Смерть – не кінець? Американські вчені виявили «третій стан» біоорганізмів

«третій стан» біоорганізмів

Життя і смерть, схоже, не єдині полюси існування біологічного організму. Вчені виявили третій стан – свого роду ренесанс клітин. Це обіцяє величезний прорив медицини.

За даними професора Пітера Нобла з Університету Вашингтона в Сіетлі та Алекса Пожиткова з Національного медичного центру City of Hope в Каліфорнії, після смерті організму його клітини можуть - за наявності поживних речовин, кисню, біоелектрики або біохімічних сигналів - набувати нових здібностей, яких не мали за життя. Так, вчені виявили, що клітини шкіри мертвих жаб здатні адаптуватися до чашки Петрі у лабораторії, спонтанно реорганізуючись у багатоклітинні організми, які названі "ксеноботами". Вони повідомили також, що поодинокі клітини людських легень після смерті організму можуть групуватися в мініатюрні багатоклітинні організми, які називаються "антроботами".

Дослідження Нобла та Пожиткова, таким чином, ставить під сумнів уявлення про те, що клітини та організми еволюціонують лише одним, заздалегідь певним чином. Чи зможуть тканини вижити та функціонувати після смерті організму, визначається низкою факторів, кажуть вчені. Це - умови довкілля, метаболічна активність та методи консервації.

У різних типів клітин час виживання різний. Наприклад, у людей лейкоцити зазвичай руйнуються протягом 60-86 годин після смерті, клітини скелета мишей можна регенерувати протягом 14 днів, а фібробласти овець і кіз можливо імплантувати приблизно через місяць після смерті тварин.

Дослідження у цій галузі ведуться вже понад 15 років. Перші експерименти були скептично зустрінуті науковою спільнотою, але згодом настрої змінилися. У 2017 році вчені виявили, що у мишей та риб після смерті функціонують близько тисячі генів.

Ноубл і Пожитков вважають, що такі дослідження можуть призвести до революційного прориву в регенеративній медицині та імунотерапії, а також згодом дати підстави для перегляду концепції "юридичної смерті". "Ми стоїмо на порозі розуміння фундаментальних питань про життя", – резюмують вони.

Читати також


Вибір читачів
up