Як нетоксично вибудувати кордони у робочому колективі

Як нетоксично вибудувати кордони у робочому колективі

Не хочу бути токсичною! Як екологічно відстояти свої кордони в робочому колективі

Якщо ви працюєте в офісі чи віддалено, в жіночому колективі, чоловічому чи змішаному, якщо гаруєте давно або тільки влаштувалися, вам варто вибудувати в колективні власні кордони. Але зробити це нетоксично? Згодні, задача не з простих, але можлива. Як саме – розповідає психологиня ГО «ТИША» Катерина Соломянова-Кирильчук.

Питання власних кордонів в останні роки стає актуальнішим. Ми почали більше турбуватися про свій ментальний стан, настрій і думати, від чого залежить наша працездатність. До речі, як доводять дослідження (наприклад, робота Анни Майо зі Школи бізнесу Джона Гопкінса за 2024 рік), встановлення чітких меж на роботі сприяє більшій впевненості в собі, вмотивованості, а також знижує ризик вигоряння. Тобто, якщо вам некомфортно отримувати робочі повідомлення вночі – ви маєте право наголосити на цьому. Якщо вас дратує, що колега слухає музику без навушників – теж. Головне – зробити це нетоксично. Цьому, в тому числі, вчаться учасники та учасниці груп підтримки «тихі зустрічі» для організацій у Полтавській, Харківській та Дніпропетровській областях, які реалізуються ГО «ТИША» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

– Інколи токсичну і недоброзичливу поведінку в колективі прикривають захистом кордонів. І навпаки, захист кордонів сприймають як агресію чи токсичність. Тому так важливо вміти встановлювати межі екологічно, – говорить психологиня ГО «ТИША» Катерина Соломянова-Кирильчук. – Цьому і пропоную повчитися!

Отже, як вибудувати кордони в колективі? Розіб’ємо цю задачу на три кроки.

Крок №1: Визначити

Кордони – це те, що розмежовує ваше й не ваше на фізичному, ментальному та інших рівнях. І щоб екологічно захистити ці кордони, треба зрозуміти, що вам ок, а що – геть не подобається.

– Визначте для самої себе: чи можна писати вам в позаробочий час, чи можна брати ваш кухоль, чи можна ставити питання про особисте тощо. Впевніться, що ваші вимоги стосуються лише вас і не порушують кордони інших.

Так працює: не чіпайте речі на моєму столі, будь ласка

Так не працює: прибери на своєму столі, дратує твій безлад

Крок №2: Позначити

Далі час проговорити з колегами ваші кордони якомога чіткіше. «Будь ласка, не телефонуй мені у вихідні», «Мені не подобається розмовляти на особисті теми», «Ні». Чим раніше ви визначите і донесете правила спілкування з вами, тим менше доведеться захищати свої кордони.

Так працює: Будь ласка, не телефонуй мені у вихідні.

Так не працює: На ці вихідні я поїду в подорож, телефон візьму з собою. Краще не телефонуй мені, але якщо щось термінове, то можеш набрати (бо це про подвійні стандарти)

Крок №3: Захищати

На перший раз це може бути м’яке, але впевнене нагадування про те, де саме пролягають ваші кордони. Головне – не ігнорувати їх порушення. А якщо людина знову не дослухається ваших прохань – можна йти в пряму конфронтацію (навіть коли дуже страшно).

Так працює: Я вже казала тобі, що для мене неприйнятно, коли беруть мій кухоль. Не роби так більше, інакше ми посваримося.

Так не працює: Змовчати, бо це ж лише вперше. Сховати кухоль, щоб не сваритись. «Ти завжди береш чуже, крадійка»

– Пам’ятайте, вчитися відстоювати себе, казати «ні» і бути незручною можна в будь-якому віці. Цю науку не можна придбати, можна тільки здобути, тому без практики тут не обійтись, – наголошує Катерина Соломянова-Кирильчук.

Якщо ви з колегами хочете покращити атмосферу всередині колективу, навчитися екологічному спілкуванню та влаштувати профілактику вигорянню, ви можете заповнити заявку на участь у фасилітованих групах підтримки «тихі зустрічі» від ГО «ТИША» для організацій, які пройдуть у Полтаві, Харкові та Дніпрі. Зберіть ваших колег.

Групи підтримки «тихі зустрічі» для організацій реалізуються  ГО «ТИША» завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження».

Читати також


Вибір читачів
up