5 фактів про людське тіло, які вас здивують
Розбираємось, навіщо наш організм відрощує додаткові кістки і коли у носа буває ерекція.
1. Відбілювач перетворює нашу шкіру на мило
Якщо на ваші руки потрапить трохи відбілювача, ви можете відчути, як через деякий час вони стають слизькими і ніби намиленими. І навіть якщо ви ополоснете їх водою без миючих засобів, це відчуття все одно не зникне.
Справа в тому, що гіпохлорид і гідроксид натрію, що входять до складу побутового відбілювача, при контакті зі шкірою розчиняють її верхній шар і починають перетворювати шкірне сало, жири та олії… в мило!
Розчинена відлущена шкіра та омилений гідроксидом натрію жир і викликають відчуття слизькості пальців. Так що не нехтуйте рукавичками під час прибирання.
2. Людське тіло відрощує додаткові кістки
У тілі дорослої людини 206 кісток. Але іноді окремі щасливчики можуть відростити ще парочку - під колінними чашечками. Ці кістки називаються фабелами. Вони вбудовуються в сухожилля литкового м'яза.
Фабела формується не при народженні, а вже в дорослому віці. Близько 100 років тому ці маленькі кістки утворювалися лише в 7,64% населення, але дослідження 2019 року показали, що тепер фабели є вже у половини людей.
А ще кажуть, що людина перестала еволюціонувати.
Вчені не впевнені, навіщо фабели потрібні. Можливо, вони не роблять нічого і навіть приносять додатковий біль людям з артритом. Але також є ймовірність, що фабели зменшують тертя у сухожиллях під колінною чашкою, збільшуючи механічну силу м'яза.
Можливо, це наслідок того, що люди останнім часом почали краще харчуватися і стали більшими і важчими, а коліна так до цього адаптуються.
3. Насправді у нас чотири ніздрі
Як ви вважаєте, скільки у вас ніздрів? Звісно, дві, скажете ви, і матимете рацію… але тільки наполовину. Тому що у людей є ще пара ніздрів, тільки ми їх не бачимо. Ці два отвори називаються хоани і знаходяться у горлі. Через них повітря потрапляє спочатку в носоглотку, а потім в трахею, тобто дихальне горло.
Такий пристрій організму дозволяє дихати і носом, і ротом за потреби.
Хоани дісталися нам у спадок від далеких предків-риб. Спочатку вони мали дві пари ніздрів — одна засмоктувала воду всередину, друга викидала назовні. Це було потрібно для уловлювання запахів у воді за допомогою нюхового епітелію всередині носа.
Потім у риб, які вирішили переселитися на сушу, виникла потреба дихати атмосферним повітрям. І одна пара їхніх зовнішніх ніздрів поступово, за довгі мільйони років еволюції, перейшла в горло — щоб посилати до новопридбаних легень уже не воду, а повітря. І вона так і залишилася у всіх чотирилапих, у тому числі й у нас.
Однією з «перехідних ланок» від водоплавних тварин до сухопутних є виявлена в Китаї в 1993 році риба кеніхтіс девонського періоду, яка жила 395 мільйонів років тому. У неї задні ніздрі ще не перемістилися у горло повністю, а стирчали на небі між передніми зубами. Так буває, коли почав еволюціонувати, але поки що не довів справу до гарного результату.
У людських ембріонів на ранній стадії хоани знаходяться в тому ж місці, що й у кеніхтіса. І якщо вони не поєднаються, як належить, то у дитини буде розщеплення піднебіння. Ця патологія зустрічається в одного із 1700 дітей.
4. У нашому серці є маленький вбудований мозок
Відомо, що людський кишечник має власну нервову систему, в якій більше нейронів, ніж у голові середньостатистичної кішки. Аналогічний «додатковий мозок» є й у іншому життєво важливому органі – серці.
Вчені Університету Джефферсона у Філадельфії склали карту цих нейронів, використовуючи щурів як піддослідних. І з'ясували, що за своєю будовою нервові клітини серця практично ідентичні тим, з яких складається головний мозок — і гризунів, і людей. Цей «додатковий процесор» дозволяє точно настроювати серцеві ритми.
Дослідники вважають, що, подаючи сигнали до цієї нейронної мережі, можна буде виліковувати безліч захворювань без додаткового втручання кардіолога. До речі, вона з'єднана з основним мозком блукаючим нервом. І саме тому стреси, тривоги та неврози негативно впливають серед іншого і на серце.
Тому по можливості уникайте хвилювань і більше розмірковуйте про хороше.
5. Наш ніс здатний до ерекції
Існують люди, у яких чхання викликається оргазмом, або статевим актом, або мастурбацією, або просто збуджуючими думками. Цьому явищу схильні і чоловіки, і жінки.
Пояснюється це тим, що у порожнині носа міститься еректильна тканина. У минулому вона була необхідна нашим далеким предкам — тваринам для уловлювання феромонів. Зараз хемосексуальне спілкування у людей не таке розвинене, але тканина все ще на місці, і вона набухає під час збудження. Це призводить до чхання деяких чуттєвих натур, що називається ринітом медового місяця.
З тієї ж причини, до речі, віагра може викликати закладеність носа, тому не зловживайте.