Літературна платформа «Фронтера»: підсумки року і плани на 2025

Літературна платформа «Фронтера» підбиває підсумки року та розповідає про плани на 2025-й

2024 рік для команди Літературної платформи «Фронтера» видався вкрай насиченим. Коротко ділимося тим, що вдалося зробити, та розповідаємо про заплановані проєкти, які будемо реалізовувати наступного року.

Підсумки:

  1. Організували в Луцьку 9 подій за участю авторів (-ок): Артема Чеха, Олени Пшеничної, Марії Титаренко, Анатолія Дністрового, Оксани Негрич, Катерини Липи, Макса і Тетяни Кідруків, Каті Бльостки, Ростислава Семківа. Формат подій: лекції, воркшопи, презентації книг. Співорганізували спецпоказ фільму «Я і Фелікс» режисерки та поетки Ірини Цілик. Зустріч із блогеркою та письменницею Катею Бльосткою зібрала в Луцьку рекордну кількість відвідувачів для її туру 1100.
  2. У партнерстві з онлайн-журналом misto.media організували в Луцьку Книжковий клуб «Місто читає». Наразі відбулося три публічні зустрічі, які зібрали 100 + відвідувачів.
  3. Організували й провели IV Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера» (27-28 липня, Музейний простір «Окольний замок»). Загалом під час фестивалю відбулося 18 подій. Участь у них взяло більше 30 митців із 5 країн (Польщі, Франції, Португалії, Іспанії та України), які об’єдналися довкола розмови про ключові тексти воєнних років, пам’ять та інструменти культурної дипломатії. 
  4. У переддень фестивалю зробили престур для українських та іноземних журналістів, під час якого познайомили їх із культурними індустріями міста скульптурою «Зерно», художнім музеєм Луцька, Музеєм сучасного українського мистецтва Корсаків, театром «Гармидер», а також проєктами платформ «Алгоритм дій», «Фронтера», центру розвитку креативних індустрій «Або Або». У рамках екскурсії гості фестивалю мали нагоду відвідати презентацію найбільшої картини світу в рамках проєкту «Космогонія» та поспілкуватися з її автором, художником і скульптором Петром Антипом. 
  5. До фестивалю доєдналися 43 партнери. Серед них: 9 громадських організацій, 1 заклад освіти, 1 заклад культури та 32 бізнеси.
  6. У рамках австрійсько-українського проєкту «Connecting Cultures, Bridging Worlds: Unveiling Ukraine Through the Pages in Tyrol» організували 10 заходів у 4 містах Австрії: Інсбруку, Відні, Граці та Зальцбургу. Учасниками подій стали 6 українських письменників, серед яких: Макс Кідрук, Юлія Ілюха, Ореста Осійчук, Катерина Майковська, Андрій Любка та Ніна Кур’ята. 
  7. Спільно з Українським інститутом книги, Генеральним консульством України в Барселоні (Королівство Іспанія), платформою «Алгоритм дій» та компанією Whitebit організували перший національний стенд України на книжковому ярмарку Іспанії «Liber» (1-3 жовтня). Під час ярмарку провели панельну дискусію «Чи може література щось змінити?» за участю Ірени Карпи (Україна / Франція), Давида де Йонга (Нідерланди), Ґієма Колома П’єйя та Міґеля Ґутьєрреса Ґарітано (Іспанія). Модерувала розмову виконавча директорка PEN Ukraine Тетяна Терен.
  8. Спільно з Інститутом Адама Міцкевича, Центром екологічної гуманітаристики Варшавського університету та Школою екопоетики провели перший ЕкоЛаб. Участь у ньому взяли митці, куратори, критики і дослідники з України, Польщі, Канади та США, щоби через тексти культури переосмислити взаємодію з довкіллям.  
  9. Налагодили нові партнерства: PEN Ukraine, PEN Catalan, Український інститут книги. 
  10. Взяли участь у подіях партнерів як спікери та запрошені гості: VI Форум інклюзивності в Києві, «A Global Forum for Cities of Literature and Reading Advocates Reading Connects» (UNESCO's Cities of Literature), нетворкінг для отримувачів грантів у Вроцлаві (Culture Helps), Well-Grounded Art Networking Meeting (Culture Helps) та багато інших. 

Наступного року Літературна платформа «Фронтера» продовжуватиме популяризувати українську літературу в Україні та за кордоном. 

«Для нас важливо знаходити можливості, аби привертати увагу іноземців до України через літературу, – розповідає засновниця Літературної платформи «Фронтера» Елла Яцута, – водночас будувати нові партнерства для представників українського книжкового ринку. Крім того, цьогоріч ми зосередимося на дослідженні та вивченні нашого коріння – історій тих постатей та родин, які суттєво вплинули на нас сьогоднішніх, зокрема тих, хто народився, зростав чи в інший спосіб пов’язаний з Луцьком та Волинню. До пошуків долучимо критиків, істориків, літературо- й мистецтвознавців. Ми хочемо відновлювати зв’язок поколінь та пам’ять. Це наш фундамент. І, звісно, будемо продовжувати презентувати нові книги, відкривати імена й проговорювати актуальні теми. Плануємо не менше двох щомісячних книжкових розмов від «Фронтери» в Луцьку, а також регулярні засідання книжкового клубу «Місто читає» разом із misto.media».Крім того, готові анонсувати дати V Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера», який відбудеться в Луцьку 2-3 серпня 2025 року та об’єднає українських і закордонних літераторів, перекладачів та медійників.

Читати також


Вибір читачів
up