(1838-1918)
Художня спадщина І.С. Нечуя-Левицького не втратила і не втрачає донині свого значення, життєствердного пафосу. Перед читачем проходять десятки персонажів із різних соціальних верств — кріпаки, робітники, дрібні урядовці, студенти, вчителі, священнослужителі, люмпен-пролетарі, — створюючи своєрідний багатошаровий образ України. Подібно до автора «Обломова», видатний український прозаїк тяжів до усталених соціальних та психологічних типів, а проте відтворював і «перехідні» риси, настрої доби. Вірний своєму кредо відображати цілісне життя людини з його як світлими, так і темними сторонами, Нечуй-Левицький не міг не вловити діалектику змін у тогочасному суспільстві та в людській психології в епоху історичної ломки феодального устрою. Уважний до соціальної конкретики, реалій народного життя, письменник аж ніяк не вбачав свого завдання лише в простому побутописанні, в художньому творі мають органічно поєднуватись точне відображення реального життя із «доброю чесною» авторською тенденцією, ідеєю. Письменникові вдалося створити соціальне і психологічно повнокровні образисучасників, виразників перехідної історичної доби. Стихія творення добра і стихія споживацького існування у Нечуя-Левицького не так полярно віддалені, як у творах Марка Вовчка чи Панаса Мирного; він, як і Г. Успенський, Ф. Достоєвський, прагнув по-своєму показати негативні наслідки тієї деформації ціннісного світу людини, яка часом відбувалася і незважаючи на соціальне походження — під тиском панівних уявлень, влади грошей.
Біографія
Популярні твори
Нечуй-Левицький І. Вибране. Твори в десяти томах (1965-1968):
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 1 Прозові твори (Н. Є. Крутікова. Рокрита книга життя, Дві московки, Рибалка Панас Круть, Причепа, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 2 Прозові твори (Хмари, Запорожці, Додатки, Повість про те як мужик харчував двох генералів, Дикий Пан, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 3 Прозові твори (Баба Параска та Баба Палажка, Бідний думкою багатіє, Микола Джеря, Бурлачка, Кайдашева сім`я, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 4 Прозові твори (Шевченкова Могила, Приятелі, Старосвітскі батюшки та матушки, Чортяча спокуса, В карпатах (з мандрівки в горах), Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 5 Прозові твори (Невинна, Дрегочин та остріг, Цап та баран, Дрібна рибка, Два брати, Пропащі, Над Чорним Морем, Афонський пройдисвіт, Українські гумористи та штукарі)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 6 Прозові твори (Навіжена, Вітрогон, Скривджені і нескривджені, Поміж ворогами, Не той став, Сокільскька Гора, Старі Гультяї, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 7 Прозові твори (Князь Єремія Вишневецький, Живцем поховані, Без Пуття, Роковий Український ярмарок, Київські прохачі, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 8 Прозові твори (На гастролях в Микитянах, Гастролі, Ніч на Дніпрі, Хрестини, Біда бабі Парасці Гришсі, Біда бабі Палажці Солов`їсі, Дві милі, Апокаліпсична картина Києва, Неоднаковими стежками, Примітки, Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 9 Прозові й драматичні твори(Прозові твори
Дивовижні похорони, Вольне кохання, Телеграма до Грицька Бинди, Вечір на Владимирській горі, Шкодливе ягня, Сільська старшина бенкетує, Жовті гуси, Кохання з притичинами, Мар`яна Погребнячка й Бейліс, Драматичні Твори Маруся Богуславка, На кожум`яках, Голодному й опеньки м`ясо, В диму та полум`ї, Попались, Прозові сюжети, Начерки Забудько, Ласий до меду парубок, Піддурив фершала-масажиста, Призва запасних москалів, Неслухняна жінка, Єврейський Скнеря, Додаток Любов з перетичинами (російський переклад), Список ілюстрацій)
- Нечуй-Левицький_Зібрання творів у десяти томах Том 10 Біографічні матеріали, статті та рецензії, фольклорні записи, листи
Іван Нечуй-Левицький. Із збірки Українство на літературних позвах з Московщиною:
Критика
|