Відкриття відгуків фестивалю «Один світ».

Фестиваль "Один світ".

17 листопада 2013 року в Дніпропетровську стартувало відлуння Міжнародного фестивалю з прав людини «Один світ».Урочисте відкриття розпочалося о 17:00 в Центральній міській бібліотеці Дніпропетровська за адресою вул. Леніна, 23.

Із вступним словом до відвідувачів фестивалю звернулися Надзвичайний та Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні пан Іван Почух, Директорка Чеського центру в Києві (саме цей центр проводить фестиваль в Дніпропетровську), Другий секретар Посольства Чеської республіки в Україні пані Дагмар Остржанська, Заступник міського голови м. Дніпропетровська Ірина Георгівна Зайцева, Координатор освітніх програм Центру громадських свобод Назарій Боярський, Голова громадського об’єднання «Творче місто» Володимир Недогода.

Існують різноманітні способи звернути увагу на гострі питання. Та про права людини «треба говорити простими словами», саме так, щоб Вас краще зрозуміли, саме тому й було обрано формат кінострічок та світлин.

У ролі ведучої виступила Олександра Дворецька, координаторка Мережі правових приймалень Криму.

Перший кінопоказ фестивалю

У Дніпропетровську заплановано показ 4 фільмів із програми фестивалю за 2013 рік. Першим із них став фільм Лукаша Кокеш та Клари Тасовської «Твердиня», що розповідає про сучасну невизнану Придністровську Молдавську Республіку, своєрідний «міст», що поєднує Україну і Молдову, Росію і ЄС. Чеські режисери у доволі незвичайний спосіб виклали своє бачення ситуації. Фільм складається із історій простих людей, відвертих побутових сцен, різних точок зору на політичний вимір життя, який оточує сучасних придністровців.

У обговоренні фільму взяли участь Ян Румл, чеський політик, міністр внутрішніх справ Чеської Республіки (1992 –1997), Їржі Скаліцкі, чеський політик, міністр природного середовища (1996 – 1998) та Їржі Новотни, директор чеської служби державної безпеки (1990-1992). 

Думки експертів щодо фільму «Твердиня»

Ян Румл провів паралелі Придністров’я із Чехією та звернув увагу на те, що 17 листопада – визначна дата: саме в цей день в 2013 році в Чехії та Словаччині святкується 24-та річниця із дня «оксамитової революції». До речі, у Чехії 17 листопада є Днем боротьби за свободу і демократію, а в Словаччині цей день оголошено Днем боротьби проти тоталітаризму. Чеський політик зазначив, що для того, щоб дійти реальних позитивних змін у будь-якій країні, треба, щоб виконувалися загальнообов’язкові політичні права.

Так, в Чехії для цього були прийняті нова Конституція, декларація Про захист прав і свобод, закон Про вільні ЗМІ, закон Про вільні збори та багато інших.

Кінострічка навіяла Їржі Скаліцкі спогади про події 24-річної давності у на той момент Чехословаччині. На його думку, у будь-якої багатонаціональної країни є два варіанти розвитку: або заперечити право народів на само ідентифікацію, або надати їм право будувати свою державу. Перший варіант є неприйнятним, на думку Їржі Скаліцкі, він наголосив на тому, що чехи зі словаками вирішили мирно розійтися та по цей день допомагають один одному.  

Їржі Новотни звернув увагу на те, що до «оксамитової революції» в Чехословаччині також була подібна ситуація, але їм вдалося її вирішити.

Дискусії серед відвідувачів

Фільм «Твердиня» викликав гарячі дискусії серед відвідувачів фестивалю «Один світ». Люди ділилися власними спогадами і думками щодо невизнаної Придністровської Молдавської Республіки.

Одна з відвідувачів кінопоказу, Анна (доцент, кандидат юридичних наук), згадує, як, подорожуючи до Молдови 15 років тому, вона бачила танки між ПМР і Молдовою. Зараз, за словами Їржі Новотни, там знаходяться мішки з піском та артилерія, та на кордоні вже 10 років нічого не відбувається; майже все до Придністров’я експортується з Молдови, і майже ніхто не хоче говорити про політику. 

Анна також поцікавилася щодо того, чи можливий подібний розкол в Україні, та експерти заспокоїли її та зазначили, що в Україні зараз інша ситуація, та розкол можливий швидше на політичній основі. Ян Румл вважає, що стрижнем об’єднання українського народу  повинні бути саме демократичні ініціативи, а саме – захист прав і свобод людини. 

У зв’язку з цим, у аудиторії виникло питання щодо того, яка правозахисна система існує у Чехії. Ян Румл зазначив, що свобода є головною цінністю, та дуже важливе її визначення, те, як люди нею користуються, була забезпечена повна незалежність ЗМІ, вийшов каталог основних прав і свобод людини. Їржі Скаліцкі, у свою чергу, підкреслив, що потрібні незалежність і вільність правоохоронної системи, вільні суди, у які може звернутися кожна людина.

Були до фільму і певні зауваження з боку аудиторії. Валентина Йосипівна (у минулому - провізер) зазначила, що фільм повинен донести до людей розуміння подій у Придністров'ї, але він обтяжений побутовими сценами, що не дає повного розуміння картини. Так, без екскурсу не вийде фільму. Вона згадує пам'ятники, на які нанесені імена сотень убитих і зазначає, що їх зображення в картині куди краще описало б суть того що відбувається. Їржі Новотни погодився з таким коментарем і, в свою чергу, зауважив, що автори кінострічки «Твердиня» мали іншу ціль – показати денне життя людей у 2011 році.

 

Критично поставилися глядачі і до форми подачі фільму, адже, якщо показати життя пересічного громадянина міста Тімішоара, що в Румунії, або міста Шираз, що в Ірані, то, на думку однієї з відвідувачів фестивалю,  вийде та сама картина. Та Ян Румл наголосив на тому, що на меті було показати абсурдність, у нового президента навіть не було програми для вирішення конфлікту. На думку Їржі Скаліцкі, суттєва різниця між названими містами та будь-яким містом Придністров’я в тому, що в останніх суверенність забезпечується Росією. Їржі Новотни, в свою чергу, наголосив на абсурдності ситуації: нічого не можна вивезти із ПМР, не заповнивши купу митних декларацій.

Аудиторія поцікавилася і про можливість цивілізованого вирішення конфлікту. Про це нічого не було зазначено у фільмі, та Ян Румл прояснив для себе, що без 14-тої Російської армії існування ПМР стає під загрозу. А тому експерт вважає, що таке цивілізоване вирішення можливе лише в якості автономії Молдови. 

Анастасію (філософ, музикант, літератор) ж здивувало інше питання: вона згадала момент у фільмі, де дві дівчини досить наївно розмірковували про те, що в Росії та Молдові чи не суцільний ряд людей, що постійно вживають наркотичні речовини та алкоголь. Ян Румл зазначив, що в Чехії дійсно піднявся рівень злочинності після «оксамитової революції», та для нього особисто краща демократична держава з вищим рівнем злочинності, аніж та держава, в якій порушуються права та свободи людей. Ведуча Олександра висловила жаль з приводу того, що дівчата, яких було показано у фільмі, скоріш за все, не мають можливості ні з чим порівняти те, що є зараз в ПМР, - чи то не мають можливості виїхати з країни, чи то через пропаганду, яка, на її думку, присутня у Придністров’ї. 

Добре, коли фільм викликає дискусії та думки, і дуже погано, коли він нічого не залишає в душі глядача! Сподіваємося, що Ви будете дивитися лише такі фільми, що змушують розмірковували про певні питання.

Ми запрошуємо Вас на подальші показі кіно в рамках Міжнародного фестивалю з прав людини «Один світ»!

18-20 листопада на тому самому місці - в Центральній міській бібліотеці Дніпропетровська за адресою вул. Леніна, 23, покажуть ще 3 кінострічки! Початок о 18:30! Вхід вільний.

Анастасія Коноваленкова


Читати також