Особлива мова електронних повідомлень

Особлива мова електронних повідомлень

Зіняк Олександр

Людина в процесі еволюції стала надмобільна. В сучасному світі для людини є абсолютно все, що забезпечує її бути мобільною.

Є соціальна мобільність, професійна мобільність, виконавська мобільність, мобільність катарсис тощо.

Найнеобхіднішим предметом мобі є телефон. Без нього у сучасному світі вже ніяк. Спілкуючись щоденно в робочих чи будь-яких життєвих моментах при мобі-переписці, ми обов'язково використовуємо смайли, що вже увійшло як правило електронного спілкування. Про це і піде мова у моєму дописі.

Інформацію про виникнення смайлів, його передісторію я черпанув у різних публікаціях соціальних мереж.

Тому 𝑳ϵț𝕤Ģѻ!

Іноді, коли в нашому житті трапляється щось дуже важливе, почуття так переповнюють нас, що ми ось-ось луснемо. Тоді ми пишемо емоційний пост у Facebook* або викладаємо сліпуче фото в Instagram*, і прикрашаємо його щедрим розсипом смайлів. Комусь це, зрозуміло, не сподобається, але що тепер душити в собі всі яскраві відчуття? Головне — не зловживати таким публічним виявом бурхливих емоцій: це відштовхне підписників та поставить під сумнів вашу адекватність.

Сучасне спілкування у мережі наразі важко уявити без звичних смайликів, які яскраво та жартівливо передають емоції у текстових повідомленнях.

Це дуже простий і зручний спосіб зробити помітними важливі повідомлення, які потребують термінової реакції. Смайли – це приправа, а не основний інгредієнт. Щоб додати виразності вашому повідомленню, їх потрібно зовсім небагато.

Робота не є місцем для емоцій. Тут від вас потрібні спокій, зібраність і професіоналізм. Навіть якщо ви хочете підкреслити свою доброзичливість або висловити стурбованість ситуацією, використовуйте для цього.

Як смайлики стали частиною реальності

Той, хто скаже, що смайлики – нісенітниця, глибоко помиляється. Вони викликають у мозку таку ж активність, як і при розгляді звичайної особи. Спроби вигадати знаки, що передають емоції, були завжди. У XVI столітті навіть хотіли запровадити спеціальний друкарський символ, який би позначав іронію. Тоді не склалося, проте склалося 19 вересня 1982 року. Скотт Фалман, професор пітсбурзького університету (США), відправив колегам перший смайлик (емотикон) з двокрапки, мінусу та дужки – :-).

Скотт Фалман запропонував своїм колегам використовувати для вираження емоцій набір символів, що складається з двокрапки, дефісу та дужки. Виглядало перше у світі повідомлення з використанням друкованих смайлів так:

19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman ') From: Scott E Fahlman я маю на увазі, що наступна характеристика sequence for joke markers: :) Read it sideways. Насправді, це є ймовірно більше економічних, щоб помітити, що це немає ліків, є сучасними тенденціями. For this, use ')

19-вересня-82 11:44 Скотт Е. Фалман :) Я пропоную наступну послідовність символів для жартівливих маркерів: :) Читайте боком. Насправді, ймовірно, економічнішим буде помічати речі, які не є жартами з огляду на поточні тенденції. Для цього використовуйте :)

За минулі 35 років завдяки розвитку технологій смайли набули нового обличчя, і зараз набором з двокрапки, дефісу та дужки практично ніхто не користується. Але канонічний смайлик для нас завжди лишиться саме таким.

Поступово перестала бути обов'язковою крапка наприкінці речення. Дійшло до того, що наприкінці листування дехто став сприймати її як небажання продовжувати розмову, знак пасивної агресії чи образи. Це не так, крапка залишається лише крапкою, зокрема для людей, які не дуже активно користуються інтернетом. Вони лише дотримуються правил пунктуації.

Емодзі

З японської мови слово «е» означає зображення, а «мо-дзі» - характер. Тобто, по суті, смайлики є виразом не просто емоцій людини, а її характеру.

Найперші емодзі були винайдені японським дизайнером Шіґетака Куріта наприкінці 90-х років. Він мав відповідальне завдання знайти інноваційне рішення для запису японських символів за допомогою текстового повідомлення. Як ви можете уявити, розмістити подібні символи на планшеті 90-х років було нереально. Тому, коли Куріта придумав понад 170 виразів емоцій, які можна було використати замість тексту, багатьом справді стало легше дихати.

Емодзі / емоджі, смайлики щільно увійшли до нашого життя. З 2014 року 17 липня відзначається Всесвітній день емодзі. У 2015 році Оксфордський словник назвав емодзі «обличчя зі сльозами радості» словом року. Емодзі-серце перебуває в експонатах нью-йоркського Музею сучасного мистецтва.

Королівська опера в Лондоні 17 липня 2017 року розмістила на своєму сайті 20 найвідоміших опер мовою ідеограм та смайликів. У тому ж році міжнародне перекладацьке бюро Today Translations взяло на роботу першого у світі перекладача з мови емодзі – фахівця з ділової психології Кіта Броні. А на екрани вийшов присвячений емодзі мультфільм. Його бюджету – 50 млн доларів – можуть позаздрити найдорожчі блокбастери. Режисер Ентоні Леондіс залучив до роботи у 86-хвилинній анімації 62 актори, серед яких було чимало зірок.

До слова

«Емодзі-фільм» став абсолютним переможцем 38-ї антипремії «Золота малина» (2018), отримавши одразу чотири нагороди в номінаціях «Найгірший фільм», «Найгірша режисура», «Найгірший сценарій», «Найгірший екранний ансамбль». Однак це не завадило йому зібрати у прокаті понад 217 млн доларів.

Чому саме «емодзі»

Слово походить від японських «знак», «картинка», «символ». Дослівно його можна перекласти як «знак у картинці». Малюнки-символи народилися на зорі людства, їх використовували єгиптяни, китайці, ацтеки, представники інших стародавніх культур.

Трохи історії

У XVIII столітті леді Мері Уортлі Монтегю, дружина англійського посла в імперії Османа, розповіла публіці, що в турецьких гаремах наложниці спілкуються за допомогою шифру, основаного на символіці рослин. Щоправда, насправді особливою мовою виявилася гра у рими, але європейцям сподобалася ідея. На початку XIX століття в Британії вийшло у світ безліч словників, які пояснювали значення кольорів. Маргаритки вважалися символом непорочності, кропива – болі, фіалки означали відданість, невинність та ранню смерть. Квіти дозволили відверто говорити про те, про що зазвичай мовчали.

Два варіанти вимови – «емодзі» та «емоджі» – пов'язані з системою транскрипції японської мови в різних країнах. «дзя» традиційно вимовляють і пишуть через «з»: якудза, камікадзе, дзюдо, ніндзя. «Емодзі».

Творцем емодзі називають Шіґетака Куріта, співробітника однієї з японських телекомунікаційних компаній. Саме він на початку 1990-х розробив систему піктограм для пейджерів. Звідти вона плавно перекочувала до мобільних телефонів, комп'ютерів, планшетів. З'явилася навіть Емодзіпедія – онлайн-словник, який роз'яснює значення емодзі.

До уваги!

Емодзіпедія координує проведення Всесвітнього дня емодзі. Приєднатися до святкування просто: напишіть у Twitter про своїх улюблених емодзі та поставте хештег #WorldEmojiDay, щоб поширити інформацію про захід.

У суді! виявляється! смайлик – доказ

До речі, а чи знали ви, що деякі емодзі, ті ж смайли, фігурують і в законодавстві.

Тлумачити емодзі поза зв'язком із законом складно, адже не завжди зрозуміло, який саме сенс відправник вклав у символ. Довго існувала (та й зараз трапляється думка), що суди не повинні спиратися на емодзі як на основний доказ. Головний аргумент – у листуванні ці знаки використовують просто з ввічливості, щоб не залишити повідомлення без відповіді.

Не дивно, що як доказ у суді емодзі почали розглядати зовсім недавно, причому лише в контексті листування, яке завжди було предметом дослідження як письмовий чи речовий доказ. Оскільки емодзі стали складовою листування, їх не можна ігнорувати: іноді ці символи можуть змінювати зміст послання.

Навряд чи хтось серйозно сприйме пропозицію, за якою стоятиме смайлик, що регоче. І доки немає універсальних правил, судам доводиться розбиратися у справах з доказами-емодзі на власний розсуд або керуватися висновком судово-лінгвістичної експертизи. Судові лінгвісти визначають автора, проводять лінгвістичний аналіз документа, досліджують смислову спрямованість тексту, слів та словосполучень. Як саме тлумачити емодзі та наміри відправника, залежить від супутніх фактів та обставин: характеру спілкування, взаємин та навколишнього оточення.

Що говорить світова судова практика

У судових розглядах емодзі стали фігурувати в США в 2004 році. У 2018 році таких справ було всього 8, у 2021 – 61.

По використанню смайликів як доказу при розгляді справ про наклеп лідирують США. Наприклад, в одній зі справ позивач стверджував, що його образив розміщений у соцмережі смайлик із висунутим язиком. Суд разом з іншими обставинами справи погодився, що відправник обмовив потерпілого і знущався з нього.

До слова

У 2021 році у штаті Флорида (США) поліцейські заарештували 60 наркоторговців. Їхні профілі визначили по акаунтах з емодзі морозива і торта.

Управління боротьби з наркотиками при Мін'юсті США розмістило на своєму сайті емодзі, якими наркодилери у соцмережах позначають назви заборонених речовин. Нешкідливу на перший погляд систему зі сніжинками, цукерками, ялинками американські школярі використовують для того, щоб купувати наркотики через інтернет, не привертаючи уваги дорослих.

В Англії один із найбільших наркокартелів 75 % продажів здійснює в інтернеті, використовуючи смайлики. Кленовий лист – символ всіх видів наркотиків, ракета, що злітає, – сильнодіючих препаратів, блискавка з серцем – екстазі.

У 2016 році у Франції чоловіка засудили до 3 місяців тюремного ув'язнення за надіслане колишній дівчині емодзі у вигляді рушниці. Суд вирішив, що обвинувачений загрожував жертві смертю. Навряд чи випадково Apple того ж року замінила емодзі пістолет на знак зеленого водяного пістолетика.

У Новій Зеландії чоловік відсидів 8 місяців за переслідування, після того як відправив своїй колишній повідомлення з погрозами та емодзі-літаком. Дівчина переїхала, тому суд прирівняв картинку до попередження, що чоловік вирушить слідом.

У США звинуватили в погрозах убивством 12-річну школярку, яка розмістила у соцмережі пост зі словами: «Зустрінемось у бібліотеці у вівторок» з емодзі пістолета, ножа та бомби.

У 2017 році ізраїльський суд оштрафував сімейну пару, яка після огляду квартири надіслала її господареві емодзі, що символізують свято. Після того як подружжя відмовилося від передбачуваної угоди, власник зажадав 4000 доларів компенсації. Суд дійшов висновку, що смайлики ясно демонстрували зобов'язання орендувати квартиру, і стягнув із пари 2000 доларів.

У поодиноких випадках емодзі стають доказом у цивільних суперечках. Так, чоловік купив дитині мобільний телефон Apple, а потім виявив там картинки з одностатевими парами. Заявив про порушення його прав як споживача та про продаж телефону неналежної якості з емодзі, які пропагують нетрадиційні стосунки. Як письмові докази представив завірені нотаріусом іконки. Просив суд заборонити компанії продавати девайси з такими смайликами та виплатити компенсацію моральної шкоди. Три інстанції у задоволенні позову відмовили. Суди вирішили, що наявність символів не свідчить про пропагування нетрадиційних стосунків. А батько мав заздалегідь ознайомитися з телефоном, який купив дитині.

Сьогодні користувачам інтернету доступно 3663 емодзі, але більш-менш регулярно ми використовуємо близько 100 з них.

Читати також


Вибір редакції
up