«Пояс щастя» чи «вуаль дійсності»? Дивовижний Азербайджан у Дніпрі

Фільм Дивовижний Азербайджан

Четвертий день Відгуків Міжнародного фестивалю «Один світ» у Дніпропетровську, 20 листопада 2013 року, продемонстрував відвідувачам англійську кінострічку Ліз Мермін «Дивовижний Азербайджан».

Це історія про країну, що прагне поєднати в собі традиції Заходу та Сходу: європейські цінності із традиційним світосприйняттям східної цивілізації. Проте, так званий «пояс щастя», стіна, що відмежовує дві частини країни – ту, що зазвичай бачать люди, що приїжджають до Азербайджану, та зовсім іншу – дійсну, непідробну, де справді можна побачити, наскільки країна в дійсності забезпечує європейські стандарти життя, як в матеріальному, так і в нематеріальному вимірі.

На жаль, запланований Скайп-зв'язок із Хатіджею Ізмайловою, відомою азербайджанською журналісткою, кореспондентом служби Радіо Свобода, не відбувся через певні труднощі з боку останньої, але незмінна ведуча кінопоказів Олександра Дворецька мала, що розповісти глядачам, які також підключилися до дискусії.

Так, на президентських виборах в Азербайджані, що відбулися у жовтні 2013 року, знову переміг Ільхам Алієв, який зібрав майже 85% голосів, зважаючи на те, що за свідченнями спостерігачів ОБСЄ на приблизно 58% виборчих дільниць були присутні значні порушення.

Деякі з глядачів вважали, що ситуація в Азербайджані обумовлена  resourse curse, ресурсним прокляттям, адже саме на ресурсах є можливість заробити якнайбільше. Через це Європейські країни заплющують очі на відношення до людей, до населення Азербайджану з боку влади: партнер з доброю ресурсною базою потрібен багатьом.

Азербайджан є світською державою, а тому мусульманство не використовується владою країни у її риториці. Натомість, на думку присутніх, народ об’єднують і на основі страху: конфлікт у Нагорному Карабасі все же можна назвати «гарячим» та таким, що може спалахнути знову будь-якої миті.

Відвідувачі кінопоказу також обсудили можливість створення «сімейної» правлячої династії в Україні.

Завжди є, чому повчитись, розглядаючи досвід інших людей. Тому, дуже добре, що українці сьогодень мають змогу обсудити стан інших суспільств та виявити його причини, адже це допомагає не повторити помилки інших.

Анастасія Коноваленкова


Читати також