25.11.2024
Здоров'я та краса
eye 1363

7 кроків до психологічної допомоги

Як і до кого звертатися за психологічною допомогою

Як і до кого звертатися за психологічною допомогою. Коротка інструкція.

1. Що таке психотерапія?

З погляду науки психотерапія це — «лікування психічних та емоційних розладів та пов'язаних із ними тілесних захворювань психологічними методами». Її застосовують при депресіях, тривогах, хронічних болях, розладах харчової поведінки. В цілому людина звертається за психологічною допомогою, якщо хоче щось змінити у своєму житті, навчитися новому та вирішити конкретну проблему. Іноді існує потреба опрацювати дитячі травми, примиритися з минулим, вивчити та зрозуміти себе, свої цінності, знайти сенс життя.

Психотерапія допомагає:

  • підвищити самооцінку,
  • змінити думки,
  • покращити настрій,
  • відчути себе щасливішим,
  • навчитися керувати своїми емоціями,
  • знизити тривогу,
  • звільнитися від нав'язливих думок та імпульсів,
  • навчитися контролювати свою поведінку,
  • зрозуміти себе,
  • навчитися спілкуватися з людьми,
  • здобути незалежність від чогось або когось,
  • навчитися насолоджуватися життям,
  • покращити якусь здатність (більше працювати, запам'ятовувати, концентруватися),
  • збільшити продуктивність.

2. Чим психолог відрізняється від психотерапевта та психіатра?

Наприклад, психолог, психотерапевт та психіатр працюють над депресивним станом. Найчастіше до психолога звертаються при легкій депресії, а у більш важкій ситуації - до психотерапевта та психіатра. Усі фахівці працюють із ментальними розладами.

Психолог — це людина, у чиєму дипломі про вищу освіту вказано спеціальність «Психолог», «Викладач психології» або «Психолог-педагог». Психолог має право займатися лише "психологічним консультуванням", а не "психотерапією". Хтось із психологів працює лише з депресією та ОКР, хтось із стосунками в парі, інші — із втратою. Клієнтів із психіатричними діагнозами психолог може або перенаправити до лікаря, або підключити останнього до спільної роботи.

Психіатр - фахівець, який здобув вищу медичну освіту і пройшов інтернатуру або ординатуру з психіатрії. Це лікар, який може призначати медобстеження та виписувати антидепресанти. Психіатр займається лікуванням, наприклад, біполярного розладу, психозів, деменції, шизофренії.

Психотерапевт - людина з вищою медичною освітою, що пройшла перепідготовку за спеціальністю "Психотерапія". Якщо вам важливо, щоб психотерапевтом був саме лікар, краще уточнювати це у фахівця заздалегідь. Окремо потрібно дізнатися, чи може психотерапевт виписувати рецепти на ліки, тому що деякі лікарі на це не мають дозволу.

Кризовий психолог - психолог, який працює з горем, втратою, гострими станами. До нього звертаються у разі, якщо хтось пережив смерть чи самогубство близької людини.

Сексолог – лікар, який займається сексуальним здоров'ям людини. До нього звертаються, якщо сексуальне життя не приносить задоволення або зовсім відсутнє.

Існують і такі фахівці як когнітивно-поведінковий терапевт, психоаналітик, гештальт-терапевт, схема-терапевт - так називають себе психологи та психотерапевти відповідно до методу, в якому вони практикують.

Самостійно визначити, до кого йти насамперед, складно. Тому порада йти хоч до когось, а він вже визначить подальший маршрут.

3. Як знайти хорошого психолога (якщо ви вирішили, що шлях до психотерапії хочете розпочати з нього)?

Є кілька важливих критеріїв:

  1. Освіта та наявність диплома. Вища державна освіта – база, яка для всіх приблизно однакова. Додаткова освіта у кожного спеціаліста своя: навчання психотерапевтичним напрямам, методам роботи з певною проблемою, розвиток навичок. Професіоналізм складається з цеглинок, які кожен психолог підбирає собі залежно від інтересів та потреб.
  2. Комфорт. Психотерапія не має ускладнювати життя. Якщо важливими є живі зустрічі, то шукайте психолога у своєму рідному місті. Якщо ви готові спілкуватися по відеозв'язку, зверніться до фахівця онлайн. Немає сенсу по півроку чекати на консультації відомого психолога, якщо проблема термінова. Не соромтеся враховувати стать та вік фахівця. Тут немає етичних чи неетичних питань та критеріїв. Вам потрібна людина, якій ви зможете довіряти.
  3. Вартість консультацій. Вона має бути для вас доступною і не створювати ситуації, в якій доведеться позичати гроші у знайомих або брати кредит. Принцип «чим дорожчий, тим краще» тут не працює. Висока вартість послуг пов'язана із завантаженістю спеціаліста або його популярністю. Також існує безліч безкоштовних форм психологічної допомоги: телефони довіри, кризові центри, групи підтримки наркозалежних і так далі.
  4. Метод роботи. Якщо ви нічого не знаєте про напрямки і про свій стан, подивіться, в якому методі працює спеціаліст, який вас зацікавив. Головне — дізнатися, чи цей метод є загальновизнаним і доказовим.

4. Чи можна переконати людину в тому, що їй потрібна психологічна допомога?

Переконати не можна! Один із головних принципів психотерапії – добровільність. Насильно змушувати людину йти до психотерапевта – шкідливо. Можна допомогти, пояснити, надати приклади, як консультація позитивно впливає на подальше життя.

Вплинути на переконання та цінності іншої людини – досить складний процес і зробити це за одну розмову важко. Важливо мотивувати людину, але рішення вона має ухвалити сама.

5. Де шукати терапевта?

Професійні асоціації - це об'єднання психологів на основі методу, в якому вони працюють. Є асоціації психоаналітиків, сексологів, когнітивно-поведінкових психотерапевтів, а у них, у свою чергу, сайти зі списком членів та корисними матеріалами з психотерапії.

Соціальні мережі — чудовий спосіб знайти психолога та зрозуміти, наскільки він/вона вам подобається. Багато психологів ведуть свої блоги та/або канали на YouTube, у Telegram та інших соцмережах. Через них ви можете зрозуміти, чи дотримується психолог принципів доказової терапії або любить лікувати ауру відваром з кропиви, а також дізнатися про корисну інформацію про ментальне здоров'я.

Безкоштовна психологічна допомога на базі державних організацій, таких як психоневрологічні диспансери та соцслужби. Вона орієнтована на ті категорії людей, які у вразливому становищі. Якість послуг у таких місцях непередбачувана, тому до цього виду допомоги краще звертатись, якщо немає інших варіантів.

Мобільні програми або агрегатори - тут великий вибір фахівців. Але формалізація анкет, зазвичай, не передбачає їх глибокого вивчення. Щоб дізнатися докладніше про погляди та цінності людини, вам все одно доведеться знайти та вивчити його блог, у той час як на платформі зазвичай приховані прізвища.

6. Скільки часу має тривати терапія у психолога?

Якщо коротко, то від однієї зустрічі до кількох років. Є спеціалісти, які дотримуються ідей короткострокової терапії. Хтось вважає, що кожна консультація має за своєю ефективністю бути як остання. Скільки часу потрібно конкретній людині для вирішення її проблеми, можна зрозуміти лише у процесі роботи. Існують протоколи для роботи з розладами, але і вони різняться залежно від стану людини, що звернулася. Усі дуже індивідуально. Тут важливо орієнтуватися не на цифри, а на результат: комусь вистачить однієї зустрічі, а деяким і десяти буде мало.

У психотерапії немає завдання утримувати клієнта якнайдовше. Принцип сучасної науково-обґрунтованої психотерапії полягає в тому, щоб клієнту стало добре в максимально короткий термін.

7. Як зрозуміти, що терапія працює?

Ваш психолог добре попрацював, якщо:

  • у вас знизився прояв симптомів - наприклад, зменшилася кількість панічних атак на день;
  • ви стали краще розуміти себе та свою поведінку;
  • відчуваєте, чого хочете, а через що чого відчуваєте фрустрацію;
  • використовуєте у реальному житті техніки чи досвід, отримані на терапії.

І, нарешті, ви розумієте, що можете пропустити консультацію та впоратися із проблемою самостійно. Та й самі проблеми здаються не такими терміновими та нерозв'язними.

Читати також


Вибір читачів
up