Пам’ятна подія у Швеції до річниці вторгнення: презентація книги Вікторії Амеліної

0
Поділитися:
Пам’ятна подія у Швеції до річниці вторгнення: презентація книги Вікторії Амеліної
Оновлено: 01.04.2025

24 лютого 2025 року в Шведському історичному музеї відбулася пам’ятна подія, присвячена третій річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну. На заході, організованому Українським інститутом в Швеції, в присутності представників уряду країни, дипломатів, керівників культурних установ та журналістів презентували книгу загиблої в Краматорську у 2023 році української письменниці Вікторії Амеліної "Se kvinnorna, se kriget" ("Дивлячись на жінок, які дивляться на війну").

Голова Центру громадянських свобод, організації-лауреата Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук, яка була близькою подругою авторки, розповіла про роботу Вікторії Амеліної з документації військових злочинів росії в України.

"Мені дуже важко сказати, що вона "була". Я все ще так сумую за нею. Вона була дуже талановита. Вона була надзвичайно яскравою і дуже людяною. Подивіться, скільки любові вона віддала різним людям навіть вже після своєї загибелі. Вони, всі її друзі та колеги, щасливі, що знали її. У неї справді велике серце. Вона була дуже відповідальною. Пам'ятаю одну останніх наших розмов із нею. Я казала: "Твоє волонтерство, твоє письменництво, твоє документування військових злочинів, ти багато подорожуєш, щоб виступати з промовами та розповідати, що відбувається в Україні. І ще хочеш робити щось додатково. Але ти вже багато зробила! А вона відповіла: "Я відчуваю, що в мене немає часу, і я відчуваю, що на мені лежить величезна відповідальність”, – розповіла Олександра Матвійчук.

Діалог вів відомий шведський історик і член Шведської академії Петер Енглунд. Модератором виступила Малін Уллгрен – журналістка одної з найвпливовіших шведських газет Dagens Nyheter. Уривки з книги Вікторії Амеліної прочитала актриса Стiна Екблад. Матвійчук підкреслила, що тактика російської армії в усіх війнах є однаковою.

"Російські війська чинили жахливі злочини в Чечні, в Молдові, в Грузії, в Малі, в Лівії, в Сирії, в інших країнах світу. Це той самий набір військових злочинів, ланцюг воєн, ланцюг безкарності. І вони ніколи не були покарані, вони вважають, що можуть робити все, що хочуть. Справедливість – це не те, що впливає лише на минуле чи майбутнє. Справедливість має величезний вплив на сучасність. Якщо ми почнемо рішучі судові дії, навіть якщо частина росіян почне сумніватися, що, ймовірно, цього разу вони не уникнуть відповідальності, що вони відповідатимуть за все, що вони роблять своїми власними рішеннями, якщо навіть у частини росіян почнуть виникати такі сумніви – ці сумніви перетворяться на охолоджуючий ефект для жорстокого порушення прав людини. І оскільки ми говоримо про триваючу війну, це означає, що через рішучі законні дії ми можемо врятувати тисячі, тисячі і тисячі життів”, – наголосила правозахисниця.

В рамках заходу відбулася експозиція книг, врятованих після влучання російської ракети у друкарню "Фактор-Друк" у Харкові. Також була представлена виставка "Невидані дипломи" – з інформацією про українських студентів, які вже ніколи не отримають свої дипломи, тому що їх вбила Росія.

Вечір розпочався виступом хору під керівництвом Антона Алексіс Гальгрена. Була виконана "Молитва" української композиторки Анни Гаврилець, що трагічно загинула у перші дні повномастшабного вторгнення Росії в Україну. На заході представили анімаційний фільм "Mariupol: A Hundred Nights" — розповідь про виживання маленької дівчинки в оточеному Маріуполі.

Читати також


Вибір читачів
up