Як позбутися гикавки? Як швидко перестати гикати?
Гикавка – це неконтрольована фізіологічна реакція, яка характеризується мимовільним скороченням діафрагми, за яким слідує раптове закриття голосової щілини – частини гортані, яка містить голосові зв'язки. Скорочення переривають подачу повітря, що викликає характерний звук «гик». Напад гикавки створює деякий дискомфорт, але зазвичай швидко минає і не залишає наслідків.
Якщо у вас з'явилася гикавка, причини можуть бути різні. Короткочасна, швидкоплинна гикавка – звичне явище. Вона проходить сама собою і, крім роздратування, не залишає жодних слідів. Стійка і тривала гикавка (тривалістю до двох днів) зустрічається рідше. Проте найгірший можливий варіант – це коли гикавка не минає місяцями і не піддається лікуванню домашніми методами. У таких випадках необхідно звернутися до лікаря, адже постійне гикання може бути ознакою серйозних захворювань. Особливо тривожним симптомом є тривала гикавка при вагітності.
Вчені кажуть, що фізіологічне значення гикавки у ссавців пов'язане зі здатністю шлунку видаляти повітря, яке проковтнули під час смоктання. Гикавка у новонароджених, а, по суті, раптове скорочення діафрагми, здійснює тиск на дно шлунка, що зі свого боку дозволяє малюкам споживати більше молока і в такий спосіб збільшує їх шанси на виживання.
Ця гіпотеза підтверджується тим, що гикавка після їжі у новонароджених і немовлят трапляється значно рідше, ніж у дітей старшого віку і дорослих. Було підраховано, що новонародженим необхідно до півгодини в день, щоб гикати.
Цікавий факт: найтриваліший зареєстрований випадок ідіопатичної гикавки тривав більше 60 років. Гикавка виникла у 28-річного чоловіка і не піддавалася лікуванню. Напади гикавки минулися самі собою через багато років.
Гикавка: причини виникнення
За причинами виникнення гикавку можна поділити на:
- Фізіологічно індуковану (найбільш розповсюджена) – це звичайна гостра гикавка, яка проявляється раптова і відносно швидко затихає.
- Симптоматичну – тобто симптом конкретних захворювань.
- Ідіопатичну – невідомого генезу.
Спробувати позбутися гикавки можна шляхом обмеження найбільш частих ситуацій, при яких вона виникає. У більшості людей до таких ситуацій відносяться:
- швидке і жадібне поглинання їжі, не запиваючи її. Це призводить до того, що вміст стравоходу давить на діафрагму і подразнює її;
- подразнення шлунка при вживанні занадто гарячих чи занадто холодних напоїв (особливо газованих);
- надмірне споживання алкоголю;
- нервові стани;
- переохолодження організму.
Захворювання, симптомами яких може бути часта гикавка
- Гастроезофагеальний рефлюкс, який характеризується закидом вмісту шлунку в стравохід.
- Сахарний діабет.
- Уремія.
- Захворювання нервової системи, такі як менінгіт, пухлини головного мозку.
- Ниркова недостатність.
- електролітні порушення (гіпокальціємія, гіпокаліємія).
- Отруєння.
- Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки.
- Перенесені операції в області шиї та грудної клітини.
- Захворювання щитовидної залози, особливо тіреоїдний зоб.
Як позбутися від гикавки? 10 методів
Існує багато способів, як перестати гикати. Деякі з них більш корисні, а інші, особливо якщо у вас виснажлива гикавка, можуть узагалі не працювати. До вашої уваги 10 найбільш популярних і, можливо, найбільш ефективних домашніх методів, які швидко допоможуть позбутися від гикавки.
- Набрати в легені багато повітря, зробивши глибокий вдих і затримавши дихання на декілька секунд.
- Якщо подихати в пакет із паперу, можна зупинити гикавку. Так, рівень вуглекислого газу в крові збільшиться, ви автоматично будете робити глибокі вдихи, і скорочення діафрагми зупиниться.
- Використовуйте позу ембріона. Для цього необхідно сісти на підлогу, притиснути коліна до грудей і обхопити їх руками, повільно нахилившись уперед. В такій позі потрібно посидіти близько 3-х хвилин. Якщо в даний момент ви не можете сісти, потрібно просто нахилити тулуб уперед і вниз. Таке положення допоможе відновити правильну роботу діафрагми, створивши додатковий тиск на неї.
- Повільно пити теплу воду чи неміцний чай, бажано маленькими ковтками.
- Ритмічне і легке дихання (вдих носом, видих ротом). При цьому потрібно розслабитися і заспокоїтися.
- Ще один метод – це створити стрес для організму. У цьому випадку допоможе холодний душ. Різка зміна температури змінить частоту дихання, що зупинить процес гикання.
- Необхідно сильно висунути язик на декілька секунд. Таким способом ви зупините судоми діафрагми, які викликають гикання.
- Жування окрайцю хліба (бажано цільнозернового).
- З'їсти щось солодке, наприклад, чайну ложку меду чи цукру.
- Випити склянку води на одному диханні.
Знову гикавка? Як зупинити
Дієвий спосіб позбутися від гикавки, а точніше, уникнути її – нормалізувати власний спосіб життя: споживати їжу і напої повільно, бажано в певний час, не переїдаючи, відпочивати, дотримуватися спокою, уникати стресових ситуацій, перейти на легкозасвоювану дієту.
Що робити, якщо дитина гикає?
Гикавка у дитини може бути зведена до мінімуму, якщо годувати її до того, як вона сильно зголодніла і буде їсти швидко й жадібно, проковтуючи при цьому велику кількість повітря, що сприяє виникненню гикавки. Слід забезпечити дитині максимально комфортні умови під час їжі, особливо тишу і спокій, щоб уникнути нервозності і стресу. Після годування необхідно розташувати малюка в більш вертикальному положенні для того, щоб уникнути застою газів у шлунку.
Постійна гикавка може не піддаватися домашнім методам лікування. Тому, якщо гикавка у дорослого чи дитини триває 48 годин і більше, необхідно звернутися до лікаря. Спеціаліст може прийняти рішення про проведення аналізів для з'ясування причин гикавки. Він також порадить, як прибрати гикавку, і призначить відповідні ліки для покращення стану організму після гикавки.