09.12.2022
Мистецтво
eye 257

Акторство змінює свідомість: як артисти втрачають себе у ролі

Акторство змінює свідомість: як артисти втрачають себе у ролі

Якщо говорити про привілеї акторської професії, то одним із найпривабливіших є можливість артистів проживати десятки чужих життів. Звучить багатообіцяюче, чи не так? Але будь-яка медаль має зворотний бік — влазячи в шкіру іншої людини, актори (і звичайні люди, які практикують перетворення) ризикують загратися. А у такої гри не райдужні наслідки, які можуть закінчитися втратою власного «я». Крістіан Джарретт, старший редактор онлайн-видання «Aeon», автор книг «Грубий посібник з психології» (2011) та «Великі міфи мозку» (2014), наводить у своїй статті результати кількох досліджень, учасниками яких стали як професійні актори, так і прості люди, які спробували вжитися в різні ролі і оцінити себе від стороннього спостерігача. Як програвання чужих ролей впливає на нашу здатність до самоаналізу, що таке «постдраматичний стресовий розлад» і яких висновків дійшли дослідники після згаданих експериментів — читайте нижче.

В англійській школі-інтернаті у 1990-х роках ми з друзями на кілька годин із головою поринали у рольові ігри. Нашим фаворитом була "Vampire: The Masquerade", і я добре пам'ятаю, як переживав свого роду психологічне похмілля після того, як проводив день в образі безжалісного лиходія-нежиті. Мені потрібен був час, щоб позбутися вигаданого персонажа, і за цей час я мав докласти свідомих зусиль для контролю своїх манер і моралі, щоб не потрапити в якусь реальну проблему.

Якщо маленька вигадана рольова гра може призвести до зміни відчуття себе, то що мають відчувати професійні актори і особливо так звані «method actors», які дотримуються вчень театрального практика Костянтина Станіславського та по-справжньому втілюють доручені їм ролі?

Вважається, що актори відчувають змішання свого реального "я" з вигаданими персонажами. Наприклад, Бенедикт Камбербетч сказав, що хоча йому подобалося грати такого складного персонажа, як Шерлок Холмс, але був і певний «зворотний удар».

«Я страждаю через це. Відчуваю дратівливість. Моя мама каже, що я з нею дуже різкий, коли знімаюся у Шерлоці», — ділиться актор.

Марк Сетон, науковий співробітник кафедри театральних і перформативних практик в Університеті Сіднея, навіть вигадав провокаційний термін «постдраматичний стресовий розлад» для опису важких, тривалих наслідків, які іноді зазнають актори, які втратили себе в ролі.

"Актори можуть періодично продовжувати звикання, залежність від ролі і, можливо, переймати деструктивні звички персонажів, яких вони втілили", - пише він.

Але деякі коментатори скептично ставляться до такої заяви. Наприклад, Семюель Кампа з Університету Фордхема в Нью-Йорку нещодавно стверджував у «Aeon», що поняття занурення в персонажа перебільшено, і що актори «буквально не забувають, ким вони є, оскільки їхні справжні переконання та бажання залишаються незмінними».

Донедавна суперечка про те, чи справді актори буквально втрачають себе у своїх ролях, була переважно питанням гіпотези. Тим не менш, у парі дослідницьких робіт із психології, опублікованих у 2019 році, надано деякі конкретні докази, і результати показують, що самовідчуття акторів сильно змінюється залежно від персонажів, яких вони грають.

У статті, опублікованій в Royal Society Open Science, було розказано про команду на чолі зі Стівеном Брауном з Університету МакМайстра в Онтаріо, яка найняла 15 молодих канадських акторів, навчених за методом Станіславського, і відсканувала їх мозок у той час, як актори виконували роль Ромео або Джульєтти (залежно від їхньої статі). Актори витратили деякий час на те, щоб стати персонажами сцени на балконі, а потім, поки вони лежали в сканері, дослідники поставили їм низку особистих питань, таких як: «Ви підете на вечірку, на яку вас не запросили?» і "Ви розповісте своїм батькам про те, що закохалися?" Завданням акторів було таємно симпровізувати відповіді від імені втілюваного персонажа.

Потім дослідники дивилися на мозкову активність акторів, коли ті були в ролі, і порівнювали результати з іншими сеансами сканування, коли актори відповідали на подібні запитання або від себе, або від імені когось, кого вони добре знали (друга чи родича). У цьому випадку вони повинні були приймати думку третьої особи («він/вона буде» і т. д.). Важливо відзначити, що роль Ромео або Джульєтти пов'язувалася з чітким патерном мозкової активності, якого не було помітно в інших станах, навіть якщо досліджувані були надмірно залучені до роздумів про наміри та емоції інших людей та/або приймали їхню точку зору.

Зокрема, акторська гра була пов'язана з найсильнішою дезактивацією в областях передньої та середньої ліній мозку, які залучають людину до роздумів про себе саму.

"Це може вказувати на те, що акторство як нейрокогнітивне явище є придушенням самоаналізу", - кажуть дослідники.

Іншим результатом виявилося те, що акторська гра була пов'язана з меншою дезактивацією області, яка називається передклинням, розташованою далі до задньої частини мозку. Як правило, активність у цій долі знижується через сфокусовану увагу (наприклад, під час медитації), і дослідники припустили, що підвищена активність у передклинні під час акторства була пов'язана з поділом ресурсів, необхідних для втілення ролі — подвійної свідомості, про яку кажуть теоретики акторської майстерності.

Насправді ці нові результати сканування мозку — перший випадок, коли нейровізуалізація використовувалася для вивчення акторської майстерності, — припускають, що процес втрати себе відбувається досить легко. У дослідженні було четверте завдання для акторів, коли їх попросили відповісти на запитання від себе, але з британським акцентом. Випробуваних не просили приймати образ британця, проте проста імітація британського акценту призвела до патерну мозкової активності, подібного до того, що бачили при акторській грі.

"Коли герой не представлений явно, тоді зображення його за допомогою жестів та міміки може стати першим кроком до втілення персонажа та скорочення ресурсів особистості", - кажуть дослідники.

Це останнє відкриття, що вказує на легкість, з якою особистість може бути ослаблена або заслонена, збігається з іншою статтею, опублікованою нещодавно в The Journal of Experimental Psychology: General групою з Дартмутського коледжу та Прінстонського університету, очолюваної Меган Мейєр. Дослідники просили добровольців спочатку оцінити себе, свої спогади чи фізичні характеристики, та виконати те саме завдання з погляду іншої людини. Наприклад, вони могли оцінити емоційність якихось своїх спогадів, а потім дати оцінку тим же подіям очима друга чи родича. Або вони могли оцінити, наскільки різні риси характеру застосовні до їхніх особистостей, а потім подивитися, наскільки це відповідає точці зору їхнього знайомого.

Після такого погляду з боку волонтери знову мали оцінити себе від свого обличчя: було встановлено, що їхнє самовідчуття змінилося — самооцінка піддослідних змістилася і стала більш схожою на ту, яку вони транслювали від чужої особи. Наприклад, якщо вони спочатку сказали, що характеристика «впевнений» трохи пов'язана з їхньою особистістю, а потім цю ж рису оцінили очима друга, описуючи її як сильну складову їхньої особистості, то при повторній оцінці від своєї особи ці учасники схильні були назвати себе впевненішими людьми. Примітно, що така зміна зберігалася, навіть якщо проходила доба між прийняттям чужої точки зору та переоцінкою себе.

У зазначених дослідженнях не брали участь найняті чи професійні актори, та все ж таки за невелику частку часу, витраченого на роздуми про погляд іншої людини, самовідчуття волонтерів змінилося.

"Якщо ми просто думаємо про іншу людину, ми можемо адаптуватися так, щоб прийняти обличчя цієї людини", - сказала Мейєр та її колеги.

У світлі цих висновків не дивно, що актори, які іноді проводять тижні, місяці або навіть роки, занурені в роль іншої людини, можуть пережити кардинальну зміну своєї самосвідомості.

Те, що наше самовідчуття має таку ефемерну якість, може трохи бентежити, особливо тих, хто щосили намагається сформувати стійке почуття ідентичності. Проте тут є й оптимістичний посил. Завдання самовдосконалення — або, принаймні, прагнення побачити себе у позитивнішому світлі — може виявитися трохи простішим, ніж ми думали. Виконуючи роль, вживаючись в образ тієї людини, на яку ми хочемо бути схожими, або просто думаючи про людей, які втілюють у собі ті якості, які ми хотіли б бачити в собі, проводячи час із такими людьми, ми можемо виявити, що наше самовідчуття змінюється у бажаному напрямку.

«Оскільки кожен із нас вибирає, з ким дружити, кого ставити собі за приклад, а кого ігнорувати, — пишуть Мейєр та її колеги, — ми повинні приймати ці рішення, усвідомлюючи, що вони формують не лише структуру наших соціальних зв'язків, а й навіть наше відчуття того, хто ми є».

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під заголовком «Acting changes the brain: it’s how actors get lost in a role» в журналі Aeon 21 жовтня 2019 р.

Читайте также


Выбор читателей
up