Вчені знайшли гриб, який може впливати на ріст ракових клітин

кордицепін

Вчені зі Школи фармацевтики Ноттінгемського університету перевірили, як китайський кордицепс впливає на клітини живих організмів. Виявилося, він має великий потенціал у лікуванні цілого спектра захворювань.

За прогнозами експертів ВООЗ, до 2050 року кількість нових випадків захворювання на рак збільшиться. Тютюн, алкоголь, ожиріння та забруднення повітря – одні з ключових факторів зростання захворюваності. У 2022 році трьома найпоширенішими видами раку у світі були рак легень, рак молочної залози та колоректальний рак (товстої чи прямої кишки).

Вчені зі Школи фармацевтики Ноттінгемського університету вивчили властивості китайського кордицепса. З'ясувалося, що він може стати потенційним засобом лікування цілого ряду захворювань, у тому числі раку.

Чому вчені цікавляться лікувальними властивостями кордицепсу

Кордицепс китайський - гриб, який відноситься до сімейства кордицепсових і відомий своїми цілющими властивостями. Він росте як симбіотичний паразит на комах, в основному на гусеницях, і мешкає у високогірних районах Тибету та Непалу. Кордицепс китайський протягом століть використовувався у традиційній китайській медицині для покращення загального стану здоров'я.

Наукове співтовариство давно цікавиться лікувальними властивостями кордицепсу. Дослідники вже знали, що його можна використовувати для лікування онкологічних захворювань, але досі було неясно, як він діє.

Як кордицепін може допомогти у лікуванні раку

Кордицепін - речовина, виділена з китайського кордицепса. Дослідницька група порівняла ефект впливу цієї речовини та інших ліків на зростання клітини. Виявилося, що всередині клітини кордицепін перетворюється на трифосфат кордицепіну. Ця речовина – аналог аденозинтрифосфату (АТФ), нуклеотиду, який є основним будівельним елементом ДНК та РНК. АТФ грає ключову роль в енергетичному обміні всіх живих клітин. Він важливий для передачі сигналів усередині клітини та бере участь у процесах клітинного росту та поділу. АТФ постійно оновлюється, оскільки клітини здатні синтезувати нові молекули з речовин, що одержуються з їжею, таких як глюкоза та жирні кислоти. На думку вчених, трифосфат кордицепіну може зупиняти зростання клітин.

Уявіть, що клітина – це завод, а АТФ – електрика, яка живить усі верстати і дозволяє заводу працювати, будувати нові деталі та розширюватись. Кордицепін, потрапляючи в клітину, перетворюється на «фальшиву електрику» — вона начебто підходить до розеток, але не дає енергії. Завод починає працювати гірше, виробництво гальмується, а в якийсь момент може зовсім зупинитися. Кордицепін може «відключати електрику» у клітинах, що швидко ростуть, таких як ракові. Вони активно діляться і вимагають багато «енергії» (АТФ), а заміна ключових компонентів може уповільнити їхнє зростання або зовсім зупинити.

«Ми вивчаємо вплив кордицепіну на низку захворювань уже кілька років і з кожним кроком наближаємося до розуміння того, як його можна використовувати як ефективне лікування. Одним із цікавих моментів стало те, що проводити такі масштабні експерименти стало простіше і дешевше, тому ми змогли дослідити тисячі генів одночасно», — цитує доктора Корнелії де Мур та одного з авторів дослідження видання SciTechDaily.

Як зазначила Мур, кордицепін може стати підґрунтям для створення нових препаратів. Крім того, за допомогою одержаних даних вчені можуть контролювати дію кордицепіну на пацієнтах. "Наше дослідження допомогло дізнатися, які саме гени реагують на кордицепін", - підсумувала Корнелії де Мур.

Дослідження кордицепіну продовжаться далі. Вченим ще треба провести низку експериментів для перевірки своїх висновків.

Читати також


Вибір читачів
up