12.12.2024
Здоров'я та краса
eye 937

Експерти розповіли про зимові віруси та про те, як себе від них захистити

Як не захворіти взимку

Кашель, нежить, ломота, лихоманка. Фахівці розповіли, які віруси цієї зими поширюються у Європі.

У європейських країнах почали активно циркулювати зимові віруси. Системи охорони здоров'я, як кажуть у медичних закладах, стикаються з потенційною "потрійною загрозою" захворювань.

"Вплив зимових вірусів на здоров'я, соціальну сферу та економіку величезний", - заявив Антуан Флао, директор Інституту глобальної охорони здоров'я при Женевському університеті.

"Серйозні форми цих інфекцій, навіть нечасті, враховуючи масштаби сезонних епідемій, роблять значний внесок у перенасичення лікарень під час епідемічних піків", - додав він.

Згідно з зведенням Європейського епіднагляду за респіраторними вірусами (ERVISS), кількість людей, які звертаються до лікарів щодо респіраторних захворювань, залишається на очікуваному рівні для цієї пори року в країнах Європейського союзу та Європейської економічної зони. У деяких країнах спостерігається зростання вірусної активності.

Чи можуть цього року одночасно виникнути кілька епідемій?

Рік Меллі, старший лікар відділення інфекційних хвороб Бостонської дитячої лікарні в США, вважає, що ще рано говорити про те, як саме виглядатиме цей рік. Однак, за його словами, пандемія COVID-19 порушила звичні схеми поширення респіраторних захворювань, таких як грип та респіраторно-синцитіальний вірус (RSV).

"Хоча я не думаю, що буде потрійна епідемія, цілком можливо, що у вас буде RSV, потім грип, а між ними базовий рівень, який може в якийсь момент підвищитись через COVID".

Які зимові віруси циркулюють у країнах ЄС?

Грип - це заразне респіраторне захворювання, яке викликається вірусами грипу, яке викликає такі симптоми, як лихоманка і кашель, і в деяких тяжких випадках може призвести до смерті.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), сезонні епідемії грипу відбуваються в основному взимку в помірному кліматі, тоді як у тропічних районах грип може спричинити нерегулярні спалахи.

За даними ERVISS, наприкінці листопада у країнах ЄС та ЄЕЗ циркулював грип на низькому рівні, однак у деяких державах відзначалося зростання захворюваності.

Ще одне зимове захворювання, що розповсюджується в Європі, – респіраторно-синцитіальний вірус, або RSV – поширений вірус, який викликає симптоми, схожі на застуду, але може бути небезпечним для немовлят та людей похилого віку.

За даними органів охорони здоров'я, цього року в Європі почалася епідемія RSV, і кількість позитивних тестів збільшилася.

Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) у своєму останньому звіті про загрозу захворювання попередив, що всі країни мають бути готовими до того, що активність RSV зростатиме протягом найближчих тижнів.

За даними ECDC, найбільше від RSV страждають маленькі діти, хоча люди похилого віку також перебувають у групі ризику.

Випадки захворювання на COVID-19, навпаки, знижуються цієї осені після піку в липні в країнах ЄС. За даними ECDC, рівень захворюваності COVID-19 був нижчим або аналогічним до рівня в цю пору року в 2023 році.

"COVID менше схильний до впливу сезонів, ніж інші респіраторні віруси, тому що він циркулює цілий рік у вигляді послідовних хвиль", - каже Антуан Флао. "Тому велика ймовірність того, що одна з них співпаде із сезонною епідемією грипу або бронхіоліту (RSV)".

Рік Меллі додав, що циркулюють інші респіраторні віруси, такі як парагрип, метапневмовірус або аденовіруси, але COVID-19, грип і RSV привертають увагу, тому що вони часто можуть бути більш важкими, ніж інші віруси.

Норовірус, що викликає блювання та діарею, - ще один вірус, який часто зустрічається взимку та навесні.

Чому взимку більше респіраторних захворювань?

За словами Флао, спосіб передачі цих вірусів у тісному, багатолюдному та погано провітрюваному приміщенні може пояснити, чому вони частіше циркулюють узимку.

"Ми проводимо більше часу в приміщенні, рідше відкриваємо вікна", - сказав він, додавши, що факторами також може бути менша кількість ультрафіолетових променів на вулиці, використання центрального опалення та сильніше забруднення повітря.

"Поліпшення мікробіологічної якості повітря в приміщеннях та носіння масок FFP2 за поганої якості повітря також може допомогти запобігти циркуляції всіх респіраторних мікробних агентів, таких як COVID-19, грип, RSV, вітряна віспа, кір, кашлюк і туберкульоз", - додав Флао.

Як захистити себе від хвороб?

"Вакцинація - один із найефективніших способів уберегти найбільш уразливі верстви населення від тяжких захворювань, госпіталізації та смерті", - сказав Петро Крамарж, головний науковий співробітник ECDC.

"Оскільки багато країн все ще далекі від досягнення адекватного захисту цільових груп, украй важливо підвищити рівень вакцинації проти сезонного грипу та COVID-19, оскільки зимовий сезон уже розпочався", - додав Крамарж.

ECDC також рекомендує людям залишатися вдома при появі симптомів респіраторних захворювань, часто мити руки і провітрювати приміщення.

"Сумна правда полягає в тому, що COVID просто нагадав нам про важливість простих заходів, які можуть реально знизити ризик передачі вірусу сприйнятливим або вразливим людям", - сказав Рік Меллі з дитячої лікарні Бостона.

Дуже важливо дотримуватися гігієни, мити руки, а також віддавати перевагу прогулянкам на свіжому повітрі, коли ви хворі, і уникати зустрічей із вразливими людьми.

Європейська організація ВООЗ також рекомендує носити маску у певних ситуаціях. Наприклад, якщо ви схильні до ризику важкої форми COVID-19, або підозрюєте, що у вас COVID-19. У цьому випадку важливо подбати про здоров'я інших людей.

Читати також


Вибір читачів
up