Гратаж (від франц. gratter — дряпати) — метод створення зображення, при якому його контури видряпуються на папері, заздалегідь покритому тушшю. По-іншому спосіб називають воскографією. На щільний папір або картон спочатку наносять віск або парафін (можна натерти поверхню свічкою), а після — шар туші. Щоб вона не збиралася в краплі, додають трохи мильного розчину. Дочекавшись її висихання, гострим предметом (голкою, в'язальною спицею, ножем або шкребком) створюється сам малюнок. Нижній шар можна наносити за допомогою кольорової воскової крейди. У цьому випадку картина складатиметься не лише з білих штрихів. Гратаж відноситься до нетрадиційної техніки малювання, яку часто застосовують для навчання школярів азам образотворчого мистецтва.
Види і особливості гратажу
Готові твори можуть розрізнятися між собою за наступними параметрами:
- Типу основи (папір або картон).
- Кольору основи (чорна, біла, різнокольорова).
- Типу малюнка (лінійний або фактурний, з використанням штрихування).
- Типу використовуваного в роботі інструменту (різака).
- Типу верхнього шару (туш, масляні фарби або гуаш).
- Типу шару ґрунтовки (віск, крейда, глина, яєчний жовток).
Відомі художники, що працювали в техніці гратажу
Імена відомих художників-гратажистів добре знайомі поціновувачам сучасного мистецтва. Найбільший внесок у розвиток цієї техніки зробили такі майстри:
Макс Ернст. Знаменитий німецький художник недовго залишався затятим прибічником гратажу. Згодом він перемкнувся на іншу техніку й упродовж усього свого життя не втомлювався експериментувати. Але саме Ернсту належить авторство винаходу гратажу.
Жоан Міро (Joan Miró). Іспанський авангардист також залишив яскравий слід в історії гратажу. Він усе своє життя намагався відійти від традиційних методів живопису і знайти нові форми самовираження.
Ганс Хартунг (Hans Hartung). Французький художник німецького походження модифікував художні пензлі і валики, щоб створити на їх основі зручні інструменти для видряпування малюнків. За допомогою них він писав свої картини широкими і рішучими лініями.
Джованні Гвіда (Giovanni Guida). Молодий італійський художник по праву відноситься до кращих майстрів гратажу XXI століття. Він активно працює в цій техніці і добився широкої популярності у віці всього 25 років.
Гратаж. Макс Ернст. Картина «Ліс і голуб», 1927
Гратаж. Жоан Міро. Картина «Автопортрет», 1937
Гратаж. Джованні Гуйда. Картина «Діоніс», 2014
Гратаж. Джованні Гуйда. Картина «Бог дематеріалізує коронавірус», 2020
Гратаж. Ганс Хартунг. Картина «T1967-H16», 1967
Гратаж. Сграфіто на приватному будинку в Австрії. Кінець XIX століття
Гратаж. Енріко Кампаньйола