Новини науки та високих технологій. 26.01.2025

Новини науки та високих технологій. 26.01.2025

Портал Експеримент підготував найцікавіші новини науки та технологій за цей тиждень. Оперативно, коротко, зрозуміло. Приємного читання.

Китай розширює космічні горизонти: на Хайнані розпочалося будівництво другої фази комерційного космодрому

На південному острові Хайнань у Китаї розпочалося будівництво другої фази комерційного космодрому. Цей важливий крок у розвитку космічної інфраструктури країни передбачає створення двох нових стартових майданчиків спеціально розроблених для ракет на рідкому паливі.

Згідно з інформацією, наданою компанією Hainan International Commercial Aerospace Launch (HICAL), яка є оператором космодрому, друга фаза будівництва охопить територію площею понад 133 га на узбережжі передмістя міста Веньчан.

Комерційний космодром на Хайнані вже успішно здійснив свій перший запуск 30 листопада 2024 року. Цей факт демонструє, що Китай активно розвиває свою космічну програму та прагне стати одним із лідерів у галузі комерційних космічних запусків.

Розширення космодрому на Хайнані є частиною ширшої стратегії Китаю щодо розвитку космічної галузі та зміцнення своїх позицій у сфері космічних технологій. Це не тільки відкриває нові можливості для китайських компаній, що працюють у космічній галузі, а й створює потенціал для міжнародного співробітництва у галузі космічних досліджень та комерційних запусків.

Таким чином, початок будівництва другої фази комерційного космодрому на Хайнані знаменує важливий етап у розвитку космічної інфраструктури Китаю і підкреслює амбіції країни в освоєнні космічного простору в комерційних цілях.

Для Samsung Galaxy S25 Ultra не характерна проблема із жовтими обличчями людей на портретних фото

Після виходу Samsung Galaxy S24 Ultra в камері пристрою виявилася маса проблем і недоробок - розробники усували їх майже рік, і не все вдалося перемогти. Щойно представлений Galaxy S25 Ultra, судячи з перших тестів, позбавлений однієї з таких недоробок.

На фото, зробленому Galaxy S24 Ultra, чітко видно жовтизну, а на зображенні, зробленому камерою Galaxy S25 Ultra, жовтого відтінку немає.

Перший ігровий міні-ПК з 10-ядерним Ryzen AI 9365 і пам'яттю LPDDR5X-8000 - всього 605 доларів. Beelink SER9 Pro надійшов у продаж

Стартували продажі нової версії міні-комп'ютера Beelink SER9 Pro: якщо попередній варіант оснащувався 12-ядерним AMD Ryzen AI 9370, то в новій більш доступній версії використовується 10-ядерний Ryzen AI 9365.

Дискретної графіки немає, але iGPU Radeon 880M, оснащений 12 обчислювальними блоками, дозволяє грати в деякі ігри з роздільною здатністю Full HD. Наприклад, CS:GO можна розраховувати на 85-103 FPS, в PUBG — на 80-110 FPS.

Beelink SER9 Pro в новій версії став першим ігровим міні-ПК, в якому Ryzen AI 9365 працює у зв'язці з пам'яттю LPDDR5X-8000. Міні-ПК оснащений вбудованими стереодинаміками, кількома мікрофонами, відеовиходами HDMI та DisplayPort, портом USB-C (USB4 40 Гбіт/с). Габарити пристрою становлять 135 х 135 х 44,7 мм. Ціна версії з 32 ГБ ОЗП - 605 доларів, є ще варіант з 32 ГБ ОЗП і встановленим SSD об'ємом 1 ТБ, такий коштує 705 доларів.

Квінтильйон обчислень за секунду: суперкомп'ютер Aurora почав полювання за темною матерією та енергією

У світі науки відбулася знаменна подія: найпотужніший суперкомп'ютер Aurora, здатний виконувати квінтильйон обчислень за секунду, приступив до розгадки однієї з найбільших таємниць Всесвіту. Вчені Національної лабораторії Аргонн у США запустили амбітний проєкт з вивчення темної матерії та темної енергії, що становить 95% космосу.

Ці сили довгі десятиліття ставили в безвихідь дослідників. Тоді як нормальна матерія становить лише 5% Всесвіту, на частку темної матерії припадає 27%, а темної енергії – цілих 68%. Розуміння цих прихованих компонентів може повністю змінити уявлення про те, як влаштований Всесвіт.

Проєкт Dark Sky Mining поєднує реальні астрономічні спостереження із масштабними комп'ютерними симуляціями для створення детальних карток космосу. Використовуючи безпрецедентну обчислювальну потужність Aurora у поєднанні зі штучним інтелектом, дослідники можуть моделювати незліченну сценарію поведінки темної матерії та темної енергії, порівнюючи ці віртуальні всесвіти з реальними спостереженнями.

Можливості екзафлопних обчислень Aurora у поєднанні з передовими методами штучного інтелекту дозволяють дослідникам вивчати ці явища ефективніше, ніж раніше. Суперкомп'ютер може швидко моделювати тисячі різних сценаріїв, коригуючи властивості темної матерії та темної енергії доти, доки результати не збігатимуться з реальними спостереженнями космосу.

Проєкт спрямований не лише на розкриття природи темної матерії та темної енергії, а й на підготовку до нового покоління потужних телескопів, які заглядатимуть у космос глибше, ніж раніше. Дослідження може допомогти вирішити й інші фундаментальні загадки фізики, включаючи властивості нейтрино - частинок, які практично не взаємодіють зі звичайною матерією.

Мільярд на безсмертя: стартап Retro Biosciences, який підтримує Сем Альтман, залучив рекордні інвестиції на боротьбу зі старінням

У світі біотехнологій відбулася значна подія, яка може наблизити людство до збільшення тривалості життя. Компанія Retro Biosciences, що використовує штучний інтелект для розробки терапій, здатних повернути назад вікові захворювання, оголосила про залучення фінансування у розмірі $1 мільярда. Ці кошти будуть спрямовані на проведення клінічних випробувань трьох препаратів, включно з потенційним лікуванням хвороби Альцгеймера, випробування якого планується розпочати в Австралії вже цього року.

Частина інвестицій надійде від генерального директора OpenAI Сема Альтмана, який раніше надав початкові $180 мільйонів для запуску стартапу. Очолює процес залучення коштів італійський фінансист Сандро Сальсано, який увійшов до складу ради директорів компанії.

Генеральний директор Retro Biosciences Джо Беттс-ЛаКруа в інтерв'ю Financial Times заявив, що мета компанії - "зменшити людські страждання". Він підкреслив, що зараз, якщо у когось діагностують хворобу Альцгеймера, то не має значення, які ресурси має людина. «Ви можете виписати чек на будь-яку суму будь-кому, але ніхто не знає, як вилікувати цю хворобу», – зазначив Беттс-ЛаКруа.

Ця подія може стати поворотним моментом у боротьбі з віковими захворюваннями та продовженні людського життя. Однак, незважаючи на оптимізм та амбітні плани, розробка та впровадження нових медичних технологій – складний та тривалий процес, що потребує ретельних досліджень та перевірок безпеки.

Японія встановила світовий рекорд у космічному лазерному зв'язку: 40 000 км у космосі зі швидкістю 1,8 Гбіт/с

Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) та корпорація NEC успішно провели найшвидший у світі сеанс оптичного зв'язку між супутниками. Експеримент був здійснений у рамках проєкту LUCAS (Laser Utilizing Communication System) з використанням супутника дистанційного зондування Землі DAICHI-4 та оптичного супутника-ретранслятора на геостаціонарній орбіті.

Швидкість передачі досягла рекордних 1,8 Гбіт/с на відстані близько 40 000 км між супутниками. Це стало можливим завдяки використанню лазерної технології зв'язку у діапазоні довжин хвиль 1,5 мкм. Успішна передача даних спостережень через геостаціонарний супутник на наземну станцію відкриває нові можливості швидкого отримання великого обсягу інформації з важкодоступних ділянок Землі.

Перше зображення, передане за допомогою системи LUCAS, було сформовано з даних спостережень DAICHI-4 за 30-хвилинний період, що охоплює Арктику, Європу та Африканський континент. На відміну від традиційної передачі безпосередньо на наземні станції, що потребує безліч сеансів зв'язку, використання LUCAS дозволило отримати інформацію про великі території за один сеанс.

Лазерна технологія має значні переваги над радіохвилями. Ширина смуги пропускання лазерного випромінювання на порядки перевищує можливості радіозв'язку, що дозволяє передавати набагато більше інформації. Крім того, використання вузькоспрямованих променів знижує ризик перешкод та перехоплення даних.

Читати також


Вибір читачів
up