Від науки про космос до наукової фантастики

2
Поділитися:
космос та наукова фантастика

Авторка: Леслі Мілер, фахівчиня з медіа-комунікації, коледж комп’ютерних, математичних і природничих наук Університету Мериленда.

З раннього дитинства Адина Міньйонья (отримала ступені бакалавра з фізики та астрономії 1997 року) завжди бачила космос у своєму майбутньому. Все почалося з «Зоряних воєн».

«Я пам’ятаю, як дивилася перший фільм «Зоряних воєн» із R2-D2 і C-3PO, коли мені було приблизно шість років, і я дуже прив’язалася до роботів, хотіла дізнатися, як зробити це реальністю, — згадує вона. — Я деякий час думала, що виросту й матиму власну компанію, яка створюватиме людиноподібних роботів, а родзинка була в тому, що ми житимемо й працюватимемо на Місяці. Я навіть уявляла свій кутовий офіс і вид на Місяць із вікна».

Для Міньйоньї ця безмежна уява та її дитяче захоплення космосом і наукою привели до двох успішних і водночас дуже різних кар’єр — одна в аерокосмічній сфері, де вона працює архітекторкою місій у компанії Northrop Grumman, розробляючи програмне забезпечення та системи для супутників, а інша — як авторки наукової фантастики, що пише захопливі історії про роботів, андроїдів і галактичні пригоди у своїх популярних книжках. Для Міньйоньї поєднання космічної науки та наукової фантастики виявилося ідеальним.

«Я бачу тут взаємозв’язок: наукова фантастика живить нашу уяву, яка, можливо, надихає нас на нові відкриття в науці. А наука, у свою чергу, підживлює наукову фантастику, — пояснює Міньйонья. — Працювати в космічній індустрії — це те, чого я завжди хотіла. А ще я завжди хотіла писати, і я рада, що можу займатися обома справами».

Потяг до науки

Донька інженера, Міньйонья завжди цікавилася наукою та технологіями. «Я — донька свого батька, — говорить вона. — Мій тато приносив додому комп’ютери, і я навчилася програмувати на BASIC, тож було очевидно, що я займатимуся чимось, пов’язаним із наукою і технікою».

Натхненна реальними космічними місіями NASA, такими як запуск космічного шатлу та дослідження далекого космосу зондом «Магелан», а також популярними фантастичними серіялами, такими як «Зоряні війни» та «Зоряний шлях», Міньйонья повністю поринула у світ аерокосмічних технологій. Готуючись до вступу в Університет Мериленда на початку 1990-х, вона вирішила обрати одразу дві спеціяльності. «Спочатку я думала, що буду вивчати астрономію, адже мені подобався космос і космічні дослідження, — згадує вона. — Але мій учитель фізики у школі мав диплом із фізики та працював у різних сферах. Він працював у компанії Grumman у часи космічної програми «Аполон», займався астрономією, і я подумала: “Якщо я вивчатиму фізику, я зможу займатися космосом і багато чим іншим”. Тож у підсумку я отримала два дипломи».

На свій подив, в університеті Міньйонья зрозуміла, що обожнює фізику. «Що мені подобається у фізиці? Вона є основою того, як усе працює, — пояснює вона. — Я жартувала зі своїми друзями в коледжі, які вивчали інші науки, що зрештою вони просто досліджують інші розділи фізики. Математика — це лише інструмент для опису фізичних процесів, а хімія — відгалуження атомної фізики й термодинаміки. Хоча я жартувала, я вважаю, що в цьому є певна правда. Можливо, саме тому мені так подобається фізика».

Практичний досвід роботи із супутниками

На другому курсі Міньйонья отримала перший практичний досвід у сфері аерокосмічних технологій. «Я влаштувалася на роботу в Групу космічної фізики, де створювали прилади для супутників, — розповідає вона. —Я дізналася про вакансію в потрібний момент, коли вони шукали студентів для нової місії, і працювала над нею від самого початку до передачі приладу до Центру космічних польотів імені Ґодарда (NASA). Це було дуже круто».

Працюючи в лабораторії, де вона збирала й навіть розбирала наукові прилади, які згодом вирушали в космос, Міньйонья зрозуміла, що вона на правильному шляху. «Я торкалася апаратури, яка полетить у космос. Це було надзвичайно захопливо», — згадує вона.

Для Міньйоньї робота пліч-о-пліч із дослідниками космосу в Університеті Мериленда та практичне навчання таким навичкам, як проєктування в CAD, дали їй необхідний інструментарій, щоб отримати свою першу роботу в Центрі космічних польотів Ґодарда (NASA).

Згодом вона приєдналася до компанії Orbital Sciences Corporation, яка пізніше стала частиною Northrop Grumman. Протягом наступних 16 років — здобувши паралельно ступінь магістра з комп’ютерних наук у Технологічному інституті Джорджії — вона розширила свої знання в галузі програмного забезпечення та систем для космічних місій і стала провідним фахівцем у програмі супутникової інженерії Northrop.

«З боку програмного забезпечення я працювала над нашими системами командування та контролю. У нас є програмний комплекс, який керує супутниками, і мені подобалося те, що він давав мені доступ до роботи з багатьма різними типами супутників, — розповідає Міньйонья. — У системній інженерії я можу брати участь у всіх етапах життєвого циклу місії. Коли NASA говорить: “Нам потрібен супутник, який виконуватиме дії А, Б, В”, ми як системні інженери розбиваємо ці вимоги на конкретні завдання, і я якраз є тією людиною, яка бачить процес у цілому, від початку до кінця. Група, з якою я тісно співпрацюю зараз, відповідає за Cygnus, один із вантажних кораблів для постачання Міжнародної космічної станції».

Від науки до наукової фантастики

З роками кар’єра Міньйоньї набирала обертів, як і її діяльність як письменниці-фантастки, яка розпочалася ще в школі. «Мій батько був фанатом Айзека Азімова та Роберта Гайнлайна, тому я знала, що вони були інженерами та науковцями, які також писали наукову фантастику, і це було тим, чого я теж хотіла, — каже Міньйонья. — Спочатку я думала, що можу писати лише оповідання. Але приблизно в 2009 році я зрозуміла, що можу писати й романи, і відтоді я цим займаюся».

Серед її книжок — «Божевільні пришелепкуваті роботи» (Crazy Foolish Robots) та «Robots, Robots Everywhere», у яких поєднуються наукова фантастика, гумор, філософія й, звісно ж, роботи. Її найновіша книжка «Лунарна логіка» (Lunar Logic) розгортається на Місяці через 100 років у майбутньому. «Там живуть людиноподібні роботи, створені та виготовлені прямо на Місяці. Вони не знають нічого про людей і про те, чому вони там опинилися, — пояснює авторка. — Але з часом починають ставити запитання, що відбувається, і зрештою знаходять відповіді».

У світах Міньйоньї є лише одна межа — її власна уява, і саме це приносить їй найбільше задоволення від письменництва. «У своїй науковій фантастиці я встановлюю правила, як хочу, — госорить вона. — Я можу писати, що завгодно, і це приносить мені величезне задоволення».

Для Міньйоньї написання наукової фантастики — це також можливість виконати ще одну місію: зацікавити більше людей наукою та викликати в них захоплення нею. Виступаючи на конференціях із наукової фантастики та інших заходах, вона ділиться своєю пристрастю до науки і техніки, сподіваючись надихнути наступне покоління вчених — і не тільки їх.

«Усі технології, які ми маємо сьогодні, є результатом багатьох десятиліть фундаментальних наукових досліджень, інженерії, математики, — пояснює вона. — Тож якщо ми хочемо рухатися далі, нам потрібні люди, які підуть у ці сфери». Оскільки вона завжди бачила важливість науки у своєму житті, вона прагне донести це повідомлення до інших. «Вам не обов’язково повністю розуміти науку, але ви можете її цінувати, — зауважує Міньйонья. — Я сподіваюся, що якщо мені вдасться хоч трохи надихнути інших — прямо чи опосередковано — це вже буде важливим досягненням».

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «From Space Science to Science Fiction» на сайті Університету Мериленда 12 березня 2025 року.

Переклала Олена Вонсович

Читати також


Вибір читачів
up