2000 прототипів за тижні: як ШІ підвищив ефективність вітряної турбіни
Інженери Бірмінгемського університету залучили ШІ для створення вітряної турбіни. Розповідаємо, скільки часу пішло на проєкт і у чому його перевага
Відновлювані джерела енергії (ВІЕ) можуть замінити традиційні види палива, такі як нафта, вугілля та природний газ. За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, частка ВДЕ в енергетичному секторі досягне 38% до 2027 року.
У Бірмінгемі встановили вітряну турбіну під назвою Birmingham Blade. Дизайн установки розробив ШІ: він оптимізував конструкцію з урахуванням вітрових умов міста.
Як розробляли турбіну
Нова вітряна установка розроблена дослідницькою групою під керівництвом доктора Кіта Вільямса-Юла у Бірмінгемському університеті. У її створенні також брали участь фахівці з розробки ШІ EvoPhase та компанія Kwik Fab, яка займається виготовленням складних металевих конструкцій. Турбіна складається з вигнутих лопат, які обертаються навколо центральної точки.
«Нам потрібна була турбіна, яка могла б працювати в умовах слабкого вітру в Бірмінгемі і при цьому справлятися з турбулентністю, спричиненою навколишніми будинками. Крім того, конструкція мала бути компактною та легкою, щоб її можна було встановити на даху», — пояснив головний технічний директор EvoPhase Леонард Нікусан.
У процесі розробки всього за кілька тижнів було створено, протестовано та доопрацьовано понад 2 тис. конструкцій. В результаті розробники залишили варіант, який виявився в сім разів ефективнішим за існуючі конструкції в міських умовах Бірмінгема. «ШІ дозволило нам вивчити можливості проєктування. З використанням традиційних методів розробки на створення пішли б роки і мільйони фунтів стерлінгів. Остаточний проєкт — не просто прототип, це прогнозоване рішення, яке готове до використання в реальних умовах», — розповів Леонард Нікусан.
Яке майбутнє у технології створення турбін
Дослідники впевнені, що зможуть створити вітряну турбіну для будь-якого міста. Команда вже працює над створенням пристрою для Единбурга в Шотландії, де вітрові умови дуже відрізняються від Бірмінгема.
«Ми можемо взяти складний проєкт, виготовити та надіслати прототип для тестування протягом кількох тижнів. Ми хотіли б співпрацювати з організаціями, які мають намір максимально використовувати вітер — джерело стійкої енергії, яке є безкоштовним і є у кожній країні», — підсумував Пол Джарвіс із Kwik Fab.
Завдяки швидкому циклу від розробки до створення прототипу, інновація прискорить перехід до більш екологічного та розумного майбутнього, впевнені розробники.