Диявол у детялах: «Дев'ята брама»

Диявол у детялах: «Дев'ята брама»

Віра в зло

Серед людей поширене примітивне ототожнення Антихриста з певною особою, яка прийде в апокаліптичні часи. Також нею може бути кожен новий диктатор, починаючи від імператора Нерона, аж до добре всім знайомого Сталіна та Гітлера. Не дивно, що тепер трон Сатани на думку людей займають Дональд Трамп та Володимир Путін.

Режисер Роман Полянський за своїми релігійними переконаннями є скептиком. Він сказав «Я не вірю в диявола. В зло так, але не в сатану». Так Полянський зняв один з найкращих фільмів на сатанинську тематику «9 брама». Мені цей фільм сподобався одразу, коли вийшов на екрани. Я його побачив у 1999 році. Тоді мені було дев’ять років. Хоча стрічку я не розумів, але вона мене естетично приваблювала, тому я дивився її десятки разів. Нещодавно я знову переглянув фільм (а улюблені фільми я можу переглядати багато разів), і для себе відкрив багато нового завдяки цьому фільму.

Сатанинський нуар

Головну роль колекціонера книг Діна Корсо зіграв Джоні Депп. Це герой ставрогінського типу. Тільки зараз в Росії такий образ був втілений режисером Володимиром Хотиненко у екранізації роману Достоєвського «Біси». Прекрасно зіграли персонажів Достоєвського актори Максим Матвєєв (Микола Ставрогін) та Антон Шагін (Петро Верховенський). Близький є образ Люцифера, якого зіграв неперевершений Аль Пачіно у «Адвокаті Диявола» (1999). Але на мою думку поки ніхто не перевершив типового слідчого зі старих нуарних фільмів Діна Корсо (Джоні Деппа). Його наймає колекціонер книг по демонології Борис Балкан (Френк Ланджелла), щоб він порівняв його книгу з двома іншими екземплярами та встановив автентичність однієї з них.

До речі зйомки проходили в Парижі, Толедо та Ліссабоні. Тому на фоні такої краси ви побачите нуарну картину без жодного добротолюбія.


Пройти через 9 ворота

Як завжди глядачі хочуть знайти однозначні відповіді. Але Полянськи у цьому трилері спонукає думати, а не спонукає до однозначних відповідей. Та їх і не може бути. То ж хто є Антихристом у стрічці?

За однією з версій нею є безіменна незнайомка (Еммануель Сеньє). Вона є відьмою, «ангелом охоронцем», великою блудницею. Вона володіє надзвичайною силою, а тому захищає Корсо. Вона не має тіні, але її очі міняють колір. Актриса Еммануель Сеньє говорить, щоб зіграти цю роль, багато часу проводила у спортзалі. На мою думку вона прекрасно зіграла свою роль.

У фінальній сцені вона займається сексом з Корсо. Вона радше нагадує Вавилонську блудницю, а не Антихриста. Тому ближче до істини версія, що ним є Дін Корсо. Борис Балкан не може бути Сатаною, бо є корисливою людиною. Корсо творить зло заради самого зла і від цього отримує задоволення. Та і справа не тільки в тому, щоб розгадати символи. А вести себе як егоїстичний герой Деппа. «По їхніх плодах ви пізнаєте їх» (Від Матвія 7:16). Він проходить через всі дев’ять воріт.

Але на мою думку трилер розкриває ще більшу глибину і дає можливість припустити, що Диявол це не лише особа. Бо він присутній у всіх героях. І вони своїми лихими справами наближають його прихід. Бо я не бачив під час фільму жодного позитивного героя. Нечистий також присутній у Вавилонській блудниці, а вони нагадують подружжя або хоча б коханців. Тому не випадково серед богословів поширена думка, що Антихрист це не особа. Він присутній в кожному з нас. Тому він є відображенням суспільних відносин. Якщо суспільство добре, то з ним Бог. А якщо зле, то Диявол.

В цій статті я не претендую на абсолютну істину, а тому рекомендую подивитися один з моїх улюблених трилерів «9 брама». Тому дивіться та відкривайте для себе нові деталі. Цей фільм можна бескінечно розгадувати. Ось такий ребус.

Дмитро ТирусьКлючевые слова: Дев'ята брама,Рецензія Дмитра Тируся,кіно,що подивитися,трилер,містика,джоні депп,Сатанинський нуар,трейлер,роман полански

Читайте также