Що таке інформаційна безпека та з якими загрозами вона бореться

Що таке інформаційна безпека

Захист даних, пристроїв та систем давно вийшов за межі детективів для хакерів. Сьогодні це світ, правила якого диктують не лише технологічний прогрес, а й закони різних країн. Розбираємось, як усе влаштовано.

Що таке інформаційна безпека

Інформаційна безпека — це безперервний процес, який дозволяє захистити всі види даних, які містяться як у документах, так і на різних пристроях та всередині баз даних: від особистого листування до відомостей, що становлять державну таємницю.

Важливо, що під захистом не лише інформація, а й доступ до неї. Для цього залучають експертів із різних сфер, переважно зі сфери IT та суміжних із нею, у тому числі системних адміністраторів, аналітиків, інженерів, аудиторів і навіть так званих етичних хакерів — пентестерів.

Для чого потрібна інформаційна безпека

Без якісної системи безпеки навіть найтаємніша інформація може потрапити у відкритий доступ, а пристрої стати вразливими для зловмисників. Так, наприклад, сталося із компанією RockYou. У 2024 році вона допустила витік 10 млрд записів про паролі користувачів, які користувалися їхніми програмами в соціальних мережах.

Але це не єдина ситуація. Йдеться також про поломки серверів, які відбуваються через DDoS-атаки (коли на сайт приходить автоматично мільйони заявок або запитів), а також про викрадення конфіденційної інформації та інші загрози.

Важливо розуміти, що проблеми з інформаційною безпекою можуть вдарити по гаманцю компаній. Наприклад, порушення правил поводження з персональними даними (навіть якщо воно сталося через зовнішній злом) тягне за собою юридичну відповідальність і репутаційні ризики. А якщо компанія — гігант, то скандал із витоком може вплинути на вартість її акцій на фондовому ринку.

Чим відрізняється від кібербезпеки

Кібербезпека зосереджена на захисті інформації, яка зберігається виключно у цифровому вигляді, тобто на комп'ютерах, мобільних пристроях та в Мережі. Інформаційна безпека (ІБ) – ширше поняття. Хоча б тому, що тут експерти захищають усі види даних, у тому числі, наприклад, надруковані документи на папері. Тобто кібербезпека — це частина інформаційної безпеки, вужча за своїм фокусом.

Види інформаційної безпеки

Інформаційна безпека — це комплексна область і включає величезний обсяг напрямків:

Кібербезпека. Це захист комп'ютерних систем, мереж, програмного забезпечення та даних від цифрових атак, кіберзлочинців та інших загроз в Інтернеті. Включає заходи захисту від хакерських атак, фішингу, DDoS-атак та інших інтернет-загроз.

Фізична безпека. Це буквально охорона серверів, комп'ютерів, пристроїв зберігання даних та інших елементів інфраструктури. Завдяки цим заходам інформацію захищають від зовнішніх загроз: крадіжки, руйнування обладнання та від природних катастроф.

Оперативна безпека. Тут фахівці ІБ фокусуються на процесах роботи співробітників з інформацією: передачу або обмін даними. Експерти також прогнозують ризики, які можуть виникнути, якщо користувачі припустяться помилки.

Інформаційна безпека даних. Тут експерти зосереджені на захисті самих даних та запобіганні їх витоку. Вони роблять все можливе, щоб інформація залишалася доступною лише для користувачів, яким вона призначена.

Безпека мережі. Включає захист комп'ютерних мереж від атак. Все, що пов'язує між собою пристрої, - вразлива зона, тому фахівці застосовують різні методи її захисту: антивіруси, а також програми та налаштування, які не дозволяють стороннім користувачам приєднатися до системи.

Безпека додатків. Це захист комп'ютерних програм та мобільних додатків. Завдяки складному коду, який пишуть їхні творці та іншим заходам безпеки, зловмисникам не вдається порушити роботу алгоритмів. Цей захист використовується всіма розробниками як простих веб-додатків, так і складних внутрішніх корпоративних програм.

Принципи інформаційної безпеки

Фахівці виділяють три основні принципи:

  • Конфіденційність. Інформація має бути доступною лише тим, хто має на це відповідні права.
  • Цілісність. Інформацію може змінювати тільки та людина, яка має доступ. В інших випадках дані повинні залишатися в тій формі, якою вони створювалися.
  • Доступність. Інформація має бути доступна всім користувачам, для яких вона призначена.

Забезпечення інформаційної безпеки

Важливим поняттям, без якого не можна уявити захист усіх видів даних, залишається політика інформаційної безпеки. Це документ, який визначає, як компанія чи установа захищатимуть свої дані та дані інших користувачів.

Також розроблено різні системи безпеки:

  • IDS - це система, яка стежить за трафіком даних або активністю користувачів. Якщо IDS помічає атаку або порушення безпеки, адміністратора повідомляють про підозрілі події.
  • IPS - це система, яка, крім виявлення атак, ще й запобігає їх. Наприклад, якщо IPS виявить спробу DDoS-атаки, вона може автоматично заблокувати всі дані, що надходять від атакуючої IP-адреси.
  • DLP (Data Loss Prevention) – це набір технологій та стратегій, які захищають інформацію від несанкціонованого доступу, витоків, втрат чи розкриття. Найчастіше їх використовують для захисту персональних даних, інтелектуальної власності та корпоративної інформації.

Читати також


Вибір читачів
up