фото Сема Альтмана

Голова OpenAI Сем Альтман упевнений: незважаючи на уповільнення розвитку великих мовних моделей, нейромережі продовжать удосконалюватися. На його думку, майбутнє за потужнішим ШІ, здатним вирішувати неймовірно складні завдання.
Сем Альтман передбачив появу в 2025 році ШІ загального призначення (AGI - artificial general intelligence) - нейромережа, яка буде здатна виконувати розумові завдання на людському рівні. Твердження підприємця викликало одночасно суперечки та інтерес: багато фахівців погодилися з Альтманом, але інші висловили скептицизм.

Штучний інтелект проти людини

Сучасні нейромережі демонструють високу ефективність у вузькоспеціалізованих завданнях, таких як розпізнавання мовлення чи обробка даних. Однак AGI ставить перед собою більш амбітну мету — досягнення рівня інтелекту, який можна порівняти з людським. Це означає створення систем, здатних не тільки виконувати конкретні інструкції, але й міркувати, планувати дії, навчатися нових навичок і адаптуватися до різних, невідомих заздалегідь ситуацій, виявляючи при цьому креативність при вирішенні завдань.

В інтерв'ю з генеральним директором Y Combinator Гаррі Таном Альтман заявив, що шлях до надрозумного штучного інтелекту «загалом ясний», наголосивши, що для цього потрібно зробити акцент на інженерії, а не на наукових відкриттях. «Насправді ми знаємо, що робити. Це займе якийсь час, це буде складно, але це неймовірно цікаво», - зазначив гендиректор OpenAI на тлі презентації нової функції пошуку в ChatGPT, яка забезпечує доступ до відкритої інформації за допомогою веб-пошуку в реальному часі.

Загальний погляд Альтмана на створення AGI поділяють відомі дослідники Ноам Браун і Клайв Чан. "Я чув, як люди стверджували, що Сем просто роздмухує галас, але, судячи з того, що я бачив, все, що він говорить, відповідає середній думці дослідників OpenAI на місцях", - сказав Браун.

Стагнація прогресу ШІ

В кінці 2024 OpenAI працює над новою мовною моделлю під назвою Orion. За словами співробітників компанії, підвищення якості нейромережі незначне порівняно з переходом від GPT-3 до GPT-4. Можливо, це пов'язано з уповільненням традиційних покращень масштабування та обмеженням до високоякісних навчальних даних.

Orion навчався на даних з різних джерел, у тому числі і на GPT-4 та інших моделях логічного мислення, що могло призвести до того, що він працюватиме так само, як більш старі великі мовні моделі. Дослідники з OpenAI вважають, що Orion не кращий і не надійніший у виконанні конкретних завдань порівняно зі своїм попередником. Він краще справляється з мовними завданнями, але не перевершує більш старі моделі у програмуванні.

У жовтні американське видання The Verge повідомило, що OpenAI планує випустити Orion для обраних компаній. За словами джерела, інженери Microsoft готуються розмістити Orion на Azure у листопаді 2024 року. Сем Альтман назвав цю історію «фейковою новиною», а в OpenAI зазначили, що фахівці завершують тестування безпеки Orion та планують випустити його для широкої публіки на початку 2025 року.

Надрозум не за горами

У вересні 2024 року у своєму блозі Сем Альтман заявив, що світ знаходиться на порозі «нової ери інтелекту», порівнявши майбутні інновації з переходом від кам'яного віку. «Ми можемо забезпечити загальне процвітання у масштабах, які сьогодні здаються неймовірними, – написав голова OpenAI. — У майбутньому життя кожного може стати кращим, ніж зараз. Саме собою процвітання необов'язково робить людей щасливими — серед них є і багато нещасних багатих, але воно значно покращить життя людей у ​​всьому світі».

Альтман описав світ, в якому кожен має персоналізовані команди ШІ для навчання дітей, втілення всього, чого можна уявити, впровадження більш ефективних ідей у ​​охороні здоров'я та створенні персональних програмних систем. На його думку, передовими нейромережами користуватимуться не лише великі компанії, а й звичайні люди.

Але щоб ця гіпотеза стала реальністю, у сфері ШІ залишилися ще деякі прогалини, які потрібно заповнити. Гендиректор OpenAI підкреслив, що для поширення нейромереж зараз не вистачає обчислювальної потужності. А якщо врахувати, що ШІ вже напружує енергосистему США до краю, це може негативно вплинути на довкілля.

Однак Альтман пізніше заявив, що досягнення ШІ, включаючи вирішення проблеми зміни клімату, створення космічної колонії та «відкриття всієї фізики», у майбутньому стануть буденністю. «Нам треба діяти мудро, але рішуче, — наголосив голова OpenAI. — Початок епохи штучного інтелекту є знаменною подією, пов'язаною з дуже складними та надзвичайно ризикованими завданнями. Це не буде повністю позитивна історія, але переваги настільки величезні, що ми зобов'язані самим собі та майбутньому зрозуміти, як упоратися з ризиками, які на нас чекають».

Читати також


Вибір читачів
up