Як бути щасливим нігілістом

Як бути щасливим нігілістом

Wendy Syfret

Ви виснажені сучасною гонитвою за витисканням сенсу з кожної миті? Ось радикальний спосіб перезавантажити свої пріоритети.

Необхідно знати

Теоретично, прагнення до осмисленого життя є благородною справою. Фундаментальні концепції спільноти, етики, логіки, моралі, свідомості та рівності народилися з дослідження сенсу. Від Аристотеля і Платона до всієї творчості Джона Г'юза прагнення до пошуку сенсу всього цього надихало на створення великих творів мистецтва, літератури і кіно. Але сьогодні щось пішло не так, і пошуки сенсу викликають радше тривогу, ніж захоплення. Пошуки перетворилися з приватного заняття на ринковий продукт.

Зростання безглуздого сенсу

Дозвольте мені продемонструвати це за допомогою гри «знайди безглуздий сенс». Наступного разу, коли ви будете в супермаркеті, аптеці або в будь-якому іншому непросвітленому місці торгівлі, зверніть увагу на те, як вам намагаються запропонувати продукти. На вас чекає шквал запевнень у якості та корисності: «цей нут з низьким вмістом натрію», «ця маска для обличчя не викликає подразнень». Але все частіше очікування стають вищими. Плитка шоколаду - це не сухе знежирене молоко та цукор, це шанс створити родинний момент для кількох поколінь. Помада - це не кольорова куля для підсвічування намальованого обличчя, а зброя радикального самовираження.

Замість того, щоб інформувати населення про філософськи наповнених, піднесених істот, повсюдне поширення всього цього дрібного сенсу мало негативний ефект, підживлюючи нашу знайому, сучасну хворобу незадоволеності, непорозуміння та вигорання.

Зацикленість на наданні всім сферам існування загального сенсу створила виснажливу реальність, де все раптом стало дуже-дуже важливим. Щоденні інформаційні бюлетені заповнюють наші поштові скриньки, прописуючи нескінченні завдання і цілі, над якими потрібно медитувати і відмічати як виконані. В душі ми слухаємо подкасти про те, як зробити цей день важливим, потім витираємося рушником і витискуємо кілька хвилин уважного ведення щоденника про те, що нам вдалося значущого досягти напередодні.

Але в міру того як сенс переходить від довгострокового дослідження до щоденної метрики, він створює нові проблеми. Коли ми не можемо одразу знайти сенс у наших діях, роботі, стосунках і споживчих товарах, ми відчуваємо себе тривожними, порожніми невдахами. Колись благородне прагнення, яке створило культуру і допомогло нам викроїти гідне існування, стає лише ще одним завданням у нескінченному контрольному списку «хорошого життя», біля якого ми ніколи не зможемо поставити галочку.

Нігілізм як рішення

Тож яка альтернатива? Невже відповідь полягає у зануренні у стан безглуздого, нігілістичного хаосу? Так, саме так. Принаймні це те, що спрацювало для мене.

Останні кілька років мене поглинув нігілізм. Читаючи це, було б справедливо припустити, що все було не дуже добре. Але моє занурення в суперечливу філософію не було похмурою дорогою відчаю і безнадії. Зовсім навпаки. Це стало однією з найбільш освітлюючих і зміцнюючих частин мого життя.

Відмова від прагнення шукати і позначати сенс для всіх речей змінила те, як я оцінюю цінності та проводжу час. Це кинуло виклик тому, на чому я зосереджуюсь і, що найважливіше, чим я нехтую. Я виявив, що своєрідний оптимістичний, або «сонячний», нігілізм підкреслює делікатну красу існування, абсурдність життя і захоплюючий хаос повсякденності. Але я забігаю наперед. Щоб зрозуміти силу сонячного нігілізму, треба почати з самої філософії.

Найширше пояснення нігілізму стверджує, що життя не має сенсу, а системи, до яких ми приєднуємося, щоб дати нам відчуття мети, такі як: релігія, політика, традиційні сімейні структури або навіть саме поняття абсолютної істини - є фантастичними людськими конструкціями, винаходами, щоб зробити випадковість існування трохи більш впорядкованою. Або, як казав постер нігілізму Фрідріх Ніцше: «Кожна віра, кожна думка про щось істинне, обов'язково є хибною, тому що істинного світу просто не існує».

Американський філософ Дональд Кросбі поділяє нігілізм на чотири основні форми: моральний, епістемологічний, космічний і, мабуть, найвідоміший - екзистенціальний. Моральний нігілізм відкидає фундаментальні ідеї добра і зла; епістемологічний нігілізм ставить під сумнів абсолютну істину; космічний нігілізм вважає природу за своєю суттю байдужою і ворожою; і, нарешті, ми приходимо до екзистенціального нігілізму (багато в чому кульмінації всіх цих міркувань), який, напевно, не дає більшості людей спати ночами. Основна ідея полягає в тому, що немає сенсу життя, все безглуздо.

Читаючи все це, справедливо стверджувати, що нігілізм - це своєрідний облом. Ці ідеї дійсно становлять ризик переростання у токсичний нігілізм, який залишає людину в стані відчаю і пригніченості. Який сенс щось робити, якщо нічого не має значення? Якщо немає вродженого розуміння добра і зла, навіщо намагатися вести життя, дотримуючись моралі? Якщо все безглуздо, навіщо взагалі вставати з ліжка?

Очищаюча сила сонячного нігілізму

Хоча я визнаю, що думка про те, що ніщо не має значення - ні ваша робота, ні Бог, ні Всесвіт, ні (тим більше) які консерви ви купуєте, - є приголомшливою; вона не повинна бути такою. На фоні цієї нескінченної одержимості пошуком (або частіше купівлею) сенсу, вона може бути визвольною.

Коли розмірковую про безглуздість життя, я починаю з того, що згадую, що в масштабах всієї людської історії я насправді значу дуже мало (досить космічний підхід). Мої проблеми і занепокоєння є спірними. Мої успіхи і невдачі забудуться. Так само як і досягнення та помилки всіх, хто мене оточує (екзистенціальний нігілізм у найкращому його прояві).

Хоча я можу відчувати себе карликом у масштабах нескінченного й апатичного часу, найменші елементи мого життя починають розширюватися. Якщо ніщо не має значення в довгостроковій перспективі, мій фокус зміщується до цього моменту. Я розумію, що сьогодення, яким би приземленим воно не було, таке ж швидкоплинне, тимчасове, крихке і забувається, як і найбільші події в історії людства.

Нігілізм змушує замислитися над тим, що я роблю і на що не звертаю уваги. Чи є те, що про мене думає інша людина, більш значущим (або безглуздим) у порівнянні з гілкою жасмину, що перекинулася через паркан сусіда? Не дуже. Так чому ж я поглинаю одне, ігноруючи інше?

За його власним описом, Ніцше «філософствував молотом», розбиваючи великі ідеї і кидаючи виклик своїм читачам, щоб вони побачили, що можна реформувати за допомогою уламків. Таким чином, нігілізм, як і всі філософії, є інструментом для дослідження частин нашого життя. Як і будь-який інструмент, його можна брати і класти, використовувати для творення або руйнування; результати і виконання залежать від намірів користувача. Вам вирішувати, чи потрапите ви в руйнівні заглиблення токсичного нігілізму, чи виберете щось трохи світліше. У вас може не бути мети, але ви маєте можливість діяти. Саме про таке значення нігілізму я думаю, коли розглядаю життя без сенсу.

Але як підібрати такий інструмент і використовувати його в позитивний спосіб? Цей посібник допоможе вам прийняти сонячний нігілізм та уникнути його токсичної альтернативи.

Обміркуйте все як слід

Зрозумійте різницю між пасивною та активною формами нігілізму.

Виклики, пов'язані з нігілізмом, не залишилися поза увагою Ніцше, котрий елегантно пояснив, як філософія може слугувати руйнівною або конструктивною силою. За його словами, пасивні нігілісти поглинають послання безглуздості і відчувають загрозу. Вони бояться порожнечі, тому намагаються заповнити її, потураючи будь-якій її пропозиції. Як писав Нолен Герц в «Еоні» в 2020 році, ця форма сліпого самозахисту є «небезпечною формою саморуйнування».

Він додав: «Вірити тільки заради того, щоб у щось вірити, може привести до поверхневого існування, до благодушного прийняття віри у все, у що вірять інші, тому що віра в щось (навіть якщо це виявиться нічим, у що варто вірити) буде розглядатися пасивним нігілістом як краща, ніж ризик не вірити ні в що...».

Ось так ми знову опиняємося в пастці безглуздого сенсу. Або стоїмо в проході супермаркету, намагаючись переконати себе в тому, що банка нуту дійсно має значення.

Як більш конструктивну альтернативу, Ніцше запропонував людям перетворитися на активних нігілістів. Тобто дивитися в безодню і бачити відсутність сенсу не як трагедію, а як можливість. Вважати її простором для заповнення власними цінностями, для визначення того, яким ти хочеш бути у світі і що ти вважаєш істинним. Активного нігіліста не лякає хаос, він сприймає його як шанс створити щось нове і краще.

У своєму шляху до сонячного нігілізму я зупинився десь посередині. Мене не лякала відсутність абсолютної істини, але я також не поспішав писати власну. Радше я вирішив зупинитися, вдивитися в порожнечу і поміркувати про свободу небуття.

Зверніть увагу на безглуздий сенс

У той час як нігілізм може спонукати до роздумів і розширити ваш погляд на існування, комерційне викрадення сенсу грає на вразливості пасивного нігіліста, сприяючи епідемії одержимого егоїзму нашої епохи. Вона не лише заохочує вас зосереджувати кожну дію навколо себе, але й оманливо представляє це як благородний вчинок. Коли ви приймаєте цей вид особистої міфотворчості, ви даєте собі дозвіл витрачати багато часу на роздуми про власне життя, вчинки і досвід.

Виступаючи перед журналом Politico у 2020 році, Вірджинія Хеффернан, авторка книги «Магія і втрата: інтернет як мистецтво» (2016), сказала: «Нещодавня фантазія про «оптимізацію» життя - для максимальної продуктивності, ефективності - створила кустарну індустрію, яка намагається надати найпонурішому з можливих життів героїчного звучання».

Щоб допомогти вам уникнути цієї занепадницької пастки, варто бути пильними і захищатися від способів, якими світ намагається переконати вас у тому, що ви берете участь у священному акті, позиціонуючи кожен бренд, продукт або послугу як щось значуще.

Чи ця поглинаюча білизна - символ бунту чи просто зручний гігієнічний засіб? Чи справді пляшка гострого соусу в моєму холодильнику маркує мене як іконоборця, що шукає гострих відчуттів, чи просто свідчить про здорову мікрофлору кишечника? Чи дійсно мій банк допомагає мені інвестувати в сімейні цінності та громаду, чи я просто ціную низькі комісії, якщо щомісяця вношу певну суму на депозит?

Під час написання цієї статті я випадково побачила рекламу «Florence By Mills», нової лінії підліткового догляду за шкірою від актриси Міллі Боббі Браун (я вдячна алгоритму, що розпізнає мій юнацький дух). Вся лінійка оформлена у знайомі пастельні кольори та німе послання «розширення можливостей молоді через щось», яке притаманне багатьом засобам особистої гігієни. Але особливо виділяється маска «Feed Your Soul Love U a Latte’». Виявляється, ніколи не пізно повчати когось, що просвітлення можна досягти за допомогою 15-хвилинної місцевої процедури.

Я сподіваюся, що молоді люди, які переглядають ці продукти, достатньо стійкі, щоб не потрапити в такі оповіді; що вони здатні зробити паузу і запитати, у що ці дешеві біржі закликають їх інвестувати емоційно або фінансово? Чи зробить ця покупка їх щасливими, чи це приклад того, від чого застерігала Хеффернан, коли говорила, що ми прагнемо зробити «найпонуріші життя героїчними»?

Визнайте щасливу сторону нігілізму

Пропагуючи нігілізм як протиотруту від комерціалізації сенсу, я, як правило, зустрічаюся з одними і тими ж повторюваними питаннями: якщо немає сенсу, то навіщо щось робити? Навіщо вставати з ліжка? Мити голову? Ставитися до іншої людини з добротою? Не падати в тремтячу купу?

Мені згадується епізод ситкому Netflix «Гарне місце» (2016-20). Чіді - персонаж, який виявляється моральним філософом - має таку екзистенційну кризу, яка надихає на ці запитання. Під час свого зриву він проводить клас студентів-філософів основними шляхами, на яких людство намагалося віднайти сенс і зрозуміти, як жити «етичним життям». Пройшовши через аргументи етики чеснот, консеквенціалізму та деонтології, він нарешті заявляє, що всі ці шляхи до сенсу ведуть в нікуди (варто подивитися серіал, щоб почути, як Чіді пояснює чому), перш ніж зробити висновок, що нігілізм є єдиним логічним філософським поглядом - і в цей момент у нього відбувається повний зрив.

Хоча я люблю Чіді, я вважаю, що сцена розчаровує тим, наскільки вузько вона представляє цю причину та наслідок. Така реакція мене завжди спантеличувала. Зрештою, ви встали з ліжка сьогодні вранці для того, щоб шукати сенс життя чи для того, щоб випити чашечку кави? Знов-таки чи справді такі великі питання приносять такі великі втіхи?

На противагу Чіді, інший персонаж поп-культури показує, як нігілізм може надихати на більше щастя. У фільмі «Пляжний волоцюга» (2019) Метью МакКонахі грає Місячного Собаку, епікурейця, колись культового письменника з Флориди. Це запаморочлива і барвиста історія про надмірність і гедонізм, що включає в себе багато випивки, наркотиків, уникнення відповідальності та сексу. І все це без особливих наслідків.

Коли дивишся «Пляжного волоцюгу», то відчуваєш, що бачив цей фільм раніше, знаєш, що треба чекати падіння, коли Місячний Пес завалиться під вагою своїх ухилянь від відповідальності і система його наздожене. Ось тільки падіння ніколи не настає. Після перегляду фільму на кінофестивалі South by Southwest критик Хазем Фахмі написав: «Замість того, щоб просто не звертатися до цих проблем, фільм зі шкіри геть лізе, щоб нагадати нам, що ніщо в цьому дивному вимірі насправді не має значення».

Місячний Пес ні про що не переживає, він живе заради задоволення. Наприкінці фільму він виголошує репортерові свою життєву мантру: «Ми тут, щоб добре провести час». За всю цю руйнацію та відверте нехтування правилами, цінностями та наслідками Місячний Пес не був покараний. Наприкінці фільму він отримує Пулітцерівську премію та кілька мільйонів доларів. Хоча, правду кажучи, він показує, що і вони не мають сенсу (не буду спойлерити фінал).

Нігілізм Місячного Пса демонструє, що коли ви перестаєте зосереджуватися на чомусь більшому, ви здатні задавати простіші, але більш корисні питання: як виглядає щастя прямо зараз? Що принесло б мені задоволення сьогодні? Як я можу досягти почуття задоволення в цей момент? Найчастіше відповіді не є складними. Це маленькі радощі, які вже під рукою, - час, проведений з близькими, смачна їжа, прогулянка на природі, чашка кави. Або, як у випадку Місячного Пса, багато випивки та вечірки.

Нігілізм не повинен переростати в егоїзм

Як на мене, досвід Місячного Пса звучить чудово, але це призводить до другої проблеми, пов'язаної з нігілізмом. Можливо, це не зробить вас нещасним, але як щодо всіх, хто має спілкуватися з вами? Якщо ніщо не має значення, ви не є частиною якогось великого плану і не несете відповідальності за жодними правилами. Керуючись лише тим, що добре в даний момент, що заважає вам діяти лише у власних інтересах?

Ніцше знав про ці больові точки, коли писав про них у книзі «По той бік добра і зла» (1886): «Той, хто бореться з чудовиськами, повинен подбати про те, щоб тим самим не стати чудовиськом. І якщо ви довго вдивляєтеся в безодню, то безодня також вдивляється у вас».

Нігілізм пропонує нам викинути сенс і вдивитися в порожнечу, яка залишилася на його місці. Але замість того, щоб бути простою, страхітливою чорною дірою, порожнеча може спонукати до роздумів. Це простір, який можна заповнити чим завгодно. Таким чином, нігілізм може слугувати дзеркалом, яке відображає і спотворює ваші власні переконання. Наближайтеся до нього з болем і страхом, і ці почуття будуть посилені. Підійдіть до нього в пошуках способу виправдання грубої поведінки і ви його знайдете.

Зазирніть у безодню

Спробуйте самі. Знайдіть момент, щоб по-справжньому підкоритися власній мізерності у Всесвіті. Визнати, що ти безглуздий. Що ти не маєш значення. Що ваше ім'я, его, репутація, сім'я, друзі і кохання скоро зникнуть.

Це не повинно бути руйнівним досвідом. Як тільки дискомфорт пройде, і ваше его зменшиться, зупиніться і подумайте - як змінилося ваше розуміння власного часу й енергії? Чи дійсно ваша робота є такою важливою у поєднанні з усвідомленням того, що навіть найбільші досягнення в історії людства рано чи пізно будуть втрачені для часу? Чи дійсно проблеми, люди або ситуації, які викликають у вас стрес або біль, варті того, щоб про них турбуватися, коли ви пам'ятаєте, що про них ніхто ніколи не згадає і не відчує на собі їхнього реального впливу?

Єдиний реальний вплив ці земні турботи мають на те, від чого вони вас відволікають: речі, які, можливо, не «мають значення», але принаймні приносять вам радість.

Зосередження на масштабах власного життя і на тому, наскільки воно незначне, також дозволяє запитати: гаразд, якщо я не маю значення, як і проблеми, які займають так багато мого часу, то як світ показує себе по-іншому? Якщо я більше не є центром власного всесвіту, що займає це місце?

Ви можете почати задаватися питанням, що ви хочете зберегти після того, як ви підете, і що потрібно захищати і цінувати.

Я розмірковував над цими питаннями нещодавно, будучи свідком масового зіткнення з нігілізмом, яке мало широкий резонанс, - отримання перших зображень з космічного телескопа Джеймса Вебба. Знімки показали немислимий масив далеких галактик, які існували мільярди років у минулому. Це було приголомшливе видовище, яке врізалося в будь-яке наше розуміння часу, масштабу і відстані, не кажучи вже про потенціал для життя і реалії за межами нашої власної. У відповідь на це здавалося, що весь світ масово пробудився до індивідуальної неважливості.

Але реакція не була масовою депресією чи безнадією. Це було захоплення. Люди дивувалися красі і масштабам світів, які вони ніколи не могли по-справжньому осягнути. Вони побачили, що їхні життя ледве реєструються на космічному рівні, що наша галактика не була навіть спалахом. Це відчуття власної безглуздості було смиренним. Воно не розбивало людські серця, а хвилювало, нагадувало про незбагненну красу і велич буття. Люди відчували вдячність за те, що вони є крапкою в безмежному небі, що вони є частиною цього космічного гобелену, нехай навіть на якусь безглузду мить.

Це вимагає сміливості, але ви теж можете виявити, що безодня перефокусує вашу увагу на речі, які, як ви сподіваєтеся, проіснують трохи довше, ніж ви самі. Мистецтво, суспільство, люди, яких ви любите, їхнє право відчувати себе в безпеці, повазі та добробуті. Якщо ви шукаєте, куди перенаправити всю цю раніше спрямовану на себе енергію, почніть з цього. Замість екзистенційної тривоги, психологічного знищення або егоїстичного занедбання ви можете знайти полегшення у великих справах.

Спробуйте легку медитацію про смерть

Коли я пригнічений, пам'ять про те, що одного дня мене не стане, змушує все, що мене напружує, здаватися незначним. Прийняття цієї остаточності перетворює м'яке оточення, яке я ігнорую, на приголомшливий «шведський стіл» запахів, видовищ і вражень, які раптом здаються неймовірно рідкісними.

Це «усвідомлення смерті» є центральним у роботі вченої зі штучного інтелекту і буддійської вчительки Ніккі Міргафорі (Nikki Mirghafori). Щоб отримати доступ до цього відчуття, вона радить спробувати форму «медитації смерті», яка допоможе протистояти своєму страху смерті і відчути дивне диво, яке може прийти від цього.

Для цього вона радить медитувати з мантрою «це може бути моїм останнім подихом». Теорія полягає в тому, що, роблячи це, ви потроху долаєте страх, спостерігаючи за тим, що виходить на поверхню під час практики, і протистоїте кожному страху, поки врешті-решт не досягнете місця спокою.

Міргафорі стверджує, що, приймаючи власну смертність і стикаючись з мінливістю життя, ви можете привести свій спосіб життя у відповідність зі своїми справжніми цінностями. Саме відсутність у багатьох людей інтересу до роздумів про смерть і, відповідно, про те, наскільки дорогоцінним і швидкоплинним є наше життя, дозволяє багатьом людям марнувати свій час.

Можу повідомити, що це жахлива вправа. Це як репетиція ваших останніх хвилин, запрошення вашого розуму наповнитися страхом, жалем, тугою, втратою, любов'ю і вдячністю. Коли ви уявляєте, що кожен подих буде останнім, кожен подих стає подарунком по прибуттю. Навіть після того, як ви закінчите, неможливо не увійти в решту свого дня з певним піднесенням від того, що ви живі.

Роблячи це, я згадую слова Епікура: «Смерть нас не стосується, бо поки ми існуємо, смерті немає. А коли вона приходить, нас вже немає». Епікур не вірив у життя після смерті як покарання чи нагороду. Він вчив, що життя і все, що воно може запропонувати, відбувається з нами прямо зараз.

Подібно до того як нігілізм став асоціюватися з обмеженим руйнуванням, Епікур часто є синонімом гедонізму та невпинної гонитви за егоїстичними задоволеннями. Але насправді він був упевнений, що саме такий спосіб життя відведе людей від матеріалізму і жадібності. Його «принцип задоволення» відстоював ідею творити добро, стверджуючи, що, маючи одне дорогоцінне життя, не можна втрачати жодної миті, відчуваючи провину або тривогу за біль, заподіяний іншим. Єдиний спосіб відчути себе по-справжньому добре - це добре ставитися до людей.

Пам'ятайте про безглузді задоволення

На завершення я хотів би трохи підняти настрій. Один зі способів переорієнтуватися на безглузді задоволення, які насправді є основою нашого життя, - це почати складати список «приємних речей». Протягом дня намагайтеся занотовувати моменти, людей і події, які роблять вас щасливими.

Я роблю це вже багато років. Переглядаючи власні безладні списки, я завжди дивуюся простоті записів: запах свіжого базиліка, влучний жарт, дві собаки, що зустрілися на вулиці. Поодинці вони безневинні (і зазвичай непомітні), але разом вони надають моїм дням нескінченну ніжність. Навчившись звертати на них увагу, я повертаюся до того, що насправді приносить мені втіху, навчаючи мене не нехтувати сьогоденням заради обіцянки одного дня.

Часто в гонитві за більшим значенням ми стираємо не тільки радість від цих забутих насолод, але і їх колективну силу. Так, зграя галок на природі або плач під пісню Пола Келлі, або спазматична енергія Junior Bake Off (мої останні записи) не змінюють життя, але якщо знайти час, щоб помітити і оцінити їх, вони складаються в суму своїх частин. Жменька заповітних ударів стає добрим днем, добрим тижнем, добрим роком, добрим життям. Безглуздим, безумовно. Дорогоцінним, безумовно.

Ключові моменти - Як бути щасливим нігілістом

  1. Зростання безглуздого сенсу. Пошук сенсу колись був благородним заняттям, але він став комерціалізованим і тепер викликає більше тривоги, ніж благоговіння.
  2. Нігілізм як рішення. Це філософія, яка стверджує, що життя не має сенсу. При обережному підході вона може бути визвольною.
  3. Очищаюча сила сонячного нігілізму. Це різновид оптимістичного нігілізму, який підкреслює тонку красу існування, абсурдність життя і захоплюючий хаос повсякденності.
  4. Слід розуміти різницю між пасивною та активною формами нігілізму. Пасивні нігілісти намагаються заповнити порожнечу всім, що потрапляє під руку; активні нігілісти не бояться і заповнюють простір власними цінностями.
  5. Звертайте увагу на безглузді сенси. Щоб уникнути пасивного, або токсичного, нігілізму, варто бути пильними і остерігатися способів, якими світ намагається переконати вас у тому, що ви берете участь у священному акті.
  6. Визнайте щасливу сторону нігілізму. Коли ви перестанете зосереджуватися на великій проблемі, ви побачите, що можете задавати простіші, але більш корисні питання, як-от як виглядає щастя прямо зараз?
  7. Нігілізм не повинен переростати в егоїзм. Коли ви дивитеся в безодню, це переключає вашу увагу на речі, які, як ви сподіваєтеся, проіснують трохи довше, ніж ви самі.
  8. Спробуйте легку медитацію про смерть. Можу сказати, що це жахлива вправа. Але коли ви уявляєте, що кожен ваш подих буде останнім, кожен подих стає подарунком по прибуттю.
  9. Згадайте безглузді задоволення. Від запаху свіжого базиліка до влучного жарту, почніть список «приємних речей». Безглузді, звичайно. Безцінні безумовно.

Чому це важливо

Молоді філософи приймають нігілізм

Для отримання надихаючих і серйозних прикладів застосування нігілізму зверніть увагу на те, як молоді філософи досліджують його. Особливо виділяються дві доповіді підлітків на конференції TEDx. У 2018 році Еліас Скьолдборг, учень середньої школи Harwood Union High School у Вермонті, використав платформу, щоб представити свій погляд на «оптимістичний нігілізм». Коротко кажучи, він стверджує, що якщо життя не має сенсу - і ми не прив'язані до якогось більшого екзистенціального завдання або мети - то ми можемо зосередитися на пошуку щастя під час цього короткого, безглуздого спалаху свідомості, який ми називаємо існуванням.

Коли він каже: «Якби ви померли прямо зараз, це нічого не змінило б у загальній картині. Якби ти ніколи не народився, нікому не було б до цього діла». Він подає це як добру новину. Він додає: «Те, що життя не має сенсу, не є причиною ... сумувати». Навпаки, пояснює він, якщо наше життя не має сенсу, то єдина настанова, яку ми маємо, - це з'ясувати, як знайти щастя в нашому миттєвому спалаху свідомості. Скьолдборг запропонував своїм слухачам знайти хобі, допомагати іншим, вирішувати проблеми (а не створювати їх) і просто намагатися робити все, що в їхніх силах.

Скьольдборг не самотній у своїх спостереженнях. У своєму виступі роком раніше Сіддхарт Гупта, студент Kodaikanal International School в Індії, також розповів про те, як йому допоміг нігілізм. Назвавши свою доповідь «Сповідь екзистенціального нігіліста», він пояснив, як його віра в те, що життя нічого не варте, дала йому «можливість знайти сенс у всьому, що я роблю».

Тим часом на YouTube Хадіджа Мбоуе, гамбійсько-канадський відеоблогер з питань соціології і медіа, нещодавно розглянула нігілізм і абсурд у своєму відео, запитуючи, чи має життя цінність, якщо воно є безглуздим, випадковим явищем у байдужому Всесвіті. Одягнений у яскраво-помаранчеву графічну футболку з відповідним макіяжем, Мбоуе виглядав як будь-який інший яскравий представник покоління Зет, запитуючи: «Що означає наше життя, наше існування, коли ми не віримо, що ми тут не просто так?» - з такою легкістю, ніби реагував на вірусне відео про мукбанг. Спираючись на посилання з такої широкої сфери, як Джеймс Болдуін і RuPaul’s Drag Race, Мбоуе ставить великі питання, які не призводять до щільних, депресивних відповідей. Натомість погляди цього відеоблогера є вдумливими, дослідницькими і, зрештою, сповненими надії.

Кожне покоління має тенденцію наводити аргументи на користь того, чому їхні обставини є особливо жахливими. Але молоді люди, котрі досягають повноліття під час хвилі пандемій, кліматичних катастроф і тремтіння світової економіки, можуть мати вагомі аргументи на користь того, що їм доводиться особливо важко. Проте, читаючи вищезгадані роздуми цих свіжих філософів, відчуваєш себе трохи легше не тільки завдяки їх конструктивній інтерпретації нігілізму, але й завдяки стійкості, яку він, як видається, їм пропонує.

Посилання та книги

У моїй книзі «Сонячний нігіліст: Як безглузде життя може зробити вас по-справжньому щасливим» (2021) я досліджую не лише сучасну тенденцію надмірного інвестування в сенс, а й темні наслідки такого ставлення. Зокрема як це перетинається з нашими уявленнями про роботу, любов, сім'ю, капіталізм і політику. Я також досліджую, як люди можуть звільнитися і наскільки приємно це робити.

Літературні улюбленці Оттесса Мошфег, Мелісса Бродер і Ліза Таддео часто повертаються до тем тисячолітнього нігілізму у своїх творах. Тим часом письменники Цзя Толентіно, Сьюзен Зонтаг і Дженні Оделл розглядають наш інтерес до сенсу, цінності і спільноти в більш широкому сенсі, перетинаючись із цими ідеями. Їхні глибокі аркуші є повчальним читанням - я пропоную почати з «Дзеркала обману» Толентіно (2019) і «Як нічого не робити» Оделл (2019); обидві книги настільки ж легкі для засвоєння, наскільки і просвітницькі (і особисто для мене були надійною поживою для піднесених світських бесід протягом останніх кількох років).

Я вже згадував телевізійне шоу «Гарне місце» (подивіться його, якщо ще не бачили), але нігілізм присутній і в багатьох інших наших улюблених розважальних пропозиціях, як-от «Вершник БоДжек» (2014-20), мультфільм, який слідкує за зграєю людей і антропоморфних тварин, які мандрують Голлівудом, славою, власними циклами амбіцій і руйнування. В одному з нігілістичних моментів містер Арахісове масло, милий і недалекий лабрадор, успішний телевізійний актор, втішає свою тодішню дружину, ніжно нагадуючи їй: «Всесвіт - це жорстока, байдужа порожнеча. Ключ до щастя - це не пошук сенсу. А в тому, щоб просто займати себе неважливими дурницями, і, зрештою, ти будеш мертвий». Обіцяю, це смішніше, ніж звучить.

Нігілізм знайшов дорогу і на інші екрани. Фільми «Все і відразу» (2022) та «Зависнути у Палм-Спрінгс» (2020) показують, наскільки веселими та красномовними можуть бути ці ідеї. Хоча моїм особистим улюбленим нігілістичним ресурсом-сюрпризом, мабуть, є Губка Боб Квадратні Штани (1999-). Чи може балакуча губка переконати вас у хаотичній чарівності існування, я не впевнений, що може.

Стаття вперше була опублікована англійською мовою під назвою «How to be a happy nihilist» в журналі Psyche 7 грудня 2022 року.

Переклала Вікторія Штиба.

Читайте также


Выбор редакции
up