27-05-2023 Історія 8797

Харків: цікаві факти про найбільше історичне місто України

Харків: цікаві факти про найбільше історичне місто України

Харків - одне з найбільших і найзначущіших міст України. Заснований у XVII столітті (1654 рік), Харків став центром культури, освіти, науки та промисловості, привертаючи увагу туристів та інвесторів своїми численними пам'ятниками, архітектурою та історичною спадщиною. Ось кілька цікавих фактів про це неймовірне місто.

Цікаві факти про Харків

Харків є дним із найвідоміших міст України. Ось декілька цікавих фактів про це місто.

Назва

Одна з версій походження назви «Харків» – ім’я козака Харка. Ця історія є легендою, як і, можливо, існування самого козака Харка.

Найбільший ринок на території Європи

Поруч зі станцією метро «Академіка Барабашова» у Харкові розташований ринок, який вважається найбільшим на всій території Європи. Площа його становить 75 га.

Харків – місце проживання кількох лауреатів Нобелівської премії

У Харкові певний час жили троє вчених, які стали лауреатами Нобелівської премії:

  • Ілля Мечников, який отримав премію за роботу в галузі імунології у 1908 році;
  • спеціаліст з економіки Саймон Коваль;
  • знаменитий фізик-теоретик Лев Давидович Ландау.

Найбільший університет в Україні

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна є найбільшим університетом в Україні. Він був заснований у 1804 році та нині має понад 20 факультетів, 125 кафедр і понад 20 тисяч студентів.

Найбільша площа у Європі

Чим славиться Харків ще? У Харкові розташована найбільша площа в Європі — площа Свободи. Вона дійсно велика та з усіх боків оточена історичними будівлями та пам'ятками архітектури.

Харківці

Із XVIII століття і до середини XX століття жителів міста називали «харківці». Назва «харків'яни» з'явилася лише 75 років тому.

Перший фільм

У 1896 році було знято фільм на плівку, і це сталося на території Харкова. Нічого особливого там не було - просто зняли Катеринославську вулицю, яка сьогодні зветься Полтавським шляхом, однак подія ця історична. Творцем картини є Альфред Федецький, який працював на той час у місті як фотограф.

У Харкові вперше у світі використали поштовий індекс

У 1932 році у Харкові (на той час столиця України) впровадили поштовий індекс, який складався з чотирьох міток. Буква “У” вказувала країну, перші дві цифри позначали місто, а остання – район. Перед Другою світовою війною індекс скасували. Повернули поштовий індекс у 1962 році в Західній Німеччині.

Перший судовий процес над нацистськими військовими злочинцями пройшов у Харкові

У грудні 1943 року військовий трибунал визнав винними двох німецьких військовослужбовців -  німецького поліцейського чиновника та радянського колаборанта (водія “душогубки”) - у масовому знищенні жителів. Усіх засудили до смертної кари через повішення. Судовий процес висвітлювали найбільші видання світу, в тому числі The New York Times, Daily Express, The Times.

У космосі побував 21 харків’янин

Харківські заклади вищої освіти підготували найбільше у світі космонавтів, які побували на орбіті. Деякі підкорювачі космічного простору приїхали до Харкова з інших регіонів.

Сергій Волков, який народився в Чугуєві, став першим у світі космонавтом у другому поколінні, адже його батько Олександр у 1985 році також побував на орбіті. Двоє харківських космонавтів – Валентин Бондаренко та Георгій Добровольський – загинули.

Перша столиця України

Харків був проголошений столицею України у 1919 році, у рік, коли офіційно з'явилася УРСР. І був у статусі головного міста країни до 1934 року. З 1934 року і до сьогодні столицею України є Київ. 

Місто освічених людей

У Харкові дуже добре розвинена освіта. Так, згідно з офіційною статистикою, представленою Міністерством освіти і науки України, майже половина мешканців міста має повну або незакінчену вищу освіту. І це не дивно, адже Харків посідає перше місце в країні за кількістю вищих учбових закладів.

Харківський художній музей

Харківський художній музей

Харківський художній музей – один із найбільших в Україні. Зараз у колекції музею 20 000 творів мистецтва. Крім виставок, тут відбуваються концерти класичної музики.

Культурна столиця

У 1920-х роках місто було осередком культури. Тут «хуліганила» тусовка модерністів, серед якої були Лесь Курбас, Микола Хвильовий, Майк Йогансен, Василь Єрмілов.

Отже, Харків - це місто з багатою історією та культурою, яке продовжує розвиватися та привертати увагу як жителів України, так і туристів, бізнесменів, політиків, митців інших країн. Великі досягнення у галузі освіти, науки і технологій роблять Харків ключовим центром інноваційного розвитку в Україні.


Читати також