Хто такий експат
У цій статті ми поговоримо про те, хто такий експат і як ним стати
У міжнародному праві є терміни «мігрант» та «біженець». Перший в'їжджає на територію іншої країни добровільно, з метою. Зазвичай мігранти шукають кращих умов для життя та можливість заробити, якої немає на батьківщині. Біженці — вимушені переселенці, які вирушили за кордон через серйозні проблеми в рідній країні. Експат - термін відносно новий. Теж позначає людину, яка переїхала за кордон. Розповідаємо, чим експат відрізняється від інших мігрантів та хто може ним стати.
Ознаки експату: перевірте себе
Експат – це щось середнє між туристом та мігрантом, який вирішив перебратися за кордон назавжди. Тобто він приїжджає в іншу країну на довгий термін, але найчастіше можливо – не вважає її кінцевою точкою своїх подорожей. А може навпаки, він закохається в культуру і пейзажі і вирішить осісти тут і провести старість. Або за рік поїде кудись ще — не обов'язково на батьківщину.
Загалом експати не відрізняються від решти легальних мігрантів. І ті, й інші:
- повинні отримати дозвіл на перебування в країні – робочу чи студентську візу, довгостроковий ВНЖ, ВНЖ за інвестиції, візу цифрового кочівника тощо;
- є носіями іншої культури та менталітету, часто не знають національної мови;
- свідомо ухвалили рішення про переїзд — на відміну від біженців, мігранти та експати могли залишитися у рідній країні без загрози життю, але вирішили поїхати.
Із загальної маси експати, що переїхали, зазвичай виділяються можливістю вибору або вищою якістю життя.
Дохід не головне. Мігрант зазвичай шукає роботу за кордоном, щоб заробити більше грошей, ніж на батьківщині. Експат також може виїхати заради вигідного контракту. Але фінансова складова для нього не завжди є головним. Багато успішних фахівців погоджуються на закордонні контракти, щоб отримати досвід роботи в міжнародній корпорації, вийти на глобальні ринки, обмінятися досвідом із колегами — носіями інших культур. Експати не обов'язково переїжджають заради нових фінансових можливостей. Заможних пенсіонерів в іншій країні можуть зацікавити повільний ритм життя та м'який клімат. Підприємців – можливість вивчити інші ринки та менталітет потенційної цільової аудиторії.
Повернутись не страшно. У експатів зазвичай є подушка безпеки. І це не лише заощадження. Впевнено почуватися за кордоном їм допомагають гарна освіта, професійний досвід та затребуваність на ринку праці, знання хоча б однієї іноземної мови. Якщо в поточній країні щось піде не так, експат легко повернеться на батьківщину або знайде інше місце для роботи та проживання, при цьому збереже звичну якість життя.
Експати рідше, ніж інші мігранти, стикаються зі зниженням якості життя після переїзду. Але теж не застраховані від основних проблем:
- самотності через втрату звичного кола спілкування;
- культурного шоку через різницю менталітетів;
- ностальгії за звичною кухнею, рідною мовою.
Впоратися з ними допоможуть комунікабельність, толерантність та відкритість новому. Товариська людина легко знайде нових друзів у будь-якій точці світу. Допитливий — зробить усе можливе, щоб досконало вивчити чужу культуру та стати в ній своїм. Толерантного не злякають культурні відмінності.
Як стати експатом
У більшості розвинених країн світу є великі співтовариства експатів. Приєднатися до них може кожен. Насамперед потрібно знайти легальну можливість для переїзду. До найпоширеніших відносяться:
- відрядження та стажування - міжнародні компанії часто відправляють співробітників з однієї країни до офісів за кордоном, щоб налагодити зв'язки та обмін досвідом між різними підрозділами;
- робочі контракти — затребуваному фахівцю, який знає хоча б одну іноземну мову, можуть приходити оффери з різних країн;
- віза цифрового кочівника, рантьє чи пенсіонера — деякі держави дають довгострокові візи людям, які віддалено працюють за кордоном та/або мають пасивний дохід не нижче певного рівня;
- ВНЖ чи ПМЖ за інвестиції — за купівлю нерухомості на певну суму можна отримати право на кілька років життя в Іспанії, Угорщині, Туреччині, Кіпрі. ВНЖ можна продовжувати чи навіть перетворити на громадянство. Деякі країни дозволяють власникам такого виду на проживання працювати у них чи відкривати бізнес.
Визначивши коло країн, куди можна переїхати легально, оцініть якість життя в них за кількома критеріями.
- Ставлення до іноземців. Найпростіший спосіб оцінити його - знайти співтовариство експатів у обраному для проживання місті;
- Безпека. Не можна дізнатися про культуру країни, якщо проводити час в будинку, що охороняється за високим парканом. Переконайтеся, що зможете безпечно гуляти та подорожувати у новому місці, спокійно діставати гаманець та смартфон на міських вулицях. Глобальну безпеку, ризик воєнних дій та терактів можна оцінити за допомогою Індексу світу, який визначають щороку. А про злочинність краще запитувати експатів, які переїхали до вас чи до місцевих жителів – якщо у вас є знайомі;
- Рівень розвитку інфраструктури. Насамперед дізнайтеся про стан медицини: як отримати допомогу іноземцю без ОМС, чи можна зробити складну операцію, чи легко знайти хорошого лікаря та потрібні ліки. Сім'ям з дітьми також потрібно оцінити систему освіти: чи можна навчатися англійською чи рідною мовою, чи є безкоштовні школи для іноземців, скільки коштують приватні платні. Інформацію про черги до дитячих садків та до лікарів краще шукати на форумах експатів;
- Мінімальні повсякденні витрати. Переконайтеся, що доходів вистачить на оренду житла, комунальні платежі, громадський транспорт та медичну страховку.
Складений за результатами опитувань топ країн для експатів у 2023 році поставив на 2 місце Іспанію, на 10 – Португалію. У топ-30 можна знайти Грецію, у топ-40 - Кіпр. Іспанія та Португалія традиційно популярні у експатів за рахунок відносно низьких витрат на комфортне життя, гарної природи, м'якого клімату. Цінують ці країни і за доступні відпочинок та розваги. В Іспанії та Португалії завжди знайдеться що подивитися на вихідні і куди сходити ввечері в п'ятницю. З роботою тут не так добре, але багато експатів отримують дохід за кордоном, тому на рейтинг це не впливає.
До рейтингів найкращих держав для експатів також регулярно потрапляють Малайзія, Таїланд. Тут низька вартість життя теж поєднується з гарною природою, цікавою історією та культурою.
Однією з найгірших країн в опитуванні назвали… Норвегію. Тут все відмінно з безпекою, толерантністю та інфраструктурою, але вартість життя надто висока. І отримати візу чи ВНЖ досить складно. Ще одним мінусом назвали недружелюбність норвежців. Вони ставляться до іноземців стримано ввічливо, але заводити дружбу не поспішають. Стати своїм у цій країні дуже складно.