Вимоги до будівель та обладнання у галузі птахівництва
Продуктивність курей залежить від екологічних та генетичних факторів. Фермерські господарства не впливають на генетичні фактори, окрім відбору відповідного племінного матеріалу, адаптованого до умов ферми. Ефективність виробництва птиці залежить від багатьох факторів навколишнього середовища, на які фермери можуть впливати. Тому дуже важливо правильно побудувати курник та купити обладнання для птахівництва, яке дозволить досягнуть максимальної ефективності виробництва.
Приміщення для утримання свійської птиці
Важливе місце в переліку факторів, що опосередковано впливають на виробництво продуктів птахівництва, займає розташування ферми. Плануючи розміщення курників, слід враховувати географічне розташування, рельєф, розміри та форму території, де планується зведення будівель. Ферму необхідно захищати від вітру, будувати в місцевості з низьким рівнем ґрунтових вод, на водопроникному ґрунті, подалі від інших ферм, де утримують худобу (близько 500 м), житлових будинків (300 м), місцевих доріг (50 м).
Будівлі повинні характеризуватися теплоізоляцією, повітропроникністю (хорошою вентиляцією), ізоляцією від ґрунту (бетонні стяжки), а також мати поверхню та обладнання, адаптовані до типу та інтенсивності виробництва.
При будівництві приміщень для розведення птиці слід звернути увагу на конструкцію будівлі, розташування вікон, дверей (їх розмір також важливий, наприклад, щоб трактор міг легко зайти в пташник). Матеріал, з якого виготовлено обладнання, має бути міцним, нешкідливим для птахів, легко митися та дезінфікуватися.
Системи утримання та розведення курей
Виробництво яєць від курей-несучок може здійснюватися одним з трьох способів:
- інтенсивним,
- напівінтенсивним,
- екстенсивним.
Інтенсивне розведення, тобто фермерське, поділяється на підлогову, кліткову та альтернативну системи.
Будівельне обладнання та умови утримання поголів’я
Будівля, де утримуються кури-несучки, повинна мати опалення. Оптимальна температура, яка позитивно впливає на несучість, — 13-18°. У приміщеннях важливу роль відіграє вентиляція – природна або механічна. Основна функція, яку вона виконує – це видалення зайвої вологи, токсичних газів, пилу та мікроорганізмів, а також забезпечення притоку свіжого повітря. Вологість у приміщеннях, де утримується птиця повинна бути на рівні 65%.
Дуже важливу роль у розведенні курей-несучок відіграє побудова систем освітлення, адже тривалість світлового дня впливає на збереження високої несучості.
Системи живлення та водопостачання
Сьогодні система кормо- і водопостачання на багатьох фермах повністю автоматизована. Годівельні та напувальні станції роздають корми й воду, зважують потрібну кількість корму та мають сигналізацію, яка контролює правильне функціонування пристроїв. Автоматизація ферми знижує трудомісткість і втрати корму.