Повна програма фестивалю «Вінграновський ART MARATHON» 2024

На Миколаївщині розпочався «Вінграновський ART MARATHON» 2024 

У Миколаївській області стартував «Вінграновський ART MARATHON», який триватиме протягом трьох місяців. Він поєднає в собі близько 20 заходів, присвячених постаті Миколи Вінграновського та чотирьом граням його творчості — поезії, прозі, кіномистецтву та громадсько-політичній діяльності. 

Для проведення марафону вибрані 6 локацій у двох містах — Миколаєві та Первомайську. Учасниками подій стануть молоді інфлюенсери та досвідчені митці, лауреати Шевченківської премії, друзі Вінграновського, які радо поділяться з глядачами історіями дружби з видатною людиною. Серед них Євген Нищук, Руслана Лоцман, Лариса Ніцой, Дмитро Лазуткін,Сашко Лірник, Василь Герасим’юк, Анатолій Кичинський, Тарас Компаніченко, Олександр Палій та інші відомі діячі мистецтва та інфлюенсери.

Вже відбулися перші події марафону. 27 серпня у Миколаєві зібрали глядачів презентація проєкту «Вінграновський ART MARATHON» та презентація книги Олександра Висоцького «Лютневі казки», присвяченої загиблому українському Герою Олександру Савченку.

29 серпня відбулася арт-толока у дворі Краєзнавчого музею у Первомайську — допомогти у відновленні музею прийшли десятки людей.

«Дворик змінився до непізнаваності, і ми впевнені, що це лише початок трансформації простору, який у майбутньому стане осередком культурних заходів, місцем творчого натхнення для містян, воїнів, волонтерів, митців і всіх охочих», — коментує перші події керівник проєкту Олександр Висоцький.

Зараз триває Конкурс ескізів стінописів «Місто поета», присвячений Миколі Вінграновському (23 серпня - 9 жовтня). Ви можете взяти участь у ньому, заповнивши цю форму.

Також всі охочі можуть долучитися до онлайн-челенджу «Вінграновський_поет», який триватиме з 12 вересня до 31 жовтня на платформах Facebook, Instagram і Tik-tok. Взяти участь у ньому можуть всі українці, незалежно від віку та статусу. 

Що для цього потрібно?

  • Учасник онлайн-челенджу має продекламувати на відео будь-яку поезію Миколи Вінграновського та викласти ролик на своїй сторінці в одній зі згаданих соцмереж.
  • Додати абзац: «Долучаюся до поетичного челенджу до дня народження Миколи Вінграновського. Передаю естафету (тегнути не менше двох друзів)». 
  • Додати хештег: #вінграновський_поет

Кращі читці отримають подарунки, кількість робіт від одного учасника не обмежена.

У суботу 12 жовтня відбудеться наймасштабніший день «Вінграновський ART MARATHON»

наймасштабніший день «Вінграновський ART MARATHON»

Вже в цю суботу, 12 жовтня, відбудеться головний фестивальний день масштабного циклу подій «Вінграновський ART MARATHON», який об’єднав у собі 20 заходів, присвячених творчості видатного митця. На батьківщині Миколи Вінграновського, в Первомайську Миколаївської області, поєднаються музика, театр, художнє слово та наука. 

Фестиваль, присвячений видатному і багатогранному митцю, відбувається на Миколаївщині вже вдруге. Цього року його вдалося розширити до масштабу марафону завдяки підтримці Українського культурного фонду. Захід відбувається, зокрема, в межах марафону державних подій до Дня української писемності та мови.

— Миколаївщина зараз як ніколи потребує культурної підтримки, особливо в умовах війни, коли одночасно відбувається як відродження важливих сенсів в Україні, так і певні акти саботажу, — зазначив засновник проєкту Олександр Висоцький під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі. — Значну частину території України намагалися представити як так звану Новоросію, безлюдну землю, де колись проживали давні греки та зрідка пробігали козаки. Нам намагалися нав'язати думку, що українців там майже не було, і що лише радянська влада принесла цивілізацію, побудувавши Южноукраїнську АЕС. Ми вирішили, що проєкт, присвячений Вінграновському, стане культурною підтримкою і обороною України, адже важливо не лише захищати території, а й зміцнювати тил сенсами. В рамках деколонізації України, коли ми відмовляємося від Пушкіна та інших імперських символів, потрібно заповнювати звільнене від них місце українським мистецтвом — більш природним, органічним і близьким до нашої культури. Люди не можуть жити в духовній порожнечі, їм необхідно бачити свою власну культуру, щоб легше відкинути те, що нав’язано ворогом.

Програма головного дня марафону триватиме цілий день. Вхід на всі події вільний!

Арт Хаб «Вінграновський» (вул. Паркова, 10)

10:00 — арт-сніданок за участі лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, письменників та друзів Миколи Вінграновського — Анатолія Кичинського та Василя Герасим’юка.

Центр культури імені Єфросинії Зарницької (площа Тараса Шевченка, 1)

З 12:00 до 17:00 на першому поверсі працюватиме книжковий ярмарок.

12:00 — відкриття. Ведучий Юрій Доник.

12:20 — вистава «Бо я і є Україна!» Миколаївського академічного художнього драматичного театру (реж.: Артем Свистун, Людмила Оспадова).

14:00 — музичний виступ ТЕЛЬНЮК: Сестри (вокальний дует народних артисток України Лесі та Галі Тельнюк).

14:40 — виступ спікера Дмитра Лазуткіна (поет, журналіст, телевізійний продюсер, речник Міністерства оборони, військовий. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка).

15:10 — виступ спікерки Лариси Ніцой (дитяча письменниця, педагогиня, громадська діячка).

15:40 — музичний виступ інструментального дуету: Андрій Фомін (фортепіано), Єрофей Бондаренко (скрипка).

16:30 — музичний виступ Хореї Козацької (колектив стародавньої музики, лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка).

17:10 — виступ спікера Олександра Палія (блогер, історик).

17:40 — виступ спікера Тараса Кременя (мовний омбудсмен, політик, науковець, громадський діяч).

18:10 — презентація вишиванки «Вінграновський» (авторка візерунка: Жанна Семененко).

18:20 — музичний виступ гурт “Гуляйгород” (фольк-колектив)

19:00 — церемонія закриття.

 

Артмарафон «Вінграновський» долучився до збору на РЕБ бійцям — землякам Миколи Вінграновського — з Окремої президентської бригади імені гетьмана Богдана Хмельницького, які зараз беруть участь в бойових діях на Донеччині. Приходьте на події та підтримуйте бійців донатами, або допомагайте за реквізитами. 

Номер картки банки

5375 4112 2264 9563

17 вересня заплановано відкриття виставки книг Миколи Вінграновського у Первомайському краєзнавчому музеї, мистецький перформанс з поетичного слова в місті поета. 

18 вересня відбудуться виступи Олекси Різниківа, письменника та друга Миколи Вінграновського у перед учнівською молоддю міста та презентація книги «Маюнелла» в Артхабі «Вінграновський».

24 вересня на відвідувачів очікує перша велика подія фестивалю, в межах якої вони побачать показ фільму про Миколу Вінграновського та фільм режисера Владислава Чебанюка «Чорний козак», знятого за сценарієм Сашка Лірника, а також почують лекцію дослідниці біографії і творчості Миколи Вінграновського Світлани Богдан та зможуть відвідати концерт заслуженої артистки Руслани Лоцман з військовим оркестром 40 окремої артилерійської бригади імені Великого князя Вітовта. На дітей чекає зустріч з письменником Сашком Лірником. 

1 жовтня в межах проєкту у Первомайському краєзнавчому музеї відбудеться благодійний Музейник — літературно-музична концертна програма за участі тріо «Жоржини» і талановитої молоді міста на честь Захисників України.

4 жовтня організатори запрошують дітей Первомайська до рідної школи Миколи Вінграновського  на «Артпікнік Вінграновський»  за участі дитячого письменника та воїна ЗСУ Сергія Пантюка та інших. 

Закриття «Вінграновський ART MARATHON» відбудеться 12 жовтня. У цей день запланована найбільша кількість подій:

  • Книжкова ярмарка,
  • Виступи музичних гуртів «Гуляйгород», «Хорея Козацька» та інших. 
  • Зустрічі із письменниками Ларисою Ніцой, Дмитром Лазуткіним, Василем Герасим’юком, Анатолієм Кичинським.
  • Вистава «Прекрасний звір у серці» (за творами Миколи Вінграновського, акторське виконання — Євген Нищук).

Цьогорічний «Вінграновський ART MARATHON» є продовженням та масштабуванням «Вінграновський ART FEST», який був заснований минулого року Олександром Висоцьким спільно з командою фестивалю Ше.Fest та небайдужими мешканцями Первомайська. Організаторам вдалося вивести подію на новий рівень завдяки підтримці Українського культурного фонду.

Читати також


Вибір читачів
up