Марганець і наш організм

Марганець і наш організм

Ми й досі найчастіше використовуємо застарілу назву цього хімічного елементу, хоча вже не один рік українські науковці долучилися до більшості своїх колег у світі, які вже двісті років використовують назву манган (від латинського Manganum). Вітаміни з марганцем можна придбати тут: https://vitaworld.com.ua/mineraly/marganec

Роль марганцю в організмі

Але як мікроелемент в нашому організмі марганець, виявляється, є незамінним. У комбінації з солями міді він стимулює механізми кровотворення. Без нього не ростиме дитина, не міцнітимуть кістки, неможливе функціонування репродуктивної системи та деякі процеси метаболізму. Найбільше марганцю міститься в наших кістках, решта використовується мозком та різними тканинами. Брак мангану в організмі загрожує такими нещастями як рахіт, проблеми щитоподібної залози, неврити. Плід в утробі матері потребує його для формування більшості тканин. А в організмі дівчинки пубертатного періоду манган бере участь у формуванні продуктивності дітородних органів.

І ще надзвичайно важливий момент: без марганцю зводиться нанівець вживання вітамінів B, C та E, бо без його участі вони просто не засвояться організмом. Тому у склади вітамінних комплексів найчастіше вводять і манган.

До решти функцій марганцю входять: загоєння ран, захист від цукрового діабету й атеросклерозу, нормалізація роботи серцево-судинної та сечостатевої систем, нейтралізація холестерину. До речі, манган здатен знешкодити й інші токсини, саме тому, як ми пам'ятаємо з дитинства, при отруєннях і розладах шлунку вживають розчин марганцівки. Ці ж розчини є в арсеналі урологів та гінекологів. При легких опіках ним оброблюють вражені тканини.

Добова норма

Це надзвичайно важливий пункт у знайомстві з мікроелементом. В мережі можна зустріти дані з величезною розбіжністю в цифрах. Тому ми наводимо інформацію, надану офіційними науковцями – Енциклопедією фармацевтів. Науковці визначили, що добова потреба нашого організму в марганці становить 5-7 мг. Для дітей цей показник є меншим, але дитя має отримувати не менше 2 мг на день. Жінки в період вагітності та лактації потребують до 8 мг, так само, як і чоловіки при тяжкій фізичній праці, а також спортсмени.

Харчові продукти, багаті марганцем

Харчові джерела мангану є різноманітними.

Серед харчових продуктів рослинного походження виділяємо:

 • Журавлину, чорницю, суницю, малину, смородину;
 • Капусту, моркву, огірки, редьку;
 • Бобові (горох, квасоля);
 • Шпинат, петрушка, кріп;
 • Злакові – жито, пшеницю, пшоно, гречка, овес, рис;
 • Мед;
 • Какао;
 • Горіхи;
 • Чай (один кілограм містить до 900 грамів – найбільший показник).

Ознаки браку марганцю в організмі

Манган унікальний тим, що в разі його недостатнього надходження з їжею він намагається не розтрачуватися, самоекономитися. Втім при тривалому дефіциті марганцю людина почуває його неприємні наслідки: загострюється відчуття втомленості, з'являються запаморочення і слабкість, виникає біль у м'язах. При хронічному браку марганцю людина починає набирати вагу і з часом ця проблема викликає патологічне ожиріння.

Загрози дефіциту марганцю

Без мангану зникає його захист від деяких недугів. Можуть загостритися давні патології, або виникнути неочікувано:

 • Алергія;
 • Діабет;
 • Бронхіальна астма;
 • Епілепсія;
 • Склероз;
 • Вітиліго – захворювання шкіри, яке свідчить, зокрема, про зниження імунітету;
 • Хвороби суглобів;
 • Остеопороз.

Марганець у капсулах і пігулках

В якості мікроелементу манган є складовою багатьох полівітамінних комплексів і БАДів. Проте, ті ж виробники таких харчових домішок пропонують нам марганець і в "чистому" вигляді. До таких належить компанія Nature's Plus зі штату Нью-Йорк. Її марганець постачається у таблетках по 90 шт в упаковці, чого вистачить на три місяці вживання. До складу препарату ввійшли як допоміжні інгредієнти (частка яких є зовсім незначною) стеаринова кислота, стеарат магнію, діоксид кремнію та фармацевтична глазур. Пігулки рекомендують вживати при розладах нервової системи, проблемах судин – закупорення та атеросклероз, пониженому рівні інсуліну, гормональних збоях, слабкому імунітеті та задля зміцнення виснажених кісток.

Авторитетна американська лабораторія з багатолітнім досвідом Thorne Research пропонує нам капсули, що містять манган у формі марганцевого хелату бісгліцінату. Аби нормалізувати масову частку мангану в організмі людини, достатньо вживати по одній капсулі на день. Виробник також рекомендує препарат людям, в яких проявилися проблеми з м'язами і сухожиллями. В якості допоміжних інгредієнтів до складу виробу ввійшли лаурат кальцію, діоксид кремнію. Без глютену.

УВАГА!!! Перед тим, як застосовувати той чи інший препарат, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем!


Читати також