8 міст світу надають перевагу велосипедам і ходьбі пішки, а не автомобілям

еко міста. велисипеди

Meghan Miner Murray

Незважаючи на те, що міста були центрами культури, ідей і промисловості з часів неолітичної революції 12 000 років тому, сьогоднішня урбаністична глобальна цивілізація налічує лише пару сотень років. У 1800 році шість відсотків людей були мешканцями міст; навіть у 1970 році лише Нью-Йорк і Токіо кваліфікувалися як «мегаполіси», в яких проживало понад 10 мільйонів мешканців.

Візьмемо до уваги сьогодення. На планеті налічується близько 34 мегаполісів, а в самих містах, що займають лише два відсотки поверхні Землі, проживає більше половини світового населення. Крім того, очікується, що протягом наступних 30 років частка міського населення зросте до 68 відсотків.

Звичайно, міграція до міст означає щільне проживання і концентровані викиди CO2 від дорожнього руху і транспорту. Наприклад, у США дорожній рух є найбільшим джерелом викидів парникових газів, і в усьому світі транспорт залишається основним джерелом викидів у міських центрах.

Але є і хороші новини: завдяки розумному міському плануванню міста по всьому світу працюють над покращенням якості життя мешканців, одночасно вирішуючи проблему викидів вуглецю. Яким способом? Згідно з C40, глобальною мережею міст, які беруть на себе зобов'язання щодо боротьби зі зміною клімату, це починається з надання пріоритету «пересуванню людей, а не автомобілів».

Наприклад, так звані «15-хвилинні міста» та «цілісні мікрорайони» - це дві стратегії міського дизайну, які працюють за одним і тим же базовим принципом: вони дозволяють більшості мешканців мати доступ до всіх своїх основних потреб пішки або на велосипеді. Це зменшує затори і час на дорогу, звільняє простір для пішохідних доріжок і парків, а також покращує якість повітря - всі фактори, які сприяють підвищенню добробуту і фізичного здоров'я людей. (Ізоляція через пандемію COVID-19 дала нам уявлення про те, як могло б виглядати міське життя з меншим трафіком).

Хоча такі міста, як Нью-Йорк, Париж і Копенгаген, вже відомі своїм зручним для людей плануванням, ці вісім міст роблять значні кроки для створення більш сталого способу пересування для мешканців.

Богота, провінція Колумбії

Населення: 10,7 млн.

Богота

Богота, Колумбія, зменшує свої викиди двома основними способами: завдяки автобусам і велосипедам. TransMilenio - вражаюча мережа швидкісних автобусних маршрутів - відкрилась у 2000 році. За 10 років вона скоротила викиди парникових газів у місті приблизно на 40 відсотків, і сьогодні її 1500 автобусів здійснюють близько 1,5 мільйона пасажирських поїздок щодня. Місто також відоме своєю «цикловією» - регулярним перетворенням доріг на вільні від автомобілів велосипедні маршрути в неділю вранці - і може похвалитися найвищим показником міжміських поїздок на велосипеді серед усіх латиноамериканських міст.

А втім, на транспорт продовжує припадати майже половина викидів парникових газів у Боготі. З метою подальшого заохочення велосипедного транспорту мер Клаудія Лопес Ернандес планує назавжди перетворити 84 кілометри (52 милі) новостворених ділянок доріг на велосипедні доріжки, щоб допомогти працівникам, які мають важливе значення для міста, швидше пересуватися ним. Наразі ці тимчасові доріжки з'єднані безпосередньо з існуючими 550 кілометрами (340 миль) велосипедних доріжок міста. Ця більша мережа велосипедних доріжок і смуг має допомогти місту збільшити вже вражаючі 7% поїздок на велосипеді до амбітної мети - 50 %. Для порівняння, середня кількість поїздок на велосипеді в США становить близько 1%.

Монреаль, активна транспортна мережа Канади

Населення: 4,1 млн.

Монреаль, активна транспортна мережа Канади

У Великому Монреалі вже є близько 3 000 кілометрів (1 864 милі) постійних велосипедних доріжок та велодоріжок. Намагаючись відкрити місто після кількох місяців ізоляції через COVID-19, у червні 2020 року чиновники закрили кілька головних міських вулиць для автомобілів та іншого моторизованого транспорту до осені 2020 року. Цей транспортний план, що охоплює 327 кілометрів (203 милі), мав на меті заохотити мешканців до активних подорожей, з'єднавши велосипедистів з міськими парками, основними комерційними артеріями й існуючими велосипедними доріжками, як-от Express Bike Network. Багато хто сподівається, що ці натхненні пандемією зміни на дорогах призведуть до створення постійних велосипедних маршрутів у майбутньому.

Для подальшого зменшення викидів і заторів у комерційному центрі місто інвестувало в послуги доставки велосипедів та електромобілів, а також у нові зелені зони. Так, наприклад, Grand Parc de l'Ouest, відкриття якого заплановано на 2030 рік, стане найбільшим муніципальним парком Канади площею 3 000 гектарів (7413 акрів).

Барселона, Суперблоки Іспанії

Населення: 5,6 млн.

Барселона

Маючи одну з найвищих щільностей руху в Європі, Барселона зіткнулася зі зростаючим тиском щодо обмеження забруднення повітря і викидів. У 2013 році вона розробила план міської мобільності з метою поліпшення автобусних маршрутів і розширення велосипедних і пішохідних доріжок. В останні роки вона створила Барселонську зону з низьким рівнем викидів, яка забороняє в'їзд транспортних засобів з високим рівнем викидів у певні райони міста в години пік.

Але їх революційна концепція міського дизайну - Суперблок - є одним із найбільш інноваційних проєктів міста. Кожен Суперблок - це територія, що складається з дев'яти міських кварталів, в яких рух транспорту перенаправлено на об'їзд по периметру, швидкісні обмеження підтримуються на низькому рівні (10 км/год, або 6 миль/год), а паркування на узбіччях перенесено в підземні паркінги. Ці суперблоки заохочують їзду на велосипеді, створюючи при цьому зручні для пішоходів магістралі та широкі смуги зелених насаджень. Хоча місто та прилеглі райони метро створили лише кілька суперблоків - шість станом на січень 2020 року - ці райони були надзвичайно успішними у зменшенні шумового забруднення, викидів і дорожнього руху, одночасно стимулюючи економічну активність серед місцевого бізнесу. Барселона планує створити 21 суперблок до 2030 року.

Тайбей, велосипедне королівство Тайваню

Населення: 7 млн.

Тайбей, велосипедне королівство Тайваню

Тайбей відомий як «велосипедне королівство» не тільки тому, що він є домом для провідних виробників велосипедів, таких як Giant та Merida, але й завдяки власній інфраструктурі, орієнтованій на велосипедистів і людей. У 2019 році він став другим азійським містом, яке увійшло до Індексу Копенгагенізації - щорічного списку 20 найбільш велосипедних міст світу, що складається міжнародною компанією, яка займається міським дизайном, орієнтованим на велосипедистів. (Токіо є незмінним лідером цього списку з 2011 року).

Масштабна схема спільного використання велосипедів, що субсидується урядом, широка доступність прокату велосипедів, щорічні велосипедні конференції з сесіями з міського планування, позначені велодоріжки на головних вулицях і мальовничі асфальтовані маршрути, як-от велосипедна стежка на річці Кілунг, допомогли місту випередити інші велосипедні райони метрополітену, в тому числі Монреаль (Канада) і Гамбург (Німеччина). У той час як Тайбей продовжує боротися із забрудненням повітря, спричиненим транспортом, що працює на викопному паливі, велосипедне мислення може допомогти місту покращити якість повітря та вирішити майбутні проблеми міського розвитку.

Електрифікований парк громадського транспорту в Окленді, Нова Зеландія

Населення: 1,6 млн.

велосипеди в Окленді, Нова Зеландія

Прийнявши у 2014 році План дій з низьковуглецевого розвитку Окленда, який визначив шлях до скорочення викидів до 40% від рівня 1990 року до 2040 року шляхом екологізації інфраструктури і зміни способу пересування мешканців і споживання енергії, Окленд заявив про свої амбіції стати найпридатнішим для життя містом у світі і продовжує адаптуватися до нових викликів, що виникають. Наприклад, коли пасажиропотік громадського транспорту збільшився на 33% між 2010 і 2015 роками, Оклендська рада інвестувала мільярди доларів, щоб зробити систему більш ефективною і стійкою до кліматичних змін. Наразі поставлено мету до 2040 року мати повністю електричний парк громадських автобусів з нульовим рівнем викидів.

Незважаючи на надзвичайно успішний проєкт міста з поглинання вуглецю, програму «Мільйон дерев», в рамках якої вже висаджено понад мільйон дерев, а до 2022 року буде висаджено ще 1,5 мільйона дерев, щоб компенсувати частину викидів, Окленд не завжди міг впоратися із забрудненням, спричиненим його зростаючим населенням. Між 2009 і 2016 роками він виріс з міста з населенням близько 1,2 мільйона до понад 1,6 мільйона мешканців, а викиди фактично збільшилися на 5%. Але це не завадило місту досягти нульового рівня викидів до 2050 року.

Хойан, в'єтнамські дороги, вільні від автомобілів

Населення: 120,000

Хойан, в'єтнамські дороги

Внесене до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 1999 році, це історичне місто розробило «Велосипедний план Хойана» з метою збільшення використання велосипедів серед мешканців і туристів. На сьогоднішній день місто покращило велосипедні маршрути й інфраструктуру, започаткувало державно-приватне партнерство для впровадження недорогої програми спільного використання велосипедів, а також створило зони, вільні від автомобілів, з метою заохочення пішохідного та велосипедного руху.

У 2018 році місто отримало нагороду Global Urban Mobility Challenge Award у Лейпцигу, Німеччина, яка нагороджує та підтримує яскраві ідеї у сфері сталої міської мобільності в країнах з перехідною економікою. З того часу місто продовжує рухатися вперед, заборонивши в'їзд автотранспорту в деякі райони центру міста, створивши вулиці лише для пішоходів і додавши близько 120 електромобілів до своєї системи туристичних перевезень.

Тшване, південноафриканська програма доступного велошерингу

Населення : 2,6 млн.

Тшване

Розлоге місто Тшване працює над покращенням міського життя та доступності для всіх його мешканців. Хоча ходьба вже є популярною формою пересування, яка становить 29% усіх поїздок, місто запустило кілька ініціатив для заохочення їзди на велосипеді.

До них відносяться вулиці, вільні від автомобілів, фестивалі «Велосипедом на роботу» та пілотний проєкт спільного використання звичайних та електричних велосипедів. У місті також діє велосипедна програма «Шова Калула», яка надає безкоштовні велосипеди людям, що живуть у неблагополучних районах за межами міста, щоб покращити доступність і сприяти розвитку велосипедної культури.

Портленд, штат Орегон

Населення: 2,5 млн.

пара велосипедистів

Портленд був першим містом США, яке створило План дій щодо зміни клімату в 1993 році, і з тих пір він випереджає кліматичні цілі США, скоротивши викиди вуглекислого газу на 20%, незважаючи на збільшення населення майже на 40%. У Резюме міського Плану дій зі зміни клімату 2015 року були викладені плани щодо скорочення щоденного пробігу транспортних засобів на душу населення на 30% за рахунок більш розумного міського планування і комплексного благоустрою районів.

Згідно зі звітом про прогрес за 2020 рік, у 2018 році Портленд скоротив пробіг транспортних засобів на душу населення на 3,9%, а також збільшив використання електромобілів. Місто має на меті збільшити відсоток мешканців, які живуть у пішохідних і велосипедних повноцінних районах, до 80 % до 2030 року.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «These 8 cities around the world are putting their focus on biking and walking — not cars» на сайті Ideas.ted 16 липня 2021 року.

Переклала Аліна Білоконь

Читайте также


Выбор редакции
up