Зіняк Олександр. Еволюція мобільника

Зіняк Олександр. Еволюція мобільника

Ніщо так швидко не розвивалося з пристроїв, як мобільний телефон.

Зібравши інформацію з різних джерел, вирішив зробити маленьку презентацію мобілок – від «кірпіча» до сучасного смартфону.

Сучасні мобільні телефони – це не просто засоби комунікації, без мобіли людина абсолютно не мобільна в сучасному світі.

Телефони служать фотоапаратом, навігаторам, центрами розваг і навіть портативними офісами. Завдяки інтернету та розумним додаткам ми можемо керувати своїм здоров'ям, фінансами та домашнім побутом.

Мобільний телефон міцно увійшов у наше життя, змінивши (в деякому роді) наше ставлення до часу. За допомогою мобільника ми можемо скорочувати відстані, часові проміжки зменшуються: якщо нам потрібно поговорити з людиною, не потрібно чекати довго – взяв мобільний телефон і говори, скільки душі завгодно.

13 червня 1983 року на ринок США надійшов перший серійний мобільний телефон. Пристрій під назвою Dynatac 8000x виробництва компанії Motorola важив майже 800 г, його довжина становила 33 см. Акумулятор тримав усього пів години під час розмови, а ціна становила майже 4000 баксів.

1989 року був випущений мобільний телефон Motorola Micro, мікрофон якого вміщувався у відкидній кришці (фліпі).

1990 року в США затверджено новий національний стандарт цифрового зв'язку IS-54 (D-AMPS).

1990 року в США Qulacom початок досліджень нового виду зв'язку, основаного на технології кодового розділення сигналів по частоті, — CDMA (Code Division Multiple Access).

1992 року в Німеччині запущено в комерційну експлуатацію систему зв'язку на основі технології GSM.

1992 року в Україні з'явився перший мобільний оператор «Українській мобільний зв'язок».

1993 рік – Motorola Associate 2000. Саме з такого телефону 1 липня 1993 року зробив перший дзвінок в Україні перший Президент України Леонід Кравчук.

1995 рік – Motorola Flare. Проте цей гаджет був розкритикований за його неоковирний дизайн.

1996 рік – Motorola StarTac – перший у світі мобільник-розкладачка. Крім того, він поміщався у кишеню та мав віброрежим. Тоді Motorola продала близько 60 млн StarTac і задала ринку нові стандарти.

1997 рік – Nokia 8110. Це один з найбільш впізнаваних телефонів. Гаджет став відомий завдяки фільму «Матриця», адже ним користувався Нео – головний герой фільму.

1998 рік – Motorola CD930. На дисплей цього телефону поміщалось 4 рядки тексту і рядок іконок. А ще був браузер, диктофон, кілька ігор, а смс можна було набирати кирилицею.

1999 рік – у телефоні з’явилася усім відома гра – тетрис. Гаджет дуже швидко став доступним в ціні. Цим і став популярним.

2000 рік – легендарний апарат Nokia 3310, про який склали чимало жартів: «Впав на підлогу – розбив підлогу» і т. д. Модель випускалася з 2000-го по 2005 рік, і за весь час Nokia продала 126 млн одиниць цього телефону.

2001 рік – Siemens ME45 – одна з найпопулярніших моделей через пило- та вологонепроникність корпусу. У телефоні був голосовий набір та можливість синхронізації з Microsoft Outlook.

2002 рік – Samsung S100 – перший телефон Samsung, що підтримував Java і один з перших корейців з кольоровим екраном. Ця розкладачка вийшла в тому ж році, що і побратим T100. Однак у неї був більш витончений дизайн і більше можливостей, як-от GPRS, голосових набору і команд, інфрачервоного порту.

2003 рік – Siemens A60. Телефон розміром 101х80 мав 16-тональну поліфонію, пам’ять на 100 номерів, секундомір, будильник, а ще можна було навіть вийти в WAP-інтернет, щоб завантажити мелодії.

2004 рік – Motorola RAZR V3 – хітовий апарат 2000-х, який перевернув світ. Розкладачка RAZR V3 увірвалася на ринок з красивим дизайном: тонкий металевий корпус з гравіюванням, блакитне підсвічування кнопок. Модель протрималася на ринку кілька років.

2005 рік – Nokia 6233. Передня частина корпусу була обрамлена нержавіючою сталлю, а між клавішами були вставки під метал. Камера в телефоні була на 2 Мп, дисплей барвистим, батарейка тримала 3-4 дні.

2006 рік – HTS P3300. У чистому вигляді він замислювався як GPS-комунікатор. Правда, для GPS потрібно було увімкнути антену з довжелезним кабелем. Великий – 320х240 пікселів – резистивний екран. У нього можна було тикати пальцями, але краще стилусом. Управління під Windows Mobile 5. Акумулятор на 1200 мАг, камера на 2 Мп.

2007 рік – з’явився перший iPhone. Проте для українців більш реальним варіантом була Nokia 7500 Prism. Модель вийшла на ринок з оригінальним дизайном: трикутні кнопки й візерунок на задній кришці.

Видання CNET опублікувало матеріал, в якому перераховані смартфони з найкращим співвідношенням ціни / якості станом на листопад 2024 року. У них вийшов невеликий список з десяти телефонів.

До рейтингу потрапили моделі від компаній Samsung, Google, Apple, OnePlus, Motorola і TCL. «Найдорожчий» телефон у добірці обійдеться в $700, а найдешевший – близько $120.

Google Pixel 8a – найкращий Android до 500 доларів. Смартфон «настільки хороший, що робить звичайний Pixel 8 майже неактуальним», ідеться в огляді. У Pixel 8 за 700 доларів кращі камери, більший дисплей і є бездротова зарядка, але ці поліпшення не здаються досить значними для переплати.

Moto G Power 5G (2024) - найкращий телефон до 300 доларів. Смартфон є чудовим поєднанням функціональності, потужних камер, великого акумулятора і дизайну з веганської шкіри. І все це за доступною ціною.

iPhone 14 – найкращий смартфон Apple «за свої гроші». Саме на нього варто оновитися з 11-го або старішого iPhone, вважають експерти. При цьому свіжі версії iOS на iPhone 14 надходитимуть ще мінімум 4 роки, тож актуальності своєї він не втратить і з виходом IPhone 20xx.

OnePlus 12R – «гарний універсал». Цей телефон вразив експертів своєю продуктивністю (за неї відповідає ексфлагманський Snapdragon 8 Gen 2) і часом автономності. Також ви отримуєте швидку зарядку 80 Вт, яка заряджає батарею з 0% до 100% усього за 30 хвилин.

Samsung Galaxy A03S – ультрабюджетний варіант. Апарат, який складається з одних компромісів, але за $160 він пропонує всі необхідні функції і справляється з більшістю основних завдань. Також виробник обіцяв випускати для пристрою патчі безпеки протягом чотирьох років, що нечувано для такого дешевого телефона.

Motorola Moto G 5G (2024) – найкрасивіший недорогий телефон. Він зберіг головні особливості своєї дорожчої моделі за $250 2023 року, як-от екран із частотою оновлення 120 Гц і два динаміки, але при цьому отримав поліпшений дизайн і NFC для безконтактних платежів. А його – камери одні з найкращих у своєму класі.

Google Pixel 7a – найкращий варіант зі знижкою. Пристрій, який простіший за новіший Pixel 8a, але все ще може становити інтерес, якщо потрібен камерофон від Google без надмірностей.

TCL 50 XL 5G – найкращий смартфон до 150 доларів. Це один із найдоступніших варіантів, який пропонує дисплей із частотою оновлення 120 Гц і NFC для Google Pay і безконтактних платежів. Водночас апарат постачається з 6 ГБ оперативної пам'яті та непоганим чипом MediaTek Dimensity 6100+.

Samsung Galaxy A15 – найкращий недорогий Samsung. Простий вибір для тих, хто хоче купити смартфон, який прослужить довгі роки. Він дає доступ до яскравого AMOLED-дисплея і потужної батареї, просячи за це не більше 200 доларів.

iPhone SE (2022) – найкращий недорогий Айфон. Поки Apple не випустила нове покоління SE, модель 2022 року залишається найдоступнішим iPhone в асортименті компанії. Нехай його дизайн помітно застарів, він з лишком компенсує це внутрішньою начинкою, оснащеною тим самим потужним процесором A15 Bionic, що й iPhone 13.

На перше місце вирвався флагман OnePlus 13, який дебютував кілька тижнів тому.

Тим часом аналітики з Counterpoint публікували 10 найбільш продаваних смартфонів у світі в третьому кварталі 2024-го. Android-смартфоном, який найбільше купують, є Galaxy A15 4G. Це бюджетний апарат із просунутою начинкою. В Україні він продається за ~7000 грн.

Подивимося, що обрали експерти.

  • Найкращий iPhone для більшості – iPhone 15.
  • Найкращий преміум-iPhone – iPhone 15 Pro Max.
  • Найкращий Android для більшості - Google Pixel 8.
  • Найкращий преміум-Android – Samsung Galaxy S24 Plus.
  • Найкращий смартфон для фото – Samsung Galaxy S24 Ultra.

Епоха мобільних телефонів незабаром неминуче піде в минуле (як і відеомагнітофон, сателітарна антена і т. п.).

Це так само, як вимерли динозаври.

Що ж прийде на зміну? Напевно, ще більш технологічні гаджети, які, можливо, навіть в руки не потрібно буде брати, щоб керувати ними. Сьогодні це вже не фантастика, все вдосконалюється, рухається вперед, і хто знає, чи не назвуть наші нащадки колись сучасний у 2024 році «17-й» «кірпічом» (як ми називаємо перші мобіли 90-х).

Читати також


Вибір редакції
up