Цифрова технологія діагностики раку: унікальний сканер з інтегрованим штучним інтелектом в Україні

Цифрова технологія діагностики раку: унікальний сканер

Штучний інтелект допомагатиме у діагностиці раку в Україні

Технологія стає доступною в рамках Національної програми з впровадження цифрової технології діагностики раку, що дозволить значно прискорити виявлення злоякісних утворень, а діагнози встановлюватимуться точніше

Кожного дня 167 українців помирають від раку. Щорічно близько 140 000 українців дізнаються про діагноз «рак» та 63 000 (45%) хворих помирають, свідчать останні дані Національного канцер-реєстру України. Основою успішного лікування онкологічних захворювань є виявлення злоякісних утворень на початкових стадіях, постановка правильного діагнозу та моніторинг перебігу захворювання.

Восени цього року Україна отримала унікальне обладнання для сканування та обробки гістологічних препаратів з інтегрованим штучним інтелектом (ШІ) KFBIO AI, заснованим на базі нейронної мережі (DCNN), яка здатна аналізувати гістологічні знімки й автоматично ідентифікувати уражені та підозрілі клітини.

Сканер має значно більші оптичні можливості порівняно зі звичайними мікроскопами, а інтегрований штучний інтелект здатен проаналізувати близько 1500 клінічних кейсів за добу. Це підвищує ефективність діагностування більш ніж у 50 разів.

Крім того, наявна бібліотека з понад 43 000 зразків дозволяє штучному інтелекту проаналізувати знімок та допомогти лікарю максимально точно встановити діагноз. Завдяки сканеру лікарю потрібно переглянути лише ті слайди, які ШІ вважає підозрілими чи патологічними. Тобто сканер зменшує навантаженість на лікаря та можливість лікарської помилки. Крім того, технологія може використовуватися й у ветеринарії для постановки високоточного діагнозу тваринам.

Обладнання було поставлене в Україну у рамках Національної програми з впровадження цифрової технології діагностики раку. Вона передбачає впровадження унікальної для України медичної технології цифрового сканування, зберігання та обробки гістологічних препаратів, створення інфраструктури, цифрових сховищ та національної бібліотеки знімків для підготовки та підвищення кваліфікації лікарів-патологів, а також встановлення понад 100 цифрових сканерів в медзакладах та лабораторіях по всій Україні.

Ціллю програми є впровадження плану “національної цифрової патології” – сучасного рівня діагностики онкологічних захворювань в Україні,  що вже багато років є стандартом в медицині країн Європи, Ізраїлі, Великій Британії та Америки. Мета програми – зменшення смертності внаслідок онкозахворювань в Україні.

Оглядове відео принципу роботи цифрової патології

Програма була ініційована та реалізується командою медиків, розробників та інженерів на чолі з Тиграном Амаляном – українським медичним експертом та інноватором, на рахунку якого впровадження в Україні десятків новітніх технологій, включаючи технології для безкровних ЛОР операцій, протезування аортального клапана без розрізу грудної клітини та зупинки серця, а також нейронавігаційних систем для операцій на головному мозку. За словами Амаляна, технологія цифрової патології буде відпрацьована та інтегрована в медицину України як рутинний процес, а також внесена до переліку діагностичних процедур на рівні регуляторів країни.

“Національну програму з впровадження цифрової технології діагностики раку ми плануємо реалізувати в усіх областях України протягом 5 років, – розповідає Тигран Амалян. – На першому етапі протягом року буде встановлено 10 сканерів та планується навчання 30 спеціалістів. Ці сканери стануть частиною нової унікальної української цифрової медичної платформи “COR-Medical Platform” з мобільним додатком, яка поєднає пацієнтів, лікарів та медичну індустрію в єдину екосистему. Це дозволить онкопацієнтам України одразу після встановлення лікарем діагнозу, за лічені хвилини отримати його разом із самими сканами у своєму смартфоні та за бажанням переслати іншому лікарю з будь-якої точки світу для альтернативної консультації”.

Вартість кожного сканера зі цифровим сховищем та інфраструктурою складає близько 7.5 млн грн, зазначають експерти. “Міжнародний фонд медичних інновацій” в рамках програми боротьби з онкологією в Україні ініціював збір на закупку таких сканерів та впровадження в Україні технології цифрової патології.

Перші два цифрові сканери, придбані коштом благодійних внесків, вже прибули до України та проходять етап налагодження та інсталяції. Апарати будуть встановлені в провідних лікувально-діагностичних закладах України, де зараз проводиться найбільша кількість усіх онкодосліджень та працюють провідні патологи країни, включаючи кафедру патологічної анатомії НМУ України. Надалі обладнання буде встановлено в медзакладах всіх областях України, що увійдуть у реєстр програми, а також у ветеринарних клініках.

В пошуках інвестицій та донатів за останні пів року було організовано  два благодійних вечори, на яких були зібрані перші 2 000 000  грн.

Збір продовжується, тож підтримати боротьбу медиків та хворих на онкологію українців можна за посиланням  http://imifcharity.org/help/pershomu-v-ukrayini-skaneru-buti.

Читати також


Вибір читачів
up