28-10-2021 Мистецтво 1183

Як розуміти Міядзакі

Як розуміти Міядзакі

Дивні сцени, дивовижні істоти і незрозумілі деталі в мультфільмах Міядзакі відсилають до японської культури, релігії, мистецтва. Відшукавши джерела, можливо з'ясувати, які асоціації Міядзакі викликає у самих японців.

Духи та божества

На початку «Віднесених примарами» ми бачимо, як родина з трьох осіб їде маленьким містом чи селищем у пошуках нового будинку, в який вони повинні переїхати. Герої заїжджають на лісову дорогу, розуміють, що звернули не туди, намагаються проїхати наскрізь і потрапляють в закинутий парк розваг, який, як потім з'ясується, намелений духами. І навіть не просто духами. В кадрі, де показано початок закинутої дороги, можна помітити торії – дерев'яні ворота особливої форми, які завжди позначають вхід в синтоістське святилище. Також, якщо дивитися фільм японською, можна почути, що персонажі-духи називаються не юрей – тобто примари, а камі. Камі – це божества сінтоізму, які, згідно японському світосприйняттю, населяють весь оточуючий світ: є камі гір, камі річок, камі смітника. Є могутні камі, які відповідають відразу за цілий комплекс явищ: наприклад, Інарі – божество врожаю, рису, а також і вдалого бізнесу, а Ама-терасу – камі сонця і верховна богиня. Рукотворні старовинні речі також можуть стати камі і називаються цукумогамі: в фольклорі часто зустрічаються парасольки і ліхтарі, які стали цукумогамі.

Камі можуть жити в древніх деревах чи камінні. Такі будинки духів виділяються спеціальним джутом з рисової соломи з зигзагоподібними паперовими стрічками (яп. сіменава). Сіменава обвиває камфорове дерево в аніме «Мій сусід Тоторо» (1988) – а Тоторо і є могутній дух цього дерева.

Господар лісу і демони-мононоке

Господар лісу і демони-мононоке

Міядзакі практично в кожному фільмі підіймає проблему подвійного сприйняття людиною вищих сил. Найбільш повно ця тема розкривається у фільмі «Принцеса мононоке». У ньому Міядзакі зображує протистояння людей, які намагаються підкорити первозданний ліс «на благо цивілізації», і тих, хто населяє цей ліс – міфічних створінь, тварин-напівбожеств і дівчини, яка виросла серед вовків.

Саме слово мононоке позначає демона, фантом. На відміну від камі, з якими можливо завжди мати справу (хоча і вони можуть бути джерелами небезпеки), мононоке завжди ворожа сила по відношенню до людини. У древній і середньовічній японській літературі це слово вживали, щоб описати незвичайні і нездорові стани, від хвороби до ревнощів: «В мене вселилися мононоке». Відповідно, в залежності від того, як персонажі мільтфільму називають створінь з лісу – «камі» чи «мононоке», – ми розуміємо, як вони відносяться до цих вищих сил – з повагою і благоговінням чи з острахом і відразою.

Одна з головних таких амбівалентних фігур в «Принцесі мононоке» – господар лісу, дивовижне створіння з рисами оленя і дракону, і мордою, яка схожа на людське обличчя, при кожному кроці якого виростають і відразу гинуть квіти і трава. Опівночі Господар лісу перетворюється в напівпрозорого велетня. В основі цього образу декілька міфологічних істот: дві позитивних і одна негативна. По-перше, це цилинь (кит.) чи кирин (яп.), – чудова химерична тварина, яка уособлює світ і процвітання. Цей образ народився в китайських текстах, але поступово розповсюдився Далеким Сходом.

По-друге, байцзе (кит.) чи хакутаку (яп.), – бик з людськи обличчям і очами з боків, захисник мандрівників. Нарешті, третій прототип – дайдарабочі, істота з японського фольклору, чия головна характеристика – великий, більше гір, зріст. Дайдарабочі з людьми не рахується і може ними навіть харчуватися.

Хоча господар лісу деякими персонажами і сприймається негативно, в цілому це скоріш за все образ камі, божества. Справжнім мононоке, однозначно негативною силою, в цьому аніме є страшний і дивний стан – чорні черв'яки, які кишать на тілі тих, хто віддається всепоглинаючій люті.

Очищення

Здається, що очищення простору і прибирання – доволі розповсюджений мотив: згадати хоча б Геракла і Авгієви конюшні чи діснеєвську Білосніжку. Проте у Міядзакі він зустрічається частіше, чим де б то не було ще. За цим стоїть японське відношення до чистоти, яке засноване на сінтоізмі, частково поглинувши древні, близькі до шаманізму звичаї. Центральне місце в сінтоізмі займає очищення (яп. о-харае) – як духовне, та і тілесне. Будь-яке забруднення вимагає очищення, і майже все може осквернити – смерть, народження, гріх, хвороба: невипадково, наприклад, при вході в сінтоістське святилище потрібно помити рот і руки.

Героїні майже всіх фільмів Міядзакі стикаються з необхідністю впоратися з брудом, невлаштованістю. В «Моєму сусіді Тоторо» і «Відьомській службі доставки» їм потрібно лише привести до ладу старий будинок. Задача, яка стоїть перед Тіхіро з «Віднесених примарами», ще складніша: вона потрапляє на роботу в купальню духів і повинна спочатку очистити жаливо брудну ванну, а потім викупати там смердюче божество.

Міядзакі з великим задоволенням зображує чистоту після жахливого бруду – і в цьому проявляється сакральне відношення до чистоти, до якої прагнуть адепти сінтоізму і яке дуже характерне для сучасного японського суспільства.

Перетворення в звірів

Порко Россо

Тема перетворення в свиню вперше виникає у Міядзакі в «Порко Россо», де головний герой, по суті, сам насилає на себе прокляття і через ненависть до себе стає свинею. У «Віднесених примарами» в свиней перетворюються батьки Тіхіро, головної героїні, після того як без дозволу приймаються за їжу в ресторані для духів. Цю жахливу сцену можливо пояснити за допомогою японсько-буддійського фольклору: переродження в наступному житті в тварину як покарання за жадібність і присвоєння чужого добра – частий мотив японських легенд. Таке покарання підкреслювало силу карми і неминучої відплати. Правда, свиней в середньовічній Японії не розводили, тому частіше за все в фольклорі фігурував бик: стаючи тягловою твариною, людина отримувала шанс відпрацювати шкоду, яка була ним нанесена.

На початку фільму Тіхіро перебуває в пригніченому настрої і ображена – на своїх батьків і на саму себе. Поступово вона вчиться бути терплячою по відношенню до оточуючих її дивних створінь, а потім вибачає батьків і рятує їх. Цей мотив рятування батьків дитиною також характерний для буддійських легенд: коли батьки отримують прощення, вони отримують шанс на нове народження.

Паперові птахи

Міядзакі

Один з головних героїв «Віднесених примарами», юнак на ім'я Хаку, перетворюється в дракона, якого переслідує зграя маленьких паперових фігурок. Нескладно припустити, що праобраз цих птахів – хітогата (яп. «лялька»), невеликі листи паперу у формі людських фігур, які використовуються в сінтоістському обряді Великого очищення. Учасник може купити в святилищі заготовку, написати на ній своє ім'я, дмухнути і покласти в стопку фігурок інших людей. Під час ритуалу жрець кине всі листки хітогата в ріку, і вони заберуть з собою невдачі і хвороби. Цей образ паперових фігурок, які розлітаються, Міядзакі і використав в своєму фільмі.

Роботи

Небесний замок Лапута

Герої аніме «Небесний замок Лапута» намагаються знайти шлях до втраченої країни на летючому острові – Лапуті. Для цього вони використовують дівчинку, предки якої правили цивілізацією Лапути, яка загинула, і якій підкорюються багатофункціональні роботи. Ці поільні гіганти з обтікаючими формами в довгими руками – один з найбільш інтригуючих елементів фільму і творчості Міядзакі в цілому.

Буддизм, який з'явився в Японії в першій половині VI століття, грає дуже важливу роль в політиці і культурі країни до цих пір. Сакральний центр буддійського храму – статуї Будди і бодхісатв, істот, які допомагають досягнути просвітлення. Іноді ці фігури нагадують людей, іноді їх риси зовсім не схожі на людські: довгі руки, які опускаються нижче колів, короткі шиї, перетинки між пальцями. Створюючи статуї, скульптори намагалися створити образ Великої істоти, яка згадується в різних буддійських текстах.

Роботи з «Небесного замку Лапути» нагадують статуї Будди і бодхісатв: ті ж самі прості форми, елементи, які вставляються один в інший, як в конструкторі, довгі руки нижче колін, широка грудна клітина. Ці образи знайомі кожному японцю, саме вони стали для Міядзакі джерелом натхнення.


Єлизавета Ванеян


Читайте также