​«Теплокровні» риби. Міф чи реальність?

​«Теплокровні» риби. Міф чи реальність?

В океані багато чудес, і одне з них - теплокровні риби тунці. У більшості риб температура тіла завжди близька до температури навколишнього середовища, так як їх кров постійно проходить через мережу зябрових капілярів, де не тільки насичується киснем, а й охолоджується до температури води. І скільки б тепла ні вироблялося при м'язовій роботі, все воно буде втрачено. Підвищитися температура тіла риби може тільки в тому випадку, якщо між зябрами риби і рештою тканинами її тіла є додатковий, протиточний, теплообмінник. Саме такий теплообмінник є у тунців. Це система підшкірних кровоносних судин, що постачають кров'ю бічну мускулатуру, в якій виділяються червоні м'язи - ділянки м'язової тканини своєрідної будови, прилеглі до хребетного стовпа. Судини, що забезпечують кров'ю червоні бічні м'язи тулуба тунця, утворюють шари тісно переплетених між собою артерій і вен, по яких кров тече в протилежних напрямках. Тепла венозна кров, яка надходить від працюючих м'язів і виштовхується шлуночком серця, віддає своє тепло не в навколишнє середовище, а рухається назустріч артеріальній крові, що пройшла через зябра. Та, в свою чергу, надходить до м'язів вже теплою. Завдяки такому теплообміннику температура м'язів тіла тунця може бути на цілих 14 ° С вище температури навколишнього води. Наприклад, на глибині 1 км, де температура води складає всього 5 ° С, блакитний тунець може підтримувати температуру тіла на рівні 27-28 ° С. Це дозволяє м'язам працювати в посиленому режимі, а тунцю - розвивати значну швидкість.

Вперше цю особливість морфології тунців описав японський морфолог К.Кісінуйе. Він навіть запропонував на основі морфології виділити тунців в окремий ряд. Але з часом така точка зору була відкинута і тунці «повернулися» на своє місце в сімейство скумбрієвих (Scombridae) ряд окунеподібних (Perciformes).

Постійне плавання - найбільш характерна особливість біології тунців. При зупинці вони практично не можуть дихати, так як цей процес пов'язаний у них з поперечним згинанням тіла при русі хвостового плавника. Вода в зяброву порожнину надходить у тунців через постійно відкритий рот при русі риби вперед.

Зазвичай вага дорослих звичайних тунців становить 300-400 кг, а довжина - близько 2 м. Найбільший екземпляр, спійманий біля берегів Канади в 1979 р, важив 679 кг!

Блакитні тунці - одні з найшвидших плавців у Світовому океані. На коротких дистанціях вони здатні розвивати швидкість до 90 км / год.

Тунці ведуть зграйний спосіб життя. Вони не тільки тримаються великими групами, а й спільно полюють. Під час полювання риби шикуються в вигнуту лінію, подібно натягнутому луку, і на величезній швидкості переслідують свою здобич. А харчуються тунці дуже різноманітно: в їх раціон входить багато зграйної риби (оселедець, хек, макрель, сайда та ін.), різні камбали, дрібні акули, головоногі молюски, краби і навіть сидячі губки. Тобто їдять блакитні тунці практично все, що плаває, літає у воді або знаходиться біля дна.

Ще недавно звичайний тунець зустрічався дуже широко - в Атлантичному океані від Канарських островів до Північного моря і Норвегії (куди заходив влітку). Цей вид був цілком звичайний в Середземному морі, а в деякі роки заходив навіть у Чорне. Мешкав блакитний тунець і у атлантичних берегів Америки, Східної Африки, зустрічався у водах Австралії, Нової Зеландії, Чилі, Перу і Каліфорнії. Але запаси цієї чудової риби в даний час виснажені.

Людина полювала на блакитного тунця завжди, але з різними цілями. До 1900-х рр. м'ясо цієї риби вважалося придатним в їжу тільки для собак і кішок, але великі промислові компанії біля берегів Нью- Джерсі і Нової Шотландії спеціально відловлювали блакитних тунців, бо вважали їх серйозними конкурентами в рибній ловлі. Крім того, блакитний тунець служив об'єктом спортивного полювання.

Проте з середини ХХ ст. для тунців настали воістину чорні дні. По всьому світі стали популярні японські страви суші і сашимі, основним інгредієнтом яких завжди було м'ясо тунця. Після Другої світової війни суші і сашимі стали особливо популярними в самій Японії, потім (в 70-і рр. минулого століття) - в США, а в останні роки - в Росії. Однак у США м'ясо блакитного тунця подають тільки в дуже дорогих ресторанах, більшу ж частину суші роблять з використанням м'яса великоокого або желтоперого тунця. Основну масу блакитного тунця споживають в Японії. На японському ринку 1 кг блакитного тунця кштує дуже дорого - близько 900 доларів США. Звичайно, настільки дорога риба привертає до себе увагу риболовецьких флотилій у всьому світі. Спочатку японці намагалися наповнити свої рибні ринки тихоокеанським блакитним тунцем, який водиться біля берегів Японії. Але ці тунці поступаються в розмірах і чисельності своїм побратимам, що мешкають в Північній Атлантиці. Скупники риби для японських споживачів стали все частіше і частіше купувати блакитних тунців в американських портах.

Ще відносно недавно вчені вважали, що в Північній Атлантиці мешкають два стада атлантичних синіх тунців, одне з яких метає ікру в Мексиканській затоці і живе в Західній Атлантиці, а інше нереститься в Середземному морі і мешкає в Східній Атлантиці. Міжнародна комісія з охорони атлантичного тунця, організована в 1969 р, виробила квоти його вилову виходячи з цієї концепції: у Західній Атлантиці, де тунець став рідкісним ще в 1970-і рр., його вилов сильно обмежений, а в Східній - дозволений в більших масштабах. Однак мічення риб (розпочате ще в 1950-і рр. і до теперішнього часу), а також використання молекулярно-генетичних методик показало, що, хоча основна маси риб збирається для нересту дійсно в двох місцях (в Середземному морі і в Мексиканській затоці), окремі особини завдяки своїм відмінним швидкісним якостям можуть мігрувати з одного місця в інше і, отже, популяція тунця єдина.

Тунці дуже плідні. Великі риби здатні привести на світ до 10 млн. ікринок. У віці 3 років молоді тунці досягають метрової довжини, але «повнорозмірними» - близько 2 м - риби стають лише у віці 7-9 років.

Прийняті міжнародні угоди забороняють добувати особин, які не досягли цих розмірів. Але в законі не обмовляється, що не можна, наприклад, зловити молоду особину і тримати її в садку. Фактично всі морські країни (за винятком Ізраїлю) використовують цю прогалину в законодавстві, щоб утримувати рибні ферми біля берегів. Рибалки з Іспанії, Франції, Італії, Греції, Туреччини та інших середземноморських країн оточують мережами косяки молодих тунців, метрових і півтораметрових, і буксирують рибу в спеціальні морські загони, де відгодовують до потрібних розмірів. Рахунок виловлених риб при цьому йде на сотні тисяч - незрівнянно більше, ніж видобувається дорослих тунців. Таким чином, «ферми» по відгодівлі тунця не тільки не вирішують проблему відновлення чисельності виду, але поглиблюють її.

Всесвітній фонд дикої природи в 2006 р закликав повністю припинити вилов тунця в Середземному морі, однак підтримки ця акція не отримала - аж надто прибутковим є цей бізнес. Розглянувши питання, Міжнародна комісія з охорони атлантичного тунця прийняла план знизити вилов тільки на 20% в 2010 р. Однак якщо квоти на вилов блакитного тунця і знижені, цей вид все одно залишиться під загрозою зникнення, оскільки окрім офіційного лову існує ще і браконьєрський, причому досить значний.

За матеріалами:

Nature. 2005. V. 434. P. 1121–1127;

В мире науки. 2008. № 6. С. 55–61.


Читати також