19.06.2023
Розваги
eye 333

Ігри сюрреалістів

Ігри сюрреалістів

Фротаж, автоматичне письмо, декалькоманія — це ігри сюрреалістів 1920-х років, за допомогою яких представники нового напряму мистецтва намагалися виключити з творчого процесу свідомість автора. Спробуйте також у них пограти!

На початку 1920-х років у Парижі відбувалася зміна парадигм європейського мистецтва. Дадаїзм, придуманий Трістан Тцарою, поступово поступався новому напрямку, сюрреалізму. Паризькі поети та художники переосмислювали ключові положення дадаїзму, зокрема, що стосувалися автоматизму та випадковості. Вони шукали спосіб використання у творчості теорії Зигмунда Фрейда,як зафіксувати сновидіння, використати у мистецтві прояви несвідомого. Головним теоретиком нового напряму став Андре Бретон, який опублікував у 1924 році «Маніфест сюрреалізму», в якому міркував про «чудове» та надреальність.

Культурне життя Парижа цього періоду було надзвичайно яскравим: художники та поети проводили загальні збори, видавали журнали, сперечалися про природу художньої дії. У різних публікаціях збереглися описи сюрреалістичних експериментів, з якими пропонуємо ознайомитися трохи докладніше.

Автоматичне письмо

Андре Бретон та Філіп Супо. "Магнітні поля". 1920 рік

Одним із способів осягнути «чудове» сюрреалісти вважали метод автоматичного письма, розроблений Фрейдом для діагностики пацієнтів. Слово, що випереджає думку, - ось ключ до надреальності, до можливості зафіксувати мрії і сновидіння наяву. Не залишаючи місця критичному чи аналітичному впливу, автоматичне письмо дозволяє отримувати твір без раціонального контролю автора.

В ідеалі створений таким чином текст не виправлявся і не переписувався (хоча сюрреалісти так часто робили), але міг стати основою для подальшої роботи. Першим опублікованим подібним досвідом вважається книга Андре Бретона та Філіпа Супо «Магнітні поля»:

"Медовий місяць

Чому виникає взаємна схильність? Існують більш-менш зворушливі різновиди ревнощів. Наприклад, суперництво жінки та книги, я б охоче погуляв цими нетрями. Палець біля скроні – не дуло револьвера. Ми, напевно, чуємо думки один одного, але машинальному „нема чого“, гордому виразу нашої відмови, не годиться бути вимовленим під час цієї весільної подорожі. Під зірками немає нічого, на що можна пильно дивитися. У який би поїзд ви не сіли, пам'ятайте: висовуватись із дверей небезпечно. Станції були чітко розподілені по всій затоці. Море, не таке прекрасне для людського погляду, як небеса, невідривно переслідувало нас. У глибині наших очей губилися гарні розрахунки, налаштовані на майбутнє, як тюремні стіни».

Інструкція

Вам знадобиться олівець або ручка та аркуш паперу.

  1. Сядьте за стіл, налаштуйте себе на «чутливий» стан свідомості та почніть писати.
  2. Продовжуйте писати, намагаючись не думати про те, що з'являється на папері.
  3. Намагайтеся писати так швидко, як можете.
  4. Якщо раптом виникне пауза, залиште пусте місце і почніть писати новий рядок з навмання обраної літери. Наприклад, виберіть літеру «к» і кожен новий рядок або пропозицію починайте з цієї літери.

Автоматичний малюнок

Андре Массон. Автоматичний креслення. 1925 рік

У маніфесті сюрреалізму 1924 року автоматизм входить у визначення сюрреалізму, але про живопис у цьому тексті не йдеться. Більше того, П'єр Навіл та деякі інші ранні представники напряму категорично заперечували можливість сюрреалізму в живописі, вважаючи, що автоматизм не застосовується до образотворчого мистецтва. Це були готові оскаржити деякі художники, серед яких були Андре Массон та Жоан Міро. У своїй творчості вони спробували затвердити образотворчий еквівалент автоматичного листа.

Автоматичний малюнок - це ще одна можливість висловити образи несвідомого, але цього разу графічно. Мова так чи інакше визначає результат сеансу автоматичного письма — швидше за все, ви отримаєте текст рідною мовою та слова, які ви напишете, будуть вам знайомі. А візуальні образи можуть дозволити здобути образи з несвідомого — саме їх сюрреалісти сприймали як прояви «чудесного».

Інструкція

Вам знадобиться олівець або ручка та аркуш паперу.

  1. Сядьте за стіл, налаштуйте себе на «чутливий» стан свідомості та дозвольте своїй руці переміщатися по всій поверхні паперу.
  2. Ви можете спробувати відволіктися якимось іншим заняттям, при цьому продовжуючи малювати.
  3. Можна просто малювати каракулі, не відриваючи ручки від паперу.
  4. В отриманому малюнку спробуйте розглянути якісь відомі риси чи образи. Вони можуть стати основою для майбутньої роботи.

Фротаж

Макс Ернст. Блискавки молодші чотирнадцяти років. З альбому "Природна історія". 1926 рік

Ще один спосіб застосувати автоматизм до образотворчого мистецтва вигадав Макс Ернст, німецький та французький художник. Можливо, ви робили щось схоже у дитинстві, заштриховуючи монету. Ось як описано момент винаходу фротажу у спогадах художника:

«Десятого серпня 1925 року… опинившись одного разу дощовим вечором у приморському трактирі, я був вражений нав'язливою ідеєю, яка представила моєму шукаючому погляду дошку підлоги, подряпані тисячею глибоких борозен. Тоді я вирішив дослідити символіку цієї одержимості і, щоб допомогти своїм медитативним та галюцинаторним здібностям, зробив із дошок серію малюнків, помістивши на них навмання аркуші паперу, які я взявся розтирати графітом. Уважно вдивляючись в отримані таким способом малюнки ... я був здивований раптовим посиленням моїх візіонерських здібностей і галюцинаторною послідовністю суперечливих образів, накладених один на одний з наполегливістю і швидкістю ... Моя цікавість з подивом прокинулася, я став байдуже експериментувати і досліджувати, використовуючи одні й ті самі засоби, всілякі матеріали, що траплялися в полі мого зору: листя та їх жилки, рвані края клаптя лляної тканини, мазки „сучасного“ живопису, розмотану нитку з котушки тощо. Там мої очі виявили людські голови, тварин, битву, яка закінчилася поцілунком (наречена вітру), скелі, море та дощ…»

Найяскравіший приклад робіт у цій техніці — альбом Ернста «Природна історія» з фантастичними рослинами та тваринами.

Інструкція

Вам знадобляться різні предмети з фактурними поверхнями та олівець.

  1. Підкладайте під папір предмети, змінюючи їх по черзі, і натирайте лист графітом.
  2. В отриманих візерунках можна спробувати побачити якісь образи.
  3. Також можна зробити колажі з кількох фротажів, як це робив Макс Ернст.

1927 року Ернст відкрив мальовничий еквівалент цієї техніки — гратаж. Рельєфні предмети він поміщав під полотна, заздалегідь покриті фарбою. Потім він зіскрібав фарбу, і звичайні об'єкти проступали на картинах у новій формі та новому значенні, демонструючи диво сюрреалістичного перетворення.

«Вишуканий труп»

Андре Бретон, Жаклін Ламба, Ів Танг. Вишуканий труп. 1938 рік

Розробляючи ідею автоматичного письма, сюрреалісти наново відкрили та пристосували «дадаїстський випадок». Засновник дадаїзму Трістан Тцара та австрійський художник та письменник Рауль Гаусман винайшли метод створення «випадкових» поем, що за технікою нагадує колаж. Гаусман просив типографів навмання вибрати друковані текстові блоки та надрукувати їх у випадковому порядку. Тцара вирізав окремі фрагменти тексту з газет і, перемішавши їх у капелюсі, наосліп діставав обрізки, на ходу створючи дадаїстський вірш. Схожий принцип лежав у основі дадаїстських колажів поета та художника Ганса Арпа, Створення яких він залишав на волю долі, розсипаючи над листом-основою кольорові клаптики паперу, а потім приклеюючи їх на ті місця, куди вони падали.

Серед сюрреалістичних експериментів, що ґрунтувалися на «чуді» випадковості, була групова гра під назвою «Вишуканий труп». По суті, це знову колаж — зі слів, доданих почергово всіма учасниками гри. На аркуші паперу присутні по черзі записували фрази чи речення, причому кожен наступний гравець не повинен був знати, що написав попередній. У результаті виходило колективне оповідання, здавалося б абсолютно абсурдне. Проте така гра дозволяла створювати твори незалежно від естетичних переваг кожного з авторів. Назва гри відсилає до одного з перших результатів такого експерименту: «Вишуканий труп питиме молоде вино». Ця гра також була пристосована до можливостей малювання: кожен гравець повинен був відобразити закріплену за ним частину образу. Зображуючи людську постать, сюрреалісти, з властивим їм принципом метафоричного зміщення, отримували зображення, які невиразно нагадували людину.

Андре Бретон писав, що ця салонна гра була дуже популярною на зборах його друзів. У 1938 році він наводить таке визначення цієї гри в «Короткому словнику сюрреалізму»:

«Гра полягає у тому, щоб загинати аркуш паперу. Кожен учасник повинен скласти фразу або щось намалювати, але так, щоб всі інші не знали, що робить попередник».

Інструкція

Для гри потрібно не менше трьох осіб. Вам знадобиться аркуш паперу, ручка або олівець.

  1. Нехай перший гравець напише слово чи фразу, загне лист у місці написаного та передасть наступному гравцю. Останній гравець пише фразу, розгортає аркуш і читає отриманий текст (можливо, в дитинстві ви грали у схожу гру «Безглуздя»).
  2. Менш поширений варіант – гра із зображенням. Домовтеся з гравцями, що ви хочете намалювати, розділіть задумане на кілька частин, що відповідають кількості гравців. Загинайте лист так, щоб наступний гравець бачив лише приблизне розташування вашого малюнка.
  3. Ще більш вдосконалений варіант "Вишуканого трупа" - гра з колажем. Це вимагатиме попередньої підготовки: всі учасники повинні заздалегідь принести вирізки з журналів чи газет. Наклеюйте зображення по черзі, загинаючи папір так, щоб наступний гравець не здогадувався про вашу картинку.
  4. В результаті може вийти справжнісінький «вишуканий труп», який нагадуватиме колажні роботи сюрреалістів.

У журналі «Сюрреалістична революція» №9–10 за 1927 рік (жовтень) було опубліковано такі результати цієї гри:

«Крилатий дим спокушає пташку, замкнену на ключ. Устриця із Сенегалу з'їсть триколірний прапор. Страйк зірок без цукру покарає весь будинок. Згасла любов нарядить народи.

Обезголовлені зірки, розлючені, що їх більше не існує, гасають по колу, в центрі якого згорнута, а потім розгорнута програма кіно.

Дванадцяте століття, прекрасне, як серце, приводить до вугольщика равлик мозку, який шанобливо піднімає капелюх.

Анемічна дівчинка змушує червоніти воскові манекени».

Гіпноз

Поль Елюар, Андре Бретон та Робер Деснос. 1923 рік

Таємниці людської психіки цікавили багатьох сюрреалістів, але особливо теоретика сюрреалізму Андре Бретона. В університеті він навчався на медика та практику проходив під час Першої світової війни; у шпиталі Бретон був свідком у тому числі душевних страждань понівечених пацієнтів.

Інтерес до несвідомого, до сновидінь проявляв себе у ранніх експериментах з автоматичним письмом, і навіть на сторінках журналу «Література», де друкувалися перекази сновидінь. Міські свята та ярмаркові вистави за участю гіпнотизерів відкривали перед майбутніми сюрреалістами нові джерела творчості.

Не можна не відзначити ще одну подію, яка спонукала Бретона та його соратників на експерименти з гіпнозом, — знайомство з Рене Кревелем, який у вересні 1922 заявив про свій дар медіуму. Перший задокументований експеримент було проведено 25 вересня 1922 року. У ньому брали участь Рене Кревель, Робер Деснос, Бенжамен Пере під наглядом Бретона, Елюара, Ман Рея, Макса Ернста та інших. Деснос, який вже був розчарований досвідом із відомими у Парижі гіпнотизерами, не дуже вірив у успіх експерименту. Однак раптово через деякий час після початку сеансу він почав шкрябати руками по столу. Кревель витлумачив це як бажання писати, і Десносу дали олівець та папір. Присутні почали ставити запитання, і ось що з цього вийшло:

«Питання: Деснос, це Бретон. Скажи, що ти для нього бачиш?

Відповідь: Екватор (Малює коло та горизонтальний діаметр).

Запитання: Це подорож, до якої вирушить Бретон?

Відповідь: Так.

Запитання: Це буде ділова подорож?

Відповідь: (Робить знак рукою.) „Ні“. (Пише.) Назимова.

Питання: Ця жінка супроводжуватиме його у поїздці?

Відповідь: ????

Запитання: Він знову знайде Назимову?

Відповідь: Ні.

Запитання: Він буде з Назимовою?

Відповідь: ?

Питання: Що ще ти знаєш про Бретона? Скажи.

Відповідь: Корабель та сніг. Є ще гарна телеграфна вежа, на гарній вежі стоїть молода (нерозбірлива)».

Сам же Деснос, вийшовши зі стану гіпнотичного сну, не пам'ятав нічого з того, що сталося. Про це він написав у своїх спогадах:

«„Я тихо заснув, поклавши голову на стіл. Скинув ланцюжок з руки, дряпав стіл нігтями, важко зітхав, узяв ланцюжок назад і прокинувся».

N. В. Я не вимовив жодного слова. Я був певен, що не рухав руками і постійно дивився на Моріза, який чекав і дивився, як я сплю. Прокинувшись, я побачив його близько-близько, він підморгував Бретону».

Невдовзі експерименти з гіпнозом довелося залишити: на одному з гіпнотичних сеансів Робер Деснос схопив ніж і мало не влаштував різанину.

Інструкція

Експеримент із гіпнозом повторювати самостійно не варто. Але ви можете спробувати пограти в іншу сюрреалістичну гру.

Гравці сідають за стіл, кожен пише, не дивлячись на сусіда, якесь припущення, фразу, яка починається зі слова «якщо» чи «коли» з одного боку аркуша, а з іншого — іншу фразу в умовному способі або в майбутньому часі, яка за сенсом ніяк не пов'язана з попередньою, але граматично може бути відповіддю на будь-яке припущення. Після цього учасники розбиваються на випадкові пари та зачитують написане по черзі.

Ось як це вийшло у Андре Бретона та Луї Арагона:

«А. Б. - Якщо завтра відбудеться Революція

Л. А. — Бути рецидивістом стало б честю для всіх

А. Б. — Якби все одного разу відлетіло від сильного вітру

Л. А. — Сомнамбули гуляли б більше, ніж будь-коли, краями дахів».

Фюмаж

Вольфганг Паален. Іноземці. 1937 рік

Ідея виключення розуму з когнітивних та творчих процесів була основною для раннього сюрреалістичного мистецтва. Але й пізніші представники цього напряму, що прийшли до ідей сюрреалізму в 1930-ті роки, захоплювалися такими експериментами.

Серед нових технік, що сходять до автоматичного малюнку, можна відзначити фюмаж, від французького fumage - "копчення, задимлення". Першим твір у такій техніці презентував публіці Вольфганг Паален на Міжнародній виставці сюрреалістів у Лондоні у 1936 році. Того ж року він виконав першу роботу в олії за мотивами фюмажу, яка називається «Заборонена земля». У цій техніці експериментували й інші сюрреалісти, наприклад, Роберто Матта та Сальвадор Далі, який називав фюмаж «сфумато». Полотно або папір тримали над свічкою, що димить, або гасовою лампою, і виходили дивні потойбічні образи.

Інструкція

Вам знадобляться папір чи полотно, свічка чи гасова лампа.

  1. Запаліть гніт, дайте полум'ю розгорітися.
  2. Візьміть аркуш паперу та підніміть його над вогнем на висоті 30–40 см.
  3. Ви можете робити різні рухи або крутити папір навколо осі.
  4. В отриманій на папері кіптяві можна вгадати знайомі образи або використовувати зображення для подальшої роботи.
  5. Будьте обережні, не дайте полум'ю торкнутися паперу або занадто сильно його нагріти!

Декалькоманія

Макс Ернст. Аліса у 1941 році. 1941 рік

Ще один прийом, винайдений сюрреалістами у 1930-ті роки, називається «декалькоманія». Спочатку це техніка нанесення декору в прикладному мистецтві: перенесення зображень на різні поверхні з металу, дерева або кераміки. В арсеналі сюрреалістичних методів створення творів декалькоманія з'явилася завдяки художнику Оскару Домінгесу. Свої експерименти Домінгес проводив із гуашшю, використовуючи спочатку лише чорний колір, але пізніше розширив палітру. Слідом за Домінгесом декалькоманію почали використовувати Макс Ернст і Ганс Беллмер. 1936 року Домінгес розпочав роботу над серією «Декалькоманічні автоматичні умисні інтерпретації», сконцентрувавшись на передачі придушених еротичних бажань.

Як і багато інших сюрреалістичних експериментів, декалькоманія дозволяла створювати «випадкові» твори та інтерпретувати їх у дусі вільних асоціацій – психоаналітичного методу вивчення несвідомого. Такий спосіб вторив бажанню сюрреалістів символічно проектувати внутрішній зміст свідомості, тим більше що твори, що виходили в результаті, нагадували придуманий в 1921 тест Роршаха, який використовується для виявлення психічних відхилень у пацієнтів. На основі цієї техніки було придумано салонну гру «Примари моїх друзів»: підписи гравців, виконані фарбою на водній основі, складалися навпіл, поки фарба не висохла. Потім лист розкривали, і отримане зображення інтерпретувалося як якесь одкровення про персону, що його написала.

Інструкція

Вам знадобляться гуаш або акварель, папір, пензель.

  1. Нанесіть кілька плям фарби на поверхню паперу.
  2. Поки фарба ще волога, накрийте папір іншим листом або будь-якою гладкою поверхнею (Домінгес використовував скло), трохи зачекайте або допоможіть фарбі розподілитися обережними натисканнями.
  3. Зніміть верхній аркуш.
  4. Знайдіть в отриманих відтісках образи або доопрацюйте їх.

Читати також


Вибір редакції
up