Топ-5 таємничих пейзажів

Що означає поєднання дня і ночі на картинах Магрітта? Чому нідерландський художник Йоахім Патінір поєднав античні та біблійні сюжети? Навіщо Каспар Давид Фрідріх зобразив хрест у горах? Відповідаємо на ці та інші питання про пейзажі.

Йоахім Патінір. «Пейзаж з Хароном, який переправляється через річку Стікс» (1520–1524)

Йоахім Патінір

Жанр пейзажу народжується в епоху Ренесансу — спочатку як частина сюжетних композицій, переважно, на біблійні теми. Перший нідерландський художник, у якого краєвид набуває самостійного значення, — Йоахім Патінір. Його картина «Пейзаж з Хароном, який переправляється через річку Стікс», унікальна не тільки тому: в ній поєднуються античні мотиви (річка Стікс, перевізник душ Харон, вхід в Аїд, що охороняється триголовим Цербером) і християнський сюжет — пекло та рай (з ангелами, символічними тваринами та фонтаном життя).

Човен Харона знаходиться посеред річки і прямує до глядача. Душа біля ніг величезної постаті дивиться на «пекельну» сторону: узбережжя з плодовими деревами там виглядає привабливіше, ніж скелі біля входу до раю. Тим самим глядачеві повідомляють: шлях до раю тернистий, а шлях гріха спокусливий. Але морально-етичним повчанням сенс картини не обмежується. Велика панорама (так званий світовий пейзаж, написаний з високої точки) з безліччю цікавих деталей, фантастичних скель, цілком переконливих тварин, кошмарних дрібних чудовиськ у дусі Босха, містом із церквою на задньому плані розширює значення картини. Це образ величезного світу, що включає і казкове, і реальне.

Геркулес Сегерс. «Скеляста долина з річкою і дорогою» (між 1615 та 1630 роком)

Геркулес Сегерс.

Голландський офортист і живописець Геркулес Сегерс схожий на романтика, хоча народився за два з половиною століття до появи романтизму. Комерційно успішним художником Сегерс не був, але його винаходи та експерименти в гравюрі вже після його смерті оцінили інші майстри — наприклад, сам Рембрандт купив вісім робіт Сегерса. Експерименти Сегерса пов'язані з кольоровим друком, новими техніками, що нагадують акватинту та резерваж, використанням японського паперу та тканини для відбитків. У гравюрі «Скеляста долина з річкою і дорогою» відсутні типові для Голландії сюжети (мандрівники, вершники, селяни за сільськогосподарськими роботами та ін.), що оживляють ландшафт: тут немає людей, а маленькі будиночки загублені в незатишній суворій долині. Масштаб цього світу не зрозумілий, людський, а космічний. Різке кадрування незвичайне для голландського пейзажу цього часу, а фантастичні гори і погляд зверху зустрічаються у ранніх нідерландських майстрів (наприклад, у Брейгеля). Структура гір здається пористою, а світлотінь - глибокою і похмурою. Змішана техніка та робота плямою (а не окремими штрихами) створює ефект, що нагадує швидше живопис, ніж гравюру.

Каспар Давид Фрідріх. «Хрест в горах» (1808)

Каспар Давид Фрідріх

Картина німецького романтика Каспара Давида Фрідріха здається містичною: на відстані від глядача — висока гора, поросла ялинником; розп'яття, повернене до умовно зображених променів сонця. Напівкругле завершення нагадує про вівтарні картини; золочена рама на малюнку самого Фрідріха, виконана Генріхом Кюном, містить християнську символіку (колоски пшениці та виноград відсилають до євхаристії, у трикутнику зображено Всевидюче око). Глядач може запитати себе: що зображено на картині — справжня Голгофа з Христом, що вмирає на хресті, або скульптурне розп'яття в горах?

Картину Фрідріх писав у подарунок королю Швеції Густаву IV Адольфу, однак у результаті вона дісталася графу Францу Антону фон Тун-Гогенштейну. Нареченій графа сподобалася одна з робіт Фрідріха, і Тун-Гогенштейн умовив художника продати йому «Хрест в горах». Фрідріх погодився, поставивши умову: пейзаж слід поставити на п'єдестал, задрапірований темною тканиною, і виставити в капелі замку фон Тун-Гогенштейнов Течен поряд з вівтарем. Проте замовник обіцянки не дотримався: полотно повісили у подружній спальні.

Поєднання пейзажу з релігійним живописом було новаторським: раніше пейзаж ставився до нижчих жанрів. Негайно спалахнула полеміка в пресі: головним критиком виступив прусський дипломат і художній критик Базіліус фон Рамдор, противник романтизму, який написав у журналі Zeitung für die elegante Welt, що пейзажний живопис «прокрадається у церкви і пробирається на вівтарі». У відповідь Фрідріх пояснив сенс картини: зображена скульптура символізує Христа, що відбиває світло Бога Отця, якого немає на землі (сонце, що заходить). Скеля з хрестом означає християнську віру, а вічнозелені ялини та плющ – надію на вічне життя. Так уперше митець висловив свої релігійні почуття через краєвид.

Фернан Кнопф. «Покинуте місто» (1904)

Фернан Кнопф. «Покинуте місто» (1904)

На малюнках бельгійського художника-символіста Фернана Кнопфа за пам'яттю та фотографіями відтворено місто його дитинства — Брюгге (там він провів перші п'ять років свого життя). У «Покинутому місті» будиночки на площі Вунсдахмаркт сусідять із підступаючою водою. Пустинне місто залишене людьми, з постаменту зникла статуя Ганса Мемлінга — знаменитого художника XV століття та місцевої гордості. Кнопф ніколи не повертався туди, не бажаючи бачити зміни міста (на початку XX століття Брюгге почав перетворюватися на туристичний центр). Він хотів запам'ятати старий Брюгге — тихе спорожніле місто, яке втратило славу великого торгового центру (до XV століття канал Звін занесло піском, і Брюгге втратив вихід у Північне море). Цей образ міста-примари, в якому залишилися лише спогади про славне минуле, запозичений із повісті бельгійського письменника Жоржа Роденбаха «Мертвий Брюгге» (фронтиспіс до цього твору Кнопф ілюстрував 1892 року).

У малюнку Кнопфа до міста повертається море — але не для того, щоб повернути туди життя: тепер це свого роду меланхолійний меморіал, фантазія, дивний та сумний сон.

Рене Магрітт. "Імперія світла" (1950)

Рене Магрітт

Пейзаж сюрреаліста не може не бути дивним, і Магріт поєднує в «Імперії світла» денне небо з хмарами і нічний пейзаж з ліхтарем і безлюдною вулицею. Цей колажний принцип — загальний для більшості його парадоксальних робіт, схожих на інтелектуальний ребус, з поетичними назвами, які не розшифровують сенс. Сам художник говорив, що у картині є логіка, раз на планеті у різних півкулях одночасно день і ніч. Магріт надихався світловими ефектами вікторіанського живописця Джона Еткінсона Грімшоу: деякі з його робіт зображали відокремлені будинки або садиби з ефектами освітлення під час заходу сонця. Назву картини вигадав бельгійський поет, друг Магрітта Поль Нуже, з чиєї поеми в прозі «Любитель світанку» було взято образ протистояння ночі та дня.

Картини з цим сюжетом були настільки популярні у покупців, що Магрітт повторював його знову і знову: починаючи з 1949 як мінімум 16 разів, і це враховуючи тільки живопис маслом. Картина сильно вплинула на масову культуру — від реклами до фільму жахів 1973 року «Той, що виганяє диявола».

Читайте также


Выбор читателей
up