«Про життє» Лоуренса Краусса

«Про життє» Лоуренса Краусса

Сьогоднішня рубрика «Про життє» присвячена одному з найвідоміших астрофізиків сучасності - Лоуренсу Крауссу. Розглянемо його цитати з книг та інтерв'ю.

«Мало що так розширює свідомість, як ідея Всесвіту, що розширюється».

«Зазнавати дискомфорту - це перевага, а не перешкода».

«Кожен атом твого тіла походить від вибухнувшої зірки. І, можливо, атоми твоєї лівої руки належали до іншої зірки, не тієї, з якої атоми правої. Це найпоетичніша річ, яку я знаю про фізику: ми всі зроблені із зоряного пилу. Вас би тут не було, якби зірки не вибухнули, тому що хімічні елементи – вуглець, азот, кисень, залізо, все, що потрібно для зародження еволюції та для життя, не було створено на початку часів. Вони були створені в ядерних топках зірок, і щоб перетворитися на ваші тіла, зірки повинні були вибухнути. Тож забудьте про Ісуса. Зірки загинули, щоб ви були тут».

«Справжня широта кругозору - це коли підганяєш свої фантазії під об'єктивні дані про реальність, а не навпаки, навіть якщо висновки тобі не до вподоби».

«Звичайно, використання "Бога", щоб уникнути важких питань "як" - це просто інтелектуальна лінь».

«Наукова безграмотність сьогодні тотожна безкультурності».

«У якомусь сенсі відкрити, що живеш у Всесвіті, де всім править ніщо, цікаво та чудово. Структури, які ми бачимо, на кшталт зірок та галактик, виникли з нічого внаслідок квантових флуктуацій. У середньому повна ньютонівська гравітаційна енергія кожного об'єкта у Всесвіті дорівнює - нічому. Насолоджуйтесь цією думкою, поки є можливість, оскільки, якщо все це правда, ми живемо чи не в найгіршому з всесвітів, принаймні з погляду майбутнього всіх живих організмів».

«Завдання фізики – не зображати те, чого ми не бачимо, щоб пояснити те, що ми бачимо, а розібратися, як побачити те, чого ми не можемо бачити – побачити те, що раніше було невидимим, тобто відоме невідоме».

«Ісаак Ньютон - ймовірно, найбільший фізик усіх часів - перевернув наші уявлення про Всесвіт у різних областях. Але, мабуть, найважливіше у його спадщині те, що він показав: весь Всесвіт пояснюється. Своїм законом всесвітнього тяжіння він уперше довів, що законам природи підпорядковуються навіть небеса. Незрозумілий, ворожий, грізний і непередбачуваний на перший погляд Всесвіт може виявитися зовсім не таким незрозумілим».

«Візерунковий покрив, який зіткала наука при описі еволюції нашого Всесвіту, куди розкішніший і цікавіший, ніж будь-які уявні одкровення або сюжети, створені людьми».

«Я часто говорю студентам, що антиречовина, звичайно, дивовижна штука, але дивовижна в тому ж сенсі, що і бельгійці. Насправді в бельгійцях немає нічого дивного, просто з ними не дуже часто зустрічаєшся у звичайному житті».

«Моя справжня мета - продемонструвати, що наука дійсно змінила правила гри, так що всі ці абстрактні й марні дебати про природу небуття змінилися на корисні та практичні спроби зрозуміти, звідки насправді міг взятися наш Всесвіт».

«Світ, у якому ми живемо, не має ні очевидного плану, ні мети. Наше існування не було зумовлено, але є дивовижною випадковістю».

«Зрозуміло, надприродні дії - це те саме, що дива. Тобто саме те, що оминає закони природи. Бог, здатний створити закони природи, імовірно, має бути здатний і ігнорувати їх за бажанням. Щоправда, дещо насторожує той факт, що закони дуже часто обходилися тисячі років тому, до винайдення сучасних технічних засобів, які б могли це задокументувати, а в наші дні такого чомусь не трапляється».

«Після виходу книги про темну матерію я отримав безліч листів від читачів, у яких вони висували власні оригінальні та сміливі теорії та критикували професійних учених за “вузькість мислення та зашореність свідомості”. Я зараз намагаюся переконати вас у тому, що відкритість мислення у фізиці означає, перш за все, вперту відданість добре перевіреним працюючим теоріям доти, доки експериментальні факти не унеможливлять подальше застосування цих теорій. Більшість наукових революцій ХХ століття були засновані не на запереченні старих теорій, а на спробах їхньої модифікації з метою пристосування до пояснення нових експериментальних результатів. Як казав один із найоригінальніших фізиків нашого часу Річард Фейнман, “що нам дійсно потрібно, так це уява, але уява в надійній гамівній сорочці”».

«Річард Фейнман мав звичку постійно підходити до людей і говорити: "Ви не повірите, що сьогодні зі мною сталося... ви не повірите, що сталося зі мною", - і люди запитували: "Що?" — а він їм казав: «Зовсім нічого». Тому що ми, люди, переконані, що все, що трапляється з нами, особливо і важливо. І це – і Карл Саган чудово написав про це у книзі «Світ, повний демонів» – це основне джерело релігійності».

«Майбутнє буде таким, яким ми його зробимо. Сучасні технології можуть знищити майбутнє або зробити його кращим для кожного. "Доля обдаровує лише підготовлені розуми". Отже, знання викликів та ризиків, розмови та роздуми про них будуть ключем до того, щоб уникнути майбутнього, якого ми не хочемо. Чи є зараз ці можливості в суспільстві? Чи йдемо ми у майбутнє з відкритими очима? Я дивлюся на це скептично. Ми живемо у світі, де люди намагаються сховати інформацію від людей. Намагаються контролювати інформацію і через це – контролювати поведінку людей. Якщо ця тенденція збережеться, я підозрюю, що антиутопічне майбутнє, яке ми бачимо на ТБ, цілком може стати реальністю».


Читати також