В Україні стартувала Національна програма #Врятуйкінцівку

Національна програма #Врятуйкінцівку

Програма передбачає проведення 15 000 операцій на кінцівках завдяки зібраному Першому медичному мільярду

За даними експертів війна яка триває є війною травмованих кінцівок. Основним засобом ведення бою є артилерійські, ракетні та мінометні обстріли і як результат – тисячі поранених з вогнепальними та мінно-вибуховими травмами рук та ніг. Через війну Україну може чекати десятки тисяч людей з інвалідністю, серед яких як цивільні, так і військові. При якісному лікуванні, до 65% поранених можуть повернутися в стрій, а при професійній реабілітації – більшість вилікуваних зможуть повернутись до більш повноцінного життя у суспільстві.

З місією зупинити інвалідизацію українців, що пов’язана з травмами кінцівок, отриманих внаслідок війни, Міжнародний благодійний фонд “Здоров'я українського народу” за підтримки Інституту травматології та ортопедії НАМН України, Української асоціації ортопедів-травматологів та Кафедри ортопедії та травматології НУОЗ України ім. П.Л. Шупика оголошують про запуск Національної програми #ВрятуйКінцівку.

Ціллю програми є забезпечення українських лікарень всім необхідним для проведення 15000 операцій на кінцівках завдяки фандрейзинговій кампанії по збору Першого медичного мільярда. 

“Сьогодні вся країна донатить на дрони. Але кожного дня з фронту та атакованих міст до лікарень поступають сотні поранених. Понад 70% травм – це травми кінцівок! Якщо не врятувати руки й ноги наших бійців та цивільних  зараз, держава та суспільство отримає десятки тисяч людей з інвалідністю, – розповідає Сергій Сошинський – ініціатор програми #ВрятуйКінцівку, президент МБФ “Здоров’я українського народу”. – Середня вартість лікування кінцівки, за умови її збереження, становить в межах 60 000 - 70 000 грн. Ми закликаємо всіх українців взяти участь у зборі Першого медичного мільярда. Це допоможе повести 15 тисяч операцій пораненим, допоможе зберегти їх кінцівки та повернути до життя”.

Підтримати програму можна за посиланням: https://houp.org/uk/medical_billion/

Для реалізації програми вже сформована Експертна рада, куди увійшли понад 60 найкращих лікарів-ортопедів та реабілітологів України, які працюють у більшості регіонів. Також почалось створення реєстру медпрацівників та закладів охорони здоровʼя (обласні, міські, районні та інші лікарні), що опікуються травмами кінцівок та реабілітацією. 

Кожен складний випадок травми, що буде зареєстрований в межах програми #ВрятуйКінцівку, буде винесено на розгляд експертів програми, найважчі – на національні консиліуми, за результатами яких буде призначене лікування та конкретний медзаклад, який візьметься його оперувати. Найскладніші операції будуть проводитись на базі Інституту травматології та ортопедії НАМН України.

Складовими програми є невідкладна допомога постраждалим, створення експертної спільноти, її професійний розвиток та лікування травм кінцівок с наступною реабілітацією. Також на меті програми забезпечення безперервного професійного розвитку медпрацівників задля підвищення якості надання медичних послуг та зменшення кількості лікарських помилок.

Проблематика та передумови створення програми #Врятуйкінцівку

  • відсутня комплексна державна програма по лікуванню травм та збереженню кінцівок;
  • відсутній прозорий, зрозумілий та простий алгоритм дій по забезпеченню всім необхідним поранених з травмою кінцівки як для самих лікарів-ортопедів, які оперують цілодобово, так і для волонтерів та суспільства;
  •  жоден благодійний фонд, який декларує опіку над пораненими, жодна ініціатива на всіх рівнях, жодна іноземна місія чи активісти-волонтери майже не співпрацюють з видатними та прогресивними українськими ортопедами-травматологами; 
  • відсутній реєстр постраждалих на травму кінцівок через це неможливе якісне планування закупівель всього необхідного для лікування та реабілітації;
  • деякі бізнес спільноти, що заробляють кошти на протезуванні, публікують інформацію в ЗМІ із наративом: краще ампутувати, ніж врятувати, що стало тригером який суттєво прискорив роботу над створенням програми;
  • відсутність в Україні потужних виробників ендопротезів, гвинтів, пластин та інших необхідних ортопедичних девайсів;
  • дефіцит фінансування лікування травм кінцівок в об'ємі десятків мільярдів гривень.

Читати також