Демократія корисна для здоров'я: у корумпованих країнах менше лікарів
Країни з сильнішою демократією та низьким рівнем корупції, як правило, мають сильніші лікарські кадри, йдеться в новому дослідженні. Про це слід пам'ятати під час голосування на виборах
Демократія – це не лише вільні вибори, права людини та рівність. Як показало нове дослідження, вона також пов'язана із медичними працівниками.
Давно відомо, що в багатих країнах із сильнішими державними службами, зазвичай, люди живуть довше і мають сильніші системи охорони здоров'я. Але, як виявилося, демократія та корупція також є в цьому ключовими чинниками, згідно з дослідженням 134 країн, опублікованим у журналі PLOS Global Public Health.
Дослідження показало, що у країнах, які вважаються високодемократичними – тобто з чесними виборами, громадянськими свободами та функціональним урядом – і менш корумпованими, як правило, більше лікарів.
Наявність лікарів дає уявлення, на яке медичне обслуговування можуть розраховувати люди.
За даними інших досліджень, на кожні 10% збільшення густини розташування лікарів доступність та якість медичного обслуговування підвищується на 2,3%.
Зв'язок між демократією, корупцією та медичними працівниками зберігався незалежно від того, скільки грошей країни витрачали на охорону здоров'я по відношенню до розміру своєї економіки, йдеться у дослідженні.
"Якість управління – як через демократію, так і через корупцію – відіграє найважливішу роль у формуванні кадрового потенціалу охорони здоров'я", – сказав доктор Амріт Кірпалані, провідний автор дослідження та доцент кафедри педіатрії медичного факультету Університету Західного Онтаріо в Канаді.
У яких країнах Європи найсильніші кадри у сфері охорони здоров'я?
У Європі лідирують Фінляндія, Швеція та Австрія з високими показниками демократії, низьким рівнем корупції та сильними лікарськими кадрами, розповів Кірпалані в інтерв'ю Euronews Health.
Однак були й винятки. Болгарія та Румунія також є демократичними країнами, але мають проблеми з корупцією, яка може підірвати їхні медичні кадри, додав він.
"Країна може бути дуже демократичною, але при цьому боротися з корупцією, або навпаки", - сказав Кірпалані.
Отримані результати вносять деякі нюанси до зростаючого масиву даних, що свідчать про те, що в міру поширення демократії у світі покращуються показники здоров'я населення.
Наприклад, аналіз 115 країн за період з 1960 по 2015 рік показав, що зі зростанням рівня демократії в країні знижувалися загальні показники смертності, у тому числі дитячої.
У порівнянні з людьми, які живуть при диктатурі, жителі демократичних країн також рідше вмирають від серцево-судинних захворювань та нещасних випадків у ДТП, пов'язаних з автомобілями та іншими видами транспорту, йдеться в іншому дослідженні, опублікованому в медичному журналі Lancet.
Виховання в автократичній системі може вплинути на здоров'я
У диктатурах та інших автократичних системах "для людей з добрими зв'язками, що входять до ближнього кола влади, можуть бути доступні справді добрі установи, але населення загалом, у віддалених районах, люди, які не мають політичної влади, вони можуть бути надані самі собі, - зазначив Домінік Ронер, професор міжнародної економіки з Женевського університету. - За демократії, як правило, більше підзвітності, менше корупції, кращий доступ до охорони здоров'я".
Однак, як з'ясував Ронер раніше цього року в ході глобального аналізу, проведеного спільно з колегами з Болонського університету, жити в демократичній державі недостатньо для того, щоб отримати переваги для здоров'я. Має значення й те, де люди виросли.
Незалежно від того, де вони жили у дорослому віці, люди, які провели перші 20 років свого життя в умовах демократії, мали тривалість життя на 2,8 роки більше, ніж ті, хто провів перші два десятиліття в умовах авторитарного режиму, йдеться у дослідженні.
Дитяча смертність також була на 3,28 відсотка нижчою.
"Навіть якщо ви виросли в умовах автократії, а потім перейшли в демократію, втрачені роки йдуть безповоротно, і шкода завдається назавжди", - каже Ронер.
Звісно, що диктатори навряд чи готові відмовитися від своєї влади в ім'я здоров'я людей. Але, за словами Ронера, такі висновки мають важливі наслідки для виборців у всьому світі, коли вони вирішують яких кандидатів поставити при владі.
Виявляється, здоров'я населення також може зіграти свою роль під час голосування.
"Виборці повинні мати на увазі, що за статистикою, якщо вони обирають автократію, життя середнього громадянина буде менш благополучним, - сказав Ронер. - А шлях повернення до демократії дуже важкий".