​Концерт пам’яті Василя Сліпака: вшановувати дух, а не лише трагедії

​Концерт пам’яті Василя Сліпака. Традиційна серія Бетховенських вечорів у Львівській філармонії

Традиційна серія Бетховенських вечорів у Львівській філармонії цього року розпочнеться з урочистого концерту пам’яті Василя Сліпака. Відомий оперний співак та соліст Паризької національної опери брав участь у бойових діях і загинув під час війни на Сході України влітку цього року. Щоб вшанувати героя, на сцені філармонії виступить чоловіча хорова капела «Дударик», яка разом з Академічним симфонічним оркестром виконає «Урочисту месу» («MissaSolemnis») Людвіга ван Бетховена.

Директор філармонії Володимир Сивохіп порівняв Василя Сліпака з міфічним героєм Гераклом (в юності – Алкідом), який обрав шлях випробувань та доброчесності. Він розповів, що символічно однією з перших ролей співака був саме Алкідз однойменної опери Дмитра Бортнянського.

«В нас часом прийнято казати:полягло вже понад дві тисячі вояків, тоді чому ви чіпляєтесь тільки за одного? Це пострадянське колективне мислення – ми беремо все масою, кількістю. Але будь-який маленький хід історії роблять особистості. І Василь Сліпак – саме така особистість, тому він має виділятися, – зазначив директор філармонії. – Визначний та самодостатній артист, він сам обрав цю дорогу і пройшов її. Такий подвиг вартий найвищого вшанування і пам’яті. Особливо у стінах філармонії, де Василь Сліпак розпочинав свій творчий шлях 25 років тому».

На вшанування пам’яті митця відбулося вже більше десяти концертів у Франції, зокрема в Соборі Паризької богоматері, у США та інших країнах. Для України цей концерт – один з перших заходів, присвячених Василеві Сліпаку. За словами директора філармонії, можливо, в майбутньому буде також організовано конкурс молодих вокалістів імені Сліпака та масштабні заходи на річницю його загибелі.

Володимир Сивохіп розповів, що серія Бетховенських вечорів відбувається у філармонії вже близько п’яти років і «Урочиста меса» була вже давно запланована на відкриття цьогорічного циклу концертів. Проте згодом керівництво філармонії вирішило також присвятити перший вечір музики Бетховена Василеві Сліпаку. Заходи до вшанування пам’яті співака також мали відбутися у Оперному театрі, проте їх скасували.

Щодо вибору саме «Урочистої меси», то директор філармонії зазначив, що звучати повинні не лише реквієми та молитви, бо зараз їх надто багато, як і трагічних подій. А святкова меса покликана прославляти велич духу.

В холі філармонії з 8 до 20 грудня (день народження Сліпака) також відбуватиметься фотовиставка «Тиха пам'ять», присвячена моментам з життєпису героя. На світлинах зображена його юність, творчий шлях та кращі ролі, і нарешті – останні фото з війни. Організацією виставки опікувався брат співака – Орест Сліпак, який відібрав і надав світлини.
Соліст «Дударика» Андрій Кузик розповів, що зустрівся з Василем Сліпаком в хоровій капелі у 80-ті роки й вони товаришувати з тих часів. Друг співака пригадав, як той успішно розвивав свій голос, потім вступив до консерваторії та виїхав до Франції. Андрій Кузик згадував Василя Сліпака як світлу й відкриту особистість, котра намагалася підтримувати Україну за допомогою проектів, згодом в часи Євромайдану і на війні. «Коли треба було зі зброєю в руках боронити Україну, він прийняв це рішення», – зазначив Андрій Кузикта пригадав, що перед смертю Василь Сліпак зумів захистити своїх побратимів з бойового загону.

Фото: Олег Огородник

© md-eksperiment.org


Читати також