В полоні грошей: як розірвати кайдани фінансового насильства

В полоні грошей: як розірвати кайдани фінансового насильства

Фінансове насильство — це форма домашнього насильства. Воно може проявлятися у вигляді обмеження доступу до грошей, повного контролю над сімейним бюджетом або виключення вас із процесу прийняття фінансових рішень.

Фінансове насильство — тактика, яку використовують кривдники для посилення контролю над своєю жертвою. Така форма аб'юзу часто заважає жертвам розірвати стосунки, тому що вони не мають фінансових можливостей для незалежного існування. 

І головне: це може трапитися з будь-ким, будь-коли, незалежно від того, чи перебуває людина у шлюбі зі своїм партнером роками чи тільки починає нові стосунки.

Що включає фінансове насильство

 • Контроль над доходом. Заборона працювати, вимога віддавати всі зароблені гроші, обмеження доступу до банківських рахунків та кредитних карток.
 • Економічне зловживання. Використання грошей для покарання або приниження (наприклад, відмова, необхідні речі, навмисне псування майна).
 • Борги. Накопичення боргів на ім'я жертви без її згоди, змушування нести відповідальність за спільні борги.
 • Шантаж. Загроза позбавлення фінансової підтримки, якщо жертва не буде робити те, що хоче кривдник.

Психологічні наслідки фінансового насильства

Фінансове насильство може мати руйнівний вплив на психічне здоров'я жертви. Постійний контроль, страх та невизначеність, з якими стикаються жертви, можуть призвести до серйозних психологічних проблем, таких як:
 • Низька самооцінка. Жертва може почати відчувати, що вона нічого не варта, якщо не може забезпечити себе сама. Її віра у власні сили та можливості може бути підірвана.
 • Тривога та депресія. Постійний стрес і страх перед фінансовою нестабільністю можуть призвести до розвитку тривоги та депресії. Жертва може відчувати себе безпорадною, безнадійною та втратити інтерес до життя.
 • ПТСР. У деяких випадках фінансове насильство може бути настільки травматичним, що призводить до розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Жертва може переживати флешбеки, кошмари, напади паніки та інші симптоми ПТСР.
 • Соціальна ізоляція. Жертва може уникати спілкування з друзями та родиною, щоб приховати те, що відбувається. Її може бути соромно за свою ситуацію, або вона може боятися, що їй не повірять.

Важливо пам'ятати, що фінансове насильство - це не вина жертви. Це злочин, який завдає серйозної шкоди фізичному та психічному здоров'ю.

Не мовчіть: зверніться за допомогою!

Якщо ви або хтось із ваших знайомих перебуває у стосунках, де є місце фінансовому насильству, зверніться за допомогою. Існує багато організацій, які можуть надати підтримку та допомогу:

 • Психолог чи психотерапевт допоможе вам зрозуміти ситуацію, емоційно впоратися з насильством та розробити план дій.
 • Соціальний працівник надасть інформацію про доступні ресурси та послуги, такі як допомога з житлом, працевлаштуванням та юридичною консультацією.
 • Юрист допоможе зрозуміти й захистити свої права та інтереси.
 • Гарячі лінії. 1547 — урядова гаряча лінія з питань запобігання та протидії домашньому насильству. 116 123 — національна гаряча лінія.

Пам'ятайте, ви не самотні. Існують люди, які можуть вам допомогти. Ви маєте право на безпечне та щасливе життя.


Читати також