Комп'ютерна томографія: що це таке та як підготуватися?
Комп'ютерна томографія (КТ) була розроблена в результаті вдосконалення техніки отримання рентгенівських променів. Різниця між КТ і звичайним рентгеном полягає в тому, що джерело випромінювання та детектор, який його реєструє, обертаються навколо тіла пацієнта та роблять багато фотографій, кожну в дещо іншому положенні. Таким чином створюється кілька тисяч знімків досліджуваного органу, які комп’ютер об’єднує в одне тривимірне зображення.
Комп’ютерна томографія дає набагато більше інформації, ніж традиційний рентген, тому вона стала ледь не основним методом первинної діагностики багатьох патологічних змін в організмі людини. Пройти КТ Івано-Франківськ можна у прикарпатському діагностичному центрі “Євроклінік”.
Для проведення обстеження пацієнт повинен лягти на стіл томографа, іноді його знерухомлюють, щоб зменшити ризик розмитості зображення, спричиненого випадковим рухом тіла. Тривалість обстеження залежить від обсягу необхідної лікарю інформації й становить від кількох до кількох десятків хвилин.
Підготовка до комп’ютерної томографії
Спосіб підготовки до обстеження необхідно узгодити з лікарем. Він може призначити приймання ліків протягом певного періоду часу, наприклад, тих, які допомагають виводити гази з травного тракту. Якщо обстеження проводиться з використанням контрастної речовини, підготовка дещо складніша.
- За кілька днів до дати проведення КТ з використанням контрасту необхідно визначити рівень креатиніну в крові. Тест простий і швидкий, але пацієнтові потрібно переконатися, що лабораторія надасть результати до того, як буде призначено КТ. Без результату цього тесту введення контрасту буде неможливим.
- Людям із захворюваннями щитоподібної залози разом з креатиніном необхідно перевіряти рівень ТТГ.
- Слід утриматися від їжі мінімум за 4 години до КТ.
- За день до аналізу варто пити більше рідини, ніж зазвичай. Однак пам’ятайте, що не можна збільшувати кількість випитої рідини безпосередньо перед комп’ютерною томографією, оскільки обстеження може тривати навіть понад 20 хвилин.
- Люди, які мають хронічні захворювання та приймають ліки, повинні повідомити про це лікаря, який призначає обстеження, та осіб, які проводять обстеження.
- Людям, які страждають на бронхіальну астму, необхідно мати при собі інгалятор, яким вони зазвичай користуються при появі задишки.
Протипоказання до комп'ютерної томографії
Комп’ютерна томографія використовує рентгенівське випромінювання, тому вагітність є протипоказанням, але не абсолютним. Лікар вирішує, чи варто вагітній жінці проходити обстеження, враховуючи діагностичну користь і можливий ризик для плода.
Також протипоказанням може бути клаустрофобія. КТ-тунель має відносно малий діаметр, що може викликати дискомфорт у деяких людей.
Додатковими протипоказаннями до комп’ютерної томографії є введення контрасту. Його не можна приймати людям з аномальним рівнем ТТГ (якщо це йодвмісний контраст) і креатиніну.