Вчені стверджують, що цей простий метод може видалити шкідливий мікропластик з питної води

1
Поділитися:
Кип’ятіння води
Оновлено: 06.04.2025

Кип'ятіння води перед вживанням може стати "життєздатною довгостроковою стратегією" для зниження глобального впливу мікропластику, вважають дослідники.

Мікропластик глибоко вкоренився в наших органах і тканинах, потрапляючи в організм через їжу та напої, які ми споживаємо, і повітря, яким ми дихаємо. Однак запобігти проникненню в організм людини потенційно небезпечних наночастинок допоможе доволі простий спосіб.

Знизити концентрацію мікропластику в питній воді може її кип'ятіння, показало нове дослідження.

Дослідники з Китаю протестували воду різної жорсткості, до якої додали нанопластики та мікропластики, а потім прокип'ятили її протягом п'яти хвилин.

Згідно з результатами, опублікованими в журналі Environmental Science & Technology Letters, цей процес дав змогу знизити концентрацію нанопластиків із 25 відсотків у м'якій воді до 90 відсотків у дуже жорсткій воді, яка містить більше мінералів. 

"Ця проста стратегія кип'ятіння води може вивести нано- і мікропластик (НМП) із домашньої водопровідної води та має потенціал для нешкідливого зменшення споживання НМП людиною через воду", - запевнив Цзимін Ю, інженер-біомедик із Медичного університету Гуанчжоу й один з авторів дослідження.

"Пиття кип'яченої води, мабуть, є життєздатною довгостроковою стратегією для зниження глобального впливу НМП", - заявили автори у своїй роботі, попередивши, що ефективність може варіюватися залежно від регіону і якості води.

"Пиття кип'яченої води є давньою традицією в деяких азіатських країнах, таких як Китай, В'єтнам та Індонезія, - нагадали вони.

Як допомагає кип'ятіння?

Вважається, що карбонат кальцію, один з мінералів, що містяться у великій кількості в жорсткій воді, при підвищенні температури затримує дрібний пластик у вигляді кірки, утворюючи накип.

Дослідники з Медичного університету Гуанчжоу та Університету Цзінань радять використовувати непластикові чайники і фільтри з нержавіючої сталі, щоб утримати накип, що містить мікропластик.

Мікропластик дедалі частіше визнають потенційною загрозою для здоров'я людини, і все більше досліджень пов'язують його з різними можливими проблемами зі здоров'ям.

Минулого року було проведено дослідження, яке пов'язало потрапляння мікропластику в артерії з підвищеним ризиком серцевого нападу або інсульту.

Інше дослідження показало, що у людей, які страждають на розлад інтелекту, концентрація мікропластику в мозку була вищою.

Однак ці дослідження були обсерваційними - порівняння даних однієї групи з даними іншої - і причинно-наслідковий ефект не був встановлений вченими.

Китайська дослідницька група вважає, що необхідні подальші вивчення, щоб з'ясувати, чи може кип'ячена вода запобігти потраплянню в організм інших штучних матеріалів.

"Наші результати підтвердили доцільність стратегії зниження впливу НМП на людину і заклали основу для подальших досліджень із набагато більшою кількістю зразків", - заявили автори.

Читати також


Вибір читачів
up