ARTEFACT: CHOrnobyl — віртуальна виставка Чорнобиля
Понад 100 українських митців працювало над створенням ARTEFACT: CHOrnobyl, щоб більше ніж 50 нових експонатів весь світ побачив віртуально та абсолютно безкоштовно зі звичайного комп'ютера. Через пандемію COVID-19 та карантинні обмеження іспанський фестиваль медіамистецтва MADATAC цього року проходить онлайн, тому експонати виставки представлені у віртуальному просторі Чорнобиля на сайті — artefact.
Митці вчилися працювати у віртуальних просторах та занурювались у тематику Чорнобиля під час унікальних освітніх арт-резиденцій ARTEFACT, саме там більшість учасників створило свої експонати. У віртуальний простір увійшли також найкращі твори виставки ARTEFACT: Chernobyl33, які були показані в Києві у 2019 році, створені за допомогою технологій VR та AR, лазерних та відеоінсталяцій, нейроінтерфейсної технології та параметричної архітектури. Повний список учасників та експонатів виставки - на сайті та ще оновлюється.
Світлана Коршунова, координаторка проєкту ARTEFACT: «Перша віртуальна виставка Чорнобиля під час пандемії COVID-19 стала для нас знаковою подією і великим викликом одночасно. Вперше всі артисти представили свої роботи віртуально, створюючи окремі віртуальні світи для експонатів. Мистецтво лише починає опановувати ці простори, але здається, що вони створені для нього. І для глядача там все знайомо і природньо, бо більшу частину свого часу ми проводимо онлайн. Тому, завдяки таким технологіям, мистецтво стає ближче до людей, до сучасного часу, як завжди краще за будь-що відображає свою епоху».
Закритий передпоказ виставки відбувся у діджитальній галереї ART AREA в Києві, де можна було потрапити у віртуальні експонати на величезних екранах та у VR-шоломах. Завдяки сучасним технологіям віртуального кіберпростору кожен художник зміг створити свій власний світ, щоб зануритись у тему з її особливою атмосферою та почуттями. Як тільки карантинні обмеження будуть скасовані, виставка може бути представлена фізично в галереях світу. Наразі виставка ARTEFACT: CHOrnobyl доступна для перегляду на сайті artefact.