08.02.2024
Мистецтво
eye 877

Вірменська оперна співачка Лусіне Закарян

Лусіне Закарян Фото

Сьогоднішня наша стаття буде присвячена вірменській оперній співачці Лусіне Закарян. Вона підкорила своїм ангельським сопрано серця слухачів у всьому світі. У Вірменії її називали не інакше, як «наша Лусіне» чи «Вірменський соловей». Успіх прийшов до співачки після перших сольних концертів. Її пристрасть до музики в дитинстві не дивує: дід по материнській лінії Йосип Томашевич, польський вірменин, оперний співак. Бабуся була піаністкою, батько працював у симфонічному оркестрі, мати грала на фортепіано.

Лусіне Закарян народилася 1 червня 1937 року в Ахалцісі (Сакартвело). Маленька Лусіне за прикладом своїх батьків не була обділена музичним талантом: з дитинства вона блискуче виступала на шкільних концертах, виконуючи популярні пісні. Саме тоді батьки дівчинки, яка підкорила своїм чарівним голосом маленьких слухачів, задумалися про кар'єру співачки. У 1952 році родина Закарян переїхала до Єревану. Через п'ять років Лусіне закінчила музичне училище і вступила до консерваторії.

Лусіне Закарян

Її унікальний голос був настільки чарівним, що один із педагогів – керівник церковного хору Ечміадзіна – запросив її співати у цьому колективі. Два місяці вона вивчала духовні пісні і незабаром стала солісткою хору.

В Ечміадзіні Лусіне познайомилася з молодим семінаристом Хореном Паляном, який згодом став її чоловіком. Завдяки Паляну вона глибше знайомилася з історією свого народу, його культурою, з вірменським духовним співом, народними піснями.

Лусіне продовжувала співати в Ечміадзінському кафедральному соборі, їздила з концертами районами республіки, але постійно мріяла про велику сцену, де її голос міг звучати у всій красі. Випадок не змусив довго чекати. Лусіне запросили виступити у Великій залі філармонії на вечорі, присвяченому 95-річчю вірменського композитора Комітаса. Вже на другий день весь Єреван говорив про талановиту співачку, а керівник Державної капели Вірменії – Ованес Чекіджян, запросив її на гастролі по всьому радянському союзу, а потім і по Європі, поступово набуваючи світової слави. І де б не звучали Реквієм Моцарта, Стабат матер Россіні, твори Верді, Форе, Перголезі та інших композиторів, вони завжди справляли на слухача незабутнє,  враження.

Саме Лусіне Закарян повернула своєму народові духовні пісні та показала їхню значимість. У її виконанні вони набули зовсім іншої якості. 1967 року Лусіне Закарян отримала почесне звання заслуженої артистки Вірменської РСР, а невдовзі разом зі своєю подругою та акомпаніатором Маріанною Арутюнян підготувала концерт, присвячений 100-річчю Комітасу. Ще у студентські роки співачка виявляла глибокий інтерес до пісень композитора та завжди включала їх у свої концертні програми, виконуючи з властивою їй майстерністю. 

Поступово множився її репертуар, у якому перевага віддавалася класичній музиці – Бах, Гендель, Бетховен, Моцарт, Форе, Каччіні, Перголезі, Скарлатті, Глюк. Вона також виконувала твори західновірменських композиторів, підготувала цикл афроамериканських духовних пісень. 1972 року співачка удостоїлася найвищої нагороди – їй було присвоєно звання народної артистки Вірменської РСР.

Цікавий факт. Лусіне була знайома з аргентинською співачкою Лолітою Торрес. Коли вони відвідали храм Гегард і Лусіне виконала кілька духовних пісень, Лоліта довгий час не могла прийти до тями... Таке відбувалося з багатьма. Зачаровані її співом слухачі втрачали контроль над собою. Так сталося з відомим органістом Гаррі Гротбергом, з яким Лусіне виступала неодноразово. Співачка виконувала «Колискову» Комітаса. Раптом органіст припинив грати, повернувся до Лусіне, слухаючи її «не відволікаючись». Пізніше він зізнався, що таке з ним не траплялося ніколи.

Хвороба обірвала життя легендарної співачки у розквіті її блискучого таланту в 56 років. Останніми роками Лусіне Закарян майже осліпла і померла від цукрового діабету 31 грудня 1992 року. Католікос Вазген I після її смерті зазначив, що «на небі одним янгелом стало більше».

На могилі Лусіне під її ім'ям висічено «Соловей усіх вірмен»

Могила Лусіне

Читайте также


Выбор читателей
up