Зниження рівня «поганого» холестерину може значно скоротити ризик розвитку деменції
За словами вчених, необхідно провести додаткові дослідження, щоб з'ясувати, чи справді підвищений рівень "поганого" холестерину спричиняє деменцію, або ж він є лише фактором ризику.
Зниження рівня «поганого» холестерину може значно знизити ризик розвитку деменції. Про це йдеться в новому дослідженні.
Минулого року міжнародна група експертів з проблеми деменції заявила, що високий рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), який зазвичай називають «поганим» холестерином, є фактором ризику розвитку деменції.
Однак нове дослідження, в якому взяли участь майже 109 000 осіб, дає більш чітке уявлення про те, наскільки сильним є цей зв'язок.
Згідно з результатами дослідження, опублікованими у вівторок у журналі Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry, у людей із нижчим рівнем холестерину ЛПНЩ ризик розвитку деменції був на 26% нижчим, а хвороби Альцгеймера - нижчим на 28%.
Прийом статинів, які допомагають знизити рівень холестерину і зменшити ризик інфаркту та інсульту, забезпечує додатковий захисний ефект, йдеться в дослідженні.
У людей із низьким рівнем холестерину ЛПНЩ, які приймали статини, ризик розвитку деменції був на 13% нижчим порівняно з тими, хто їх не приймав.
Існує два типи холестерину: ЛПНЩ-холестерин сприяє утворенню жирових відкладень в артеріях, підвищуючи ризик виникнення проблем із серцем. Водночас ліпопротеїн високої щільності (ЛПВЩ), який часто називають «хорошим» холестерином, очищає артерії від холестерину ЛПНЩ і повертає його в печінку, де його можна розщепити.
У дослідженні зниження ризику розвитку деменції було найпомітнішим для людей з рівнем холестерину ЛПНЩ менше 70 мг/дл. У людей з дуже низьким рівнем - менше 30 мг/дл - зниження ризику не спостерігалося.
На думку дослідників з кількох університетів Південної Кореї, отримані результати свідчать про те, що допомога людям у регулюванні рівня холестерину може стати ефективним способом сповільнення або запобігання деменції.
«Отримані результати переконливо доводять, що дослідники повинні враховувати рівень холестерину ЛПНЩ на додачу до класичних підходів», - сказав у своїй заяві доктор Франческо Таманьїні, нейрофізіолог з Університету Редінга (Велика Британія), який не брав участі в дослідженні.
Пошук причин деменції триває
За оцінками експертів, на деменцію страждають 57 мільйонів осіб у всьому світі, і очікується, що до 2050 року їхня кількість потроїться. Однак експерти вважають, що приблизно половину випадків деменції можна відстрочити або зовсім запобігти.
На сьогоднішній день більша частина досліджень деменції зосереджена на аномальних бета-амілоїдних бляшках, які являють собою скупчення білка в мозку і характерні для хвороби Альцгеймера, найпоширенішої форми деменції.
«В історії хвороби Альцгеймера вочевидь є щось більше, ніж ми думали», - каже Таманьїні.
Поки ще занадто рано говорити про те, що холестерин ЛПНЩ справді викликає деменцію. «Ризик деменції - складний процес, на який впливає безліч чинників», - йдеться в заяві доктора Джулії Дадлі, яка очолює дослідження в Alzheimer's Research UK.
«Без детальної картини того, що відбувається в мозку, ми не знаємо, чи існує прямий зв'язок між зниженням рівня холестерину і зменшенням ризику деменції», - додала вона.
Наступним кроком дослідників стануть клінічні випробування, під час яких буде перевірено, чи можуть статини, що знижують рівень холестерину ЛПНЩ, допомогти уповільнити прогресування захворювання.
«Поки ж збереження здоров'я серця залишається одним із найефективніших способів захисту здоров'я мозку», - каже Дадлі.