Новини науки та високих технологій. 30.03.2025

2
Поділитися:
новини технологій

Портал Експеримент підготував найцікавіші новини науки та технологій за цей тиждень. Оперативно, коротко, зрозуміло. Приємного читання.

«Ми повністю змінили підхід до створення машин». Американські вчені створили наддешевого робота, якому не потрібна електрика

Команда вчених з Лабораторії біо-натхненної робототехніки Каліфорнійського університету в Сан-Дієго під керівництвом професора Майкла Таллі (Michael Tully) створила робота, який може ходити без електрики, використовуючи тільки картридж зі стисненим газом. При цьому робот повністю друкується на 3D-принтері з одного матеріалу за один цикл. Такі пристрої можуть використовуватися в умовах, де електроніка не працює. Наприклад, роботи можуть застосовуватися для наукової розвідки в зонах із сильною радіацією, а також для реагування на катастрофи або дослідження космосу.

Для його створення використовувалися найпростіші технології: настільний 3D-принтер і стандартний матеріал для друку. Такий підхід робить робота не тільки дешевим, а й стійким до умов, де електроніка не працює. Робот приводиться в рух за допомогою пневматичної системи, яка керує рухом м'яких «м'язів», надрукованих із гнучкого матеріалу. Стиснений газ подається через картридж, машина може ходити по різних поверхнях - від трави до піску, а також під водою. У лабораторних тестах він працював без зупинки три дні за постійної подачі газу, а на вулиці показав здатність пересуватися автономно з картриджем. Кожна з шести ніг робота рухається в чотирьох напрямках, що дає йому змогу йти прямо.

«Ми повністю змінили підхід до створення машин», - зазначив Майкл Таллі. У майбутньому вчені планують вбудувати резервуар для газу прямо в робота, використовувати матеріали, що переробляються або біорозкладаються, і додати маніпулятори - для захоплення предметів.

Представлено прототип компактних ядерних батарей - вуглець-14 забезпечить імплантати і датчики енергією на тисячі років

Південнокорейські дослідники з Інституту науки і технологій Тегу Кьонбук представили прототип батареї, здатної генерувати електрику десятиліттями без підзарядки. В основі технології - радіоактивний вуглець-14, який виділяє безпечні для людини бета-частинки. Їхня енергія перетворюється на електрику за допомогою напівпровідника з діоксиду титану - матеріалу, що використовується в сонячних панелях.

Літій-іонні акумулятори, незважаючи на повсюдне застосування, мають очевидні недоліки: обмежений термін служби, шкідливі для екології виробництво та утилізація, а також «стеля» ефективності. «Продуктивність таких батарей практично досягла максимуму», - підкреслює професор Ін Су Іл, керівник проєкту. Його команда вирішила використовувати вуглець-14 - побічний продукт атомних електростанцій, який дешевий, доступний і має період напіврозпаду 5730 років.

Принцип роботи нагадує сонячні елементи, але замість світла тут задіяні бета-частинки. Вчені обробили напівпровідник барвником на основі рутенію, посиливши його лимонною кислотою. При зіткненні частинок із цим шаром виникає ланцюгова реакція - «електронний лавинний ефект», що генерує струм. Ключовий прорив - розміщення радіовуглецю на обох електродах, що скоротило втрати енергії та підвищило ККД з 0,48% до 2,86%.

Такі батареї можуть живити пристрої, де часта заміна джерела енергії незручна або небезпечна: кардіостимулятори, датчики у важкодоступних зонах (наприклад, на океанському дні) або космічні зонди. Технологія безпечна - бета-випромінювання блокується алюмінієвою фольгою.

Однак поточна потужність прототипу поки що занадто мала для смартфонів або електромобілів. Наступне завдання - оптимізувати форму випромінювача і знайти матеріали, що ефективніше поглинають частинки. «Ми наближаємося до ери компактних ядерних джерел розміром з палець», - каже професор Ін.

Якщо розробникам вдасться збільшити ККД, то технологія може стати частиною кліматичної стратегії, скоротивши залежність від літію і гігантських АЕС. Замість них - мініатюрні «атомні» елементи в пристроях, які оточують нас щодня.

«Незалежно від Ілона Маска і Starlink». Європа хоче отримати суверенний доступ до космосу і власні супутникові угруповання

Голова наглядової ради Airbus Рене Оберман наголосив на необхідності для Європи отримати суверенний доступ до космосу. На його думку, це дасть змогу отримувати незалежні розвідувальні дані із супутників і знизити залежність від США

«Протягом багатьох років у Європи не було великих космічних амбіцій. У результаті ми сильно відстаємо. Минулого року в США було проведено понад 140 пусків ракет, у Китаї - близько 70, у Європі - три», - заявив Оберман.

Сьогодні з'явилася можливість запускати європейську ракету-носій Ariane 6 «з високим корисним навантаженням і хорошою частотою». Крім того, є прогрес із малими ракетами, наприклад, компанії Isar Aerospace.

Нам потрібен суверенний доступ до космосу та європейські супутникові угруповання, щоб мати змогу здійснювати зв'язок незалежно від Ілона Маска та Starlink відповідно та отримувати військові розвідувальні дані через супутник.

Рене Оберман

Буде більше переглядів: у YouTube змінюють спосіб підрахунку статистики коротких відео

Команда YouTube Shorts змінила спосіб, за допомогою якого підраховується кількість переглядів для коротких відеороликів. Нова політика наближає сервіс до конкуруючого TikTok.

Відеоплатформа прибере мінімальну вимогу до тривалості відтворення, щоб зарахувати перегляд. Починаючи з 31 березня 2025 року, «перегляд» зараховуватиметься щоразу, коли ролик YouTube Short запускається або відтворюється повторно.

Імовірно, ця зміна призведе до значного підвищення кількості переглядів у статистиці. Однак YouTube продовжить відстежувати статистику «зацікавлених переглядів», в якій відстежується кількість відтворень «протягом певної кількості секунд». У YouTube пояснили, що зміна не вплине на доходи авторів або їхнє право на участь у партнерській програмі.

Квантовий прорив: вперше згенеровані справжні випадкові числа

У дослідженні, опублікованому у журналі Nature, вчені з JPMorganChase, Quantinuum, Аргоннської національної лабораторії, Окріджської національної лабораторії та Техаського університету в Остіні, використовуючи 56-кубітний квантовий комп’ютер, вперше продемонстрували сертифіковану випадковість. Мається на увазі генерація квантовим комп’ютером випадкових чисел та використання класичного суперкомп’ютера для перевірки справжньої випадковості цих чисел і того, що вони були створені заново. 

Це дуже важливий крок на шляху до використання квантових комп’ютерів у вирішенні практичних задач, які наразі неможливо реалізувати за допомогою класичних систем. Протокол сертифікованої випадковості вперше запропонував професор комп’ютерних наук у Техаському університеті в Остіні та директор Центру квантової інформації Скотт Ааронсон. Разом з колишнім науковим співробітником Ши-Хан Хунгом вони розробили теоретичну основу та аналітичну підтримку для експериментальної демонстрації. 

«Коли я вперше запропонував свій сертифікований протокол випадковості у 2018 році, я не мав уявлення, скільки часу мені потрібно буде чекати, щоб побачити його експериментальну демонстрацію. Розвиток оригінального протоколу та його розуміння – це перший крок до використання квантових комп’ютерів для створення сертифікованих випадкових бітів для реальних криптографічних додатків», — зазначає Скотт Ааронсон. 

Apple працює над додаванням камери та ШІ до своїх годинників

Американська компанія Apple вивчає ідею додавання камери і функцій штучного інтелекту до своїх смарт-годинників Apple Watch, що дозволить вийти на ринок пристроїв зі штучним інтелектом. Про це повідомляє агенція Bloomberg.

Функція Visual Intelligence, яка має працювати в парі з інтерфейсом Camera Control, яку використовуватиму ШІ для надання користувачам корисної інформації про їхнє оточення.

Компанія працює над новими версіями Apple Watch із камерами. Це дозволить годинникам аналізувати навколишній світ та використовувати ШІ для надання корисної інформації. Хоча їхній вихід на ринок очікується лише через кілька поколінь, ці моделі вже внесені в плани компанії.

Apple розглядає варіант додавання камер як до стандартних Apple Watch Series, так і до моделей Ultra. Поточна концепція передбачає розміщення камери всередині дисплея в стандартній версії — подібно до фронтальної камери на iPhone. У версії Ultra камера може розташовуватися збоку.

Apple прагне інтегрувати цю функцію в майбутні пристрої, зокрема AirPods із вбудованими камерами, про які вже були згадки раніше. Крім того, компанія має намір поступово перейти з моделей ШІ від OpenAI та Google на власні розробки — Apple Intelligence.

Читати також


Вибір читачів
up