Як відрізнити Моне від Мане?
Думаю, безглуздо сперечатись із тим, що художнє надбання Франції дуже велике і багатогранне. Ця країна у всі часи тішила поціновувачів прекрасного шедеврами світового значення, але особливу славу здобули французькі імпресіоністи.
Необхідно розуміти, що імпресіонізм як течія в мистецтві зародився саме у Франції в останній третині ХІХ століття. Для митця важливо було передати красу моменту, почуттів, які палають в душі художника. Про це нам говорить навіть назва течії, адже в перекладі з французької «impression» - враження.
І ось тут час згадати Клода Моне, оскільки вперше термін «імпресіонізм» було використано в рецензії на його твір «Impression, soleil levant» («Враження, сонце, яке сходить»). Варто відзначити, що стаття за своїм змістом була розгромною, але хто про це зараз згадає, правда?
Клод Моне, «Враження. Схід сонця» 1872.
Також важливою персоною в імпресіонізмі є художник із схожим прізвищем – Едуард Мане. І ось тут починається хаос, що існує і в наш час.
Так як їх відрізнити одне від одного?
Спочатку цікавий факт: Мане і Моне були хорошими друзями, однак початком їх стосунків стала плутанина на виставці і навіть сварка: Едуарда Мане вітали із успіхом Клода.
Отже, ось кілька порад, які допоможуть похизуватись знанням французького живопису:
1. Якщо на картині зображені люди, то це швидше за все Мане. Клод Моне любив пейзажі і все, що їх стосується, люди були фішкою його друга. Моне цієї пристрасті не поділяв, проте з великим захопленням створював цикли про копиці сіна чи Руанський собор у різні пори року і час доби.
Едуар Мане, «Бар Фолі-Бержер», 1882
2. Якщо вам здається, що час протерти окуляри, то це Моне. В дійсномті, маестро тонко і майстерно передавав атмосферу ранку або вечора, коли на землю лягає туман чи сонце ледь-ледь виходить на обрій, торкаючись золотом хмар і всього простору. Здається, ще трішки і сам опинишся в полі або перед великою пам*яткою архітектури.
3. Помітили чіткість ліній і форм? Це Мане! Техніка Клода Моне полягала в коротких, різких і контрастних мазках, тому чіткості в його полотнах ви не знайдете.
4. Бачите Іриси, лілії та інші красоти ботаніки? Це Моне.
Клод Моне, «Водяні лілії», 1899
Перед вами дві картини «Сніданок на траві», та ще й прізвища авторів дивовижно схожі? Не хвилюйтесь, зробіть глибокий вдих і подивіться, на чому художник зробив акцент.
Якщо детально показані обличчя і фігури людей, і ви осо-ось підморгнете ооон тій пані на задньому плані, то це Мане. Якщо ж природа прописана так, що ви готові вдихнути запах лісу – Моне.
Отож, якщо узагальнити все вищезгадане, можна вивести наступну формулу: «Мане – люди, Моне – плями». Користуйтесь із задоволенням, і, сподіваюсь, тепер щось стало зрозумілим. Любіть французький живопис і пам*ятайте, що мистецтво – це зовсім не сумно і не цікаво, а навпаки, дуже захоплююче.