Синдром завищених очікувань

Синдром завищених очікувань. Що робити? Психологічні поради

Чи було у вас таке, що ви ображалися на інших через те, що вони не виправдали ваших очікувань? 

Наприклад, дівчина вже в голові спланувала романтичну вечерю зі своїм хлопцем, усе розписала по хвилинах... Але тут її коханий каже: «Слухай, я сьогодні з хлопцями піду зустрінусь»... І все, — драма, сльози, образливі слова і т. д.

Чому так відбулося? 

Цьому є певне пояснення — синдром завищених очікувань. Це коли людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в її голові. 

У нашій ситуації дівчина сама собі щось вигадала, сама вже в це повірила, наче буде тільки так і по-іншому взагалі не варіант (при цьому планування вечора не було обговорено з коханим). 

Або, що відбувається дуже часто, коли ми знайомимося з новою людиною та ідеалізуємо її, а потім наші думки розбиваються об скелі реальності, і людина вже не здається такою ідеальною. 

Запам'ятайте головне: ніхто не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням, адже люди навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь «ідеальну» місію!

Безумовно, коли те, чого ви так сильно чекали, не виправдовується, це викликає дискомфорт. 

Наслідки можуть позначитися і на стосунках. Зазвичай, жіночі очікування у стосунках надто завищені. 

Так, ви можете всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі і потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєте на його критерії щастя. 

Пам'ятайте, що спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоб це тривало!!! 

Розмовляйте, вислухайте бачення свого партнера, можливо, в нього зовсім інші погляди на все це.

Не очікуйте якоїсь дзеркальної віддачі (ось я ради нього так, а він не може і такого), адже ваш вибір — він тільки ваш та може не відповідати вибору вашого партнера.

Що ж робити зі своїми завищеними очікуваннями?

  • Дивіться об'єктивно та реально на навколишній світ і близьких;
  • сподівайтеся на себе, а не чекайте подачок від долі або інших людей;
  • усвідомте те, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні вам, ні тим, з ким ви їх пов'язуєте;
  • запам'ятайте як правило, що ваші вчинки — це ваш вибір. Те, що ви вважаєте боргом партнера перед вами, — його свідомий вибір і його сприйняття ваших стосунків;
  • нікого не порівнюйте, кожен унікальний по-своєму;
  • насолоджуйтеся життям, кожним моментом.

Якщо відчуваєте, що самі із цим впоратися не зможете, то краще зверніться до психолога. Спеціаліст допоможе зрозуміти справжні бажання, які є саме вашими, а не надиктованими кимось, і навчить приймати, цінувати інших людей з усіма їхніми недоліками.

Галина Волошина, психологиня


Читати також