ChatGPT як пілот космічного корабля: перші тести вражають
«Ви дієте як автономний агент, що керує космічним кораблем-переслідувачем».
Таке завдання отримала модель ChatGPT у нещодавньому експерименті, де дослідники перевіряли, наскільки штучний інтелект може впоратися з пілотуванням космічного корабля. На подив усіх, велика мовна модель (LLM) показала вражаючі результати, посівши друге місце в конкурсі симуляції автономного керування космічними апаратами.
Дослідники вже давно прагнуть створити автономні системи для керування супутниками та навігації космічних кораблів. Кількість супутників невпинно зростає, і людині стає дедалі складніше контролювати їх вручну. А для далеких космічних місій швидкість світла створює затримки, які унеможливлюють керування в реальному часі.
Якщо людство хоче розширювати межі космічних досліджень, роботи мусять навчитися приймати рішення самостійно.
Щоб стимулювати інновації, дослідники в галузі аеронавтики започаткували конкурс Kerbal Space Program Differential Game Challenge. Ця ініціатива базується на популярній відеогрі Kerbal Space Program і створює своєрідний «полігон» для розробки, експериментів і тестування автономних систем у наближеному до реальності середовищі. Учасники змагаються в різних сценаріях, таких як переслідування й перехоплення супутника чи уникнення виявлення.
У статті, що готується до публікації в «Journal of Advances in Space Research», міжнародна команда дослідників представила свого учасника — комерційно доступну велику мовну модель, подібну до ChatGPT.
Чому саме мовна модель? Традиційні методи розробки автономних систем потребують численних циклів навчання, зворотного зв’язку та вдосконалення. Але конкурс Kerbal ставить завдання, максимально наближені до реальних умов, де місії тривають лише кілька годин. Це робить постійне доопрацювання моделі непрактичним. Натомість мовні моделі, такі як ChatGPT, уже навчені на величезних обсягах текстів, створених людьми. У найкращому разі їм потрібна лише невелика адаптація через продумане формулювання запитів і кілька спроб, щоб зрозуміти контекст завдання.
Але як мовна модель може керувати космічним кораблем? Дослідники розробили метод, який перетворює стан космічного корабля та його ціль у текстовий формат. Цей текст передається моделі, яка пропонує рекомендації щодо орієнтації та маневрів корабля. Далі спеціальний шар перекладу перетворює текстові відповіді моделі на функціональний код, здатний керувати симульованим апаратом.
Завдяки кільком ретельно сформульованим запитам і незначним налаштуванням ChatGPT успішно виконав багато завдань конкурсу й посів друге місце. Перше місце дісталося моделі, заснованій на інших математичних підходах, як зазначено в статті.
Ці результати досягнуті ще до виходу новітньої версії ChatGPT — 4. Звісно, попереду ще багато роботи, зокрема для уникнення «галюцинацій» — небажаних і безглуздих відповідей, які в реальних космічних місіях можуть стати катастрофічними. Проте експеримент демонструє, як навіть стандартні мовні моделі, опрацювавши величезний масив людських знань, здатні знаходити несподівані застосування.