ФЕСТИВАЛЬ «УКРАЇНА В ПІСНЯХ» - СВЯТО ДЛЯ ДУШІ

ФЕСТИВАЛЬ «УКРАЇНА В ПІСНЯХ» - СВЯТО ДЛЯ ДУШІ

Очікуваний фестиваль юних вокалістів, приурочений до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, завершився у Харкові.

    Впродовж двох днів конкурсанти демонстрували свою майстерність у жанрах естрадного та академічного співу, змагаючись за звання лауреатів і дипломантів рейтингового обласного конкурсу. Пісенний фестиваль, на думку його учасників, дав їм змогу засвідчити свої глибокі почуття любові до рідної землі, ім’я якій – Україна.

  Цей культурологічний захід був ініційований Обласним навчально-методичним центром підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів ще на початку 2013-2014 навчального року.  Він проводиться за сприяння та підтримки Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.

      «Розпочати підготовку до фестивалю «Україна в піснях» колективам шкіл естетичного виховання Слобожанщини було запропоновано на минулорічній вересневій нараді, - розповіла директор закладу, заслужений працівник культури України Т.М Самоварова. – На нашу думку, як організаторів, у рік ювілею Т.Г. Шевченка саме до української пісні має бути привернута увага дітей, які опановують мистецтво співу. До того ж така тематика мала стимулювати зацікавленість викладачів до роботи над репертуаром, акцентувати увагу  на творчий пошук у частині аранжування народних українських пісень, нового прочитання відомих творів, представлення напрацювань сучасних українських композиторів. Наші сподівання були не марними – про це свідчать результати фестивалю».

       Спочатку було проведено шкільний відбірковий тур, який пройшов серед учнів вокальних відділів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів Харкова та Харківської області. А далі його переможці конкурували на заключному обласному турі. Охочих заявити про себе виявилось немало: було подано майже 200 заявок.

       У відповідності до програмних вимог фестивалю номінанти з академічного співу виконували пісні, романси, арії, українські народні пісні в обробці  - твори українських композиторів-класиків та вокальний твір сучасних українських композиторів. Їх колеги, учні класів естрадного співу - українські естрадні пісні та народні пісні в естрадній обробці.

      Член журі фестивалю Н. Є. Гребенюк, професор кафедри сольного співу ХНУМ ім. І.П. Котляревського, солістка Київського національного Будинку органної і камерної музики зауважила, що конкурсні завдання були достатньо складними, адже українська пісня, як і італійська класика, чітко віддзеркалює рівень майстерності вокаліста. З іншого боку, базуючись саме на цьому унікальному музичному матеріалі, можна багато чому навчитися та займатися самовдосконаленням.

     Вибір тематики творчого змагання схвально оцінили викладачі та їх вихованці. "Ми  любимо українські пісні і з задоволенням виконуємо їх на конкурсах та концертах, - розповіли учениці  Харківської ДМШ№9 ім.В. Сокальського Ірина Курганська, лауреат фестивалю та Світлана Шелудякова, його дипломант. -  Кожним своїм виступом хочемо донести до слухачів красу української музики та поетичного слова. Прагнемо, щоб якомога більше людей закохалося в українське музичне мистецтво". Дівчата зауважили, що коли на виступ вдягають українські вишиванки та плахти, то зміни у їхній зовнішності доповнює цілий спектр емоційній відчуттів. Тож фестиваль «Україна у піснях» став для них та їх ровесників справжнім святом.

      Викладач конкурсанток О.В. Новікова зазначила, що, зважаючи на значну конкуренцію, фестиваль був справжньою «битвою» юних професіоналів за його відзнаки. «Діти з задоволенням відгукнулись на запрошення, серйозно готувались, відкриваючи для себе нові сторінки української пісенної творчості. «Одна з моїх учениць, лауреат фестивалю Любов Греченко, презентувала пісню на вірші Т.Г. Шевченка, яка для нас була справжнім відкриттям, вона досить вдало сприймається в осучасненому варіанті. Ми дуже задоволені творчою складовою фестивалю. Ідея його проведення актуальна, адже, наразі не так багато конкурсів надають можливість заявити про себе широкому колу учнів-вокалістів. Той факт, що наш обласний фестиваль не є комерційним заходом, відкриває добру перспективу для багатьох дітей», - сказала вона. 

     Узагальнюючи виступи учнів класу естрадного та академічного співу, члени журі фестивалю – знані фахівці своєї справи, досвідчені педагоги харківських творчих вузів – одностайно засвідчили зростання рівня педагогічної майстерності викладачів початкової мистецької школи, а відтак і досягнення дітей та підлітків, що навчаються за цими спеціальностями.  

    "Сьогодні ми можемо сміливо говорити про європейські стандарти  у підготовці наших викладачів, - зазначила Н. Є Гребенюк. - Багаторічна робота, спрямована на розповсюдження знань про особливості правильного розвитку дитячого голосу та методичних прийомів, яких необхідно дотримуватися, розвиваючи його, дала свої наслідки. На фестивалі ми побачили справжніх вокалістів, рівень яких відповідає уставленим критеріям і запитам. Це плоди тісної співпраці всіх ланок харківської мистецької освіти: шкіл естетичного виховання, музичного училища, університету мистецтв, яку координує і спрямовує у правильне русло обласний навчально-методичний центр підвищення кваліфікації працівників культури. Саме такий підхід дозволяє зберігати спадкоємність у підготовці кваліфікованих конкурентоспроможних виконавців».

       Член журі, Н.В. Дрожжина, доцент кафедри музичного мистецтва естради і джазу ХНУМ ім. І.П. Котляревського, підкреслила, що фестиваль дав змогу відкрити чимало перспективних дітей, які, незважаючи на юний вік, вже досягли певного рівня професіоналізму, вміють володіти голосом, дуже артистичні, можуть глибоко передавати досить складну драматургію творів.

       Авторитетне журі прийшло до висновку про присудження Гран-прі у кожній з номінацій фестивалю. Найвищої нагороди удостоєні  Аліса Чиджан, учениця Харківської дитячої школа мистецтв №3 та Анастасія Трубаєва,  учениця Харківської школи сучасних театрально-сценічних напрямів. Названо імена 24 лауреатів та 24 дипломантів у різних вікових категоріях.

       «Як і у минулі роки,  успіхи переможців відслідковуватимуться, найбільш обдаровані діти матимуть всіляке сприяння у своєму творчому зростанні, - запевнила директор ОНМЦПК Тамара Самоварова. – Узагальнююча інформація за підсумками конкурсу буде доведена до викладачів шкіл естетичного виховання та стане предметом детального аналізу за участю членів журі. А у наступному році юних вокалістів запросять продемонструвати свої нові досягнення на ювілейних V Дельфійських іграх Слобожанщини «Молодість. Надія. Талант», у рамках яких проходитиме конкурс вокальних ансамблів».


Читати також