28.10.2024
Новини в Україні
eye 1505

Підсумки 4th International Sustainability Forum

Підсумки 4th International Sustainability Forum

Пошук механізмів залучення інвестицій для сталого розвитку в Україні

Підсумки та головні тези 4th International Sustainability Forum

24 та 25 жовтня в Києві та Гаазі вчетверте відбувся Міжнародний форум сталого розвитку (International Sustainability Forum 2024), метою якого стала консолідація бізнес-сектору України та ЄС, міжнародних інвестиційних банків та фондів, а також виконавчої та законодавчої влади для проведення ефективної та практичної дискусії щодо пошуку механізмів залучення інвестицій для сталого розвитку та зеленого відновлення України.

Форум вже четвертий рік поспіль організовує Асоціація експертів зі сталого розвитку (ASDE).

Захід зібрав понад 700 учасників – провідних експертів сталого розвитку, представників виконавчої та законодавчої влади України, бізнес-сектору України та ЄС, громадських організацій та асоціацій, програм ООН, а також дипломатів та журналістів.

Учасниками Форуму стали державні структури – Міністерство економіки України, Національний банк України, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Асоціація НАБУ,  фінансові інституції та міжнародні організації – IFC, EBRD, GIZ, UNIDO, JICA, UNDP в Україні, Міжнародний фонд “Відродження”, українські та міжнародні компанії з різних секторів економіки, громадські організації та асоціації, фінансовий сектор та банки.

24 жовтня в рамках першого дня обговорювались вимоги до України у процесі євроінтеграції, потреби економічного зростання на засадах сталого розвитку, роль та вплив донорів під час війни та післявоєнного відновлення, залучення фінансування та партнерств, розкриття інформації ESG як шлях до соціальних та економічних змін.

25 жовтня форум у Гаазі відкрив Олександр Карасевич, Посол України в Королівстві Нідерланди. Другий день форуму був присвячений обговоренню тем співпраці для зміцнення стійкості та післявоєнного відновлення регіону, розбудова стійкої та сталої інфраструктури, інтеграція принципів циркулярної економіки та ресурсоефективності у стратегію відновлення України, роль розвитку людського капіталу у післявоєнному відновленні, вплив війни на продовольчу індустрію та сільське господарство.

"Цьогоріч форум більше зосередився на фінансовому ринку. Це пов'язано із тим, що ми розглядаємо питання євроінтеграції та залучення міжнародних інвестицій. І коли ми говоримо про інвестиції в економіку країни, ми маємо розуміти геополітичний контекст і правила залучення коштів в Україну", - зазначила голова Асоціації експертів зі сталого розвитку (ASDE), експертка зі сталого фінансування Аліна Соколенко.

Основні тези, озвучені під час першого дня форуму в Києві

  • Олексій Соболев, Перший заступник Міністра економіки України, наголосив на важливості реалізації ухваленого Національного плану з енергетики та клімату та забезпечення "зеленого переходу" економіки Україні до 2030 року. План передбачає понад 100 різних політик, втілення яких координує Мінекономіки, та для його здійснення знадобиться близько 114 мільярдів євро. Консолідація спільних зусиль, залучення зацікавлених партнерів та міжнародних інвесторів є ключовими на цьому шляху.
  • Катерина Рожкова, Перша заступниця Голови Національного банку України, зауважила, що окрім екологічного компонента у структурі ESG, соціальний аспект, який часто залишається поза увагою, також має велике значення. Це включає відповідальну поведінку стосовно на загальнонаціональному рівні, таких як сплата податків чи дотримання законів. Важливим є також відповідальне споживання як компаній, так і громадян.
  • Роман Шахматенко, Керівник портфоліо проєктів з енергетики та охорони довкілля ПРООН, підкреслив, що відновлення стосується стійкості людей, і той рівень, який демонструють українці, справді вражає. Він зазначив, що процеси відновлення та розвитку мають починатися не після завершення війни, а вже зараз. Необхідно чітко визначити рамки підходу 4R – Reconstruction, Recovery, Reforms, and Returns – який об'єднує зусилля на підтримку відбудови України.
  • Володимир Мудрий, голова правління Незалежної асоціації банків України, наголосив на важливості створення додаткових капітальних резервів для мінімізації ризиків. Він зазначив, що виклики, як-от green dressing (створення видимості відповідності екологічним стандартам) та green wishing (бажання без конкретних дій), є реальними проблемами. Тому після подачі звітів компанії мають проходити додатковий аудит для перевірки відповідності. Без сильної відчутності терміновості впровадження стандартів сталого розвитку займає більше часу, ніж очікувалося.
  • Яна Коньок, виконавча директорка ASDE, презентувала результати ESG-дослідження банківського сектору України, яке охопило 21 банк. Майже половина з них розуміє основні принципи ESG та активно впроваджує їх у свою діяльність. Крім того, третина банків робить значні кроки у сфері соціальної відповідальності, приділяючи увагу різноманіттю, рівності та інклюзивності. Це вказує на позитивну тенденцію до інтеграції сталих практик у банківський сектор.
  • Ксенія Багрій, CEO AVgroup Consulting в Україні, GRI Sustainability Professional, ліцензована експертка CSRD, зазначила, що попит на соціальні та екологічні аудити зростає, підкреслюючи наявність багатьох міжнародних ресурсів для навчання та розвитку навичок. Вона наголосила на важливості проактивності та випередження тенденцій, адже нефінансова звітність — це не просто майбутній тренд, а вже сьогодні є конкурентною перевагою.

Основні тези, озвучені під час другого дня форуму в Гаазі

  • Марія Мала, Перша заступниця Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження, підкреслила, що попри війну та значне скорочення енергетичних потужностей, агентство просуває ініціативи, зосереджені на відновлюваних джерелах енергії, енергоефективності та декарбонізації. Завдяки новим правилам, що спрощують будівництво та підключення до електромереж, уряд підвищує стійкість за допомогою розподілених відновлюваних джерел енергії. Вона розповіла про Фонд декарбонізації України, який пропонує низькопроцентні кредити для підтримки муніципалітетів та бізнесу у впровадженні сталих енергетичних рішень, роблячи кроки до більш зеленого та енергетично безпечного майбутнього.
  • Віктор Дума, заступник директора департаменту міжнародного співробітництва Укргазбанку, зазначив, що з банківської точки зору, оцінка фінансових результатів є простою - забезпечення прибутковості та управління ризиками за допомогою чітких показників. Укргазбанк, наприклад, використовує структуровану систему «зеленого» банкінгу, запроваджену у 2016 році, включаючи власний технічний офіс та систему ESMS, щоб оптимізувати цей процес. Завдяки співпраці з ЄБРР та МФК банк підтримує енергетичну стійкість України.
  • Іма Хренова-Шимкіна, Менеджерка проєктів у Німеччині, Європі, Південно-Кавказькому регіоні в GIZ, підкреслила багаторічну прихильність організації, разом з урядами Німеччини та Швейцарії, до важливості енергетичної безпеки та енергоефективності в Україні в ці складні часи. Вона також представила п'ять ключових факторів, необхідних для прогресу: безпека, інновації, освіта, стійкість та узгодженість. Потреба у згуртованому партнерстві між усіма зацікавленими сторонами є ключем до перетворення викликів на можливості для більш стійкої України.
  • Сандра Колодзінські, Радниця з питань циркулярної економіки | Координаторка з відновлення України, RVO, підкреслила важливість адаптації циркулярних стратегій до місцевих потреб, особливо в міських умовах, де можна впроваджувати багаторівневі інновації. Вона також вказала на вирішальну роль уряду у просуванні сталих закупівель та формуванні амбітної політики циркулярної економіки, як, наприклад, мета Нідерландів стати повністю циркулярною економікою до 2050 року.
  • Андрій Заріпов, керівник проєкту «Клімат та стале фінансування в Європі» Групи Світового банку, наголосив на необхідності поєднання фінансової підтримки зі знаннями при переході до сталого розвитку. Банки відіграють важливу роль у кліматичному порядку денному - не лише надаючи фінансування, але й передаючи знання, необхідні малому та середньому бізнесу для адаптації до нових екологічних стандартів. Стале сільське господарство - один з найпростіших способів для банків «озеленити» свої портфелі. Кліматично-розумний розвиток сільського господарства не лише зменшує ризики, але й пропонує фермерам додаткові можливості для заробітку, наприклад, через продаж вуглецевих квот на добровільних ринках.

Про організатора

Асоціація експертів зі сталого розвитку – незалежна громадська організація, створена у квітні 2020 року з метою формування культури стійкості в суспільстві через: адвокацію, навчання, міжнародне співробітництво та якісну взаємодію бізнесу та державного сектору.  ASDE – потужний осередок сталості в країнах Європи та Центральної Азії, що формує стійку екосистему партнерства шляхом реалізації проєктів, ініціатив, поширення досвіду та знань. Завдяки спільним цінностям, обміну досвідом та взаємній підтримці спільноти організація реалізує свій потенціал у формуванні зеленої економіки та стійкого громадянського суспільства.

Читати також


Вибір читачів
up